Kaj so emisijski kuponi in zakaj so pomembni?
V pogovorih o energiji velikokrat slišimo tudi izraz emisijski kuponi. Sam izraz nam ne pove veliko, zato si poglejmo, kaj to sploh je. Ko obiščete trgovino in s seboj prinesete kupon, vam ta da pravico do določenega popusta ali brezplačnega izdelka. Podjetjem pa emisijski kupon predstavlja pravico do izpusta določenega toplogrednega plina.
Torej, za vsak emisijski kupon lahko podjetje v ozračje spusti 1 tono ogljikovega dioksida (CO2) oziroma enakovredno količino dušikovega oksida (N2O), perfluoriranega ogljikovodika (PFC) ali katerega drugega toplogrednega plina, ki je škodljiv za okolje. Poleg tega pa se lahko z emisijskimi kuponu trguje na mednarodnem trgu po njihovi trenutni tržni ceni.
Upravljalec naprave, navadno je to neka družba, ki povzroča emisije toplogrednih plinov, ima določene obveznosti. Pred začetkom obratovanja mora pridobiti dovoljenje, da sploh lahko te emisije izpusti v ozračje, nato pa mora v času obratovanja nadzorovati njihovo količino.
Na letni ravni nato izdela poročilo o emisijah, ki ga preveri tudi neodvisni nadzornik, ter preda ustrezno količino emisijskih kuponov. Podjetja, ki potrebujejo emisijske kupone, jih kupijo na trgu emisij, kjer lahko kasneje presežek kuponov tudi prodajo.
Enostavno povedano so emisijski kuponi spodbuda za podjetja, da se usmerijo v poslovanje, ki je za naravo in planet bolj prijazno. Predstavljajo inovativno pot do zmanjšanja okoljskega odtisa.
Za naše območje emisijske kupone izdaja Evropska Unija, vsako leto pa se skupno število izdanih kuponov znižuje. Na tak način nameravajo skozi čas zmanjšati količino škodljivih plinov v ozračju. V obdobju med 2021 in 2030 se vsako leto izda za 2,2 odstotka manj kuponov. Lani jih je bilo izdanih 1.571.583.007, kar pomeni, da se ta števila vsako leto zniža za dobrih 43 milijonov.
S pomočjo emisijskih kuponov lahko regulatorji oziroma oblasti podražijo način pridobivanja energije, ki je za okolje škodljiv, in energijo iz obnovljivih virov naredijo bolj konkurenčno in privlačno. Poleg tega pa lahko z denarjem od prodaje kuponov financirajo različne projekte za odstranjevanje škodljivih plinov iz ozračja. EU lahko z omejitvijo števila kuponov omejuje tudi skupno količino takih plinov v ozračju.
Kaj pa cena emisijskega kupona? Cena se v zadnjem času živahno giblje, trenutno pa je postavljena na približno 89 evrov za en kupon. Zgolj dve leti nazaj je bila dobrih 20 evrov.
Za rast cene je krivo predvsem omejevanje najvišjega števila kuponov, saj vemo, da kjer je pomanjkanje, je tudi cena visoka. Odkar pa cena raste, so se kupovanju in prodajanju kuponov pridružili tudi investitorji, ki to počnejo z namenom zaslužka – to je samo še pospešilo rast.
Termoelektrarna Šoštanj (TEŠ) pri nas porabi od vseh podjetij največ denarja za emisijske kupone, zato si lahko predstavljamo, kako je dvig cene kuponov vplival na njihovo poslovanje. Lani so strokovnjaki opozarjali, da lahko tako dragi kuponi celo ogrozijo obstoj termoelektrarne.
Pri tem pa je sicer pomagal kasnejši dvig električne energije, TEŠ pa je želel zvišati tudi ceno ogrevanja, s čimer bi del stroškov za emisijske kupone prenesel na potrošnike.
Prostovoljni emisijski kuponi
Poleg obveznih emisijskih kuponov, ki jih uravnava sistem trgovanja z emisijami EU (EU ETS – Emissions Trading System), poznamo tudi prostovoljne emisijske kupone. Te kupone pa ustvarijo podjetja, ki s svojim poslovanjem zmanjšujejo količino ogljika, ki je že v ozračju, na primer z zasaditvijo več dreves ali vlaganjem v obnovljivo energijo.
Te kupone lahko potem odkupijo druga podjetja oziroma onesnaževalci, ki jih nato uporabijo za izpust plinov v ozračje. Preko različnih posrednikov pa jih lahko kupijo tudi posamezniki.
Posamezniki se za nakup emisijskih kuponov načeloma odločijo iz dveh razlogov. Prvi je ta, da želijo biti okoljsko ozaveščeni in želijo tudi sami nekaj prispevati v boju proti podnebnim spremembam z izravnavanjem lastnih emisij toplogrednih plinov ali emisij svoje družine. Povprečni prebivalec ZDA namreč letno ustvari kar 16 ton emisij z vožnjo, nakupovanjem, uporabo električne energije in plina.
Drugi razlog pa je naložbena priložnost. Kot smo si že prej pogledali, svetovni trg emisij raste in raste, pričakuje pa se, da se bo ta močna rast še nadaljevala, saj podnebne spremembe postajajo vse bolj pomembna skrb za svet na splošno.
CTX je ena izmed prvih in vodilnih svetovnih borz za prostovoljne emisijske kupone. Podjetjem, razvijalcem projektov in borznim posrednikom pomagajo pri nakupu in prodaji emisijskih kuponov.