Ob nespremenjenih trošarinah bodo najvišje dovoljene maloprodajne cene bencina, dizla in kurilnega olja od torka, 19. novembra, do vključno ponedeljka, 2. decembra, znašale 1,482 evra za liter bencina, 1,542 evra za liter dizelskega goriva in 1,137 evra za liter kurilnega olja, je v ponedeljek sporočila vlada.
Liter bencina se je tako pocenil le za las in sicer za slabo polovičko centa. Po drugi strani pa se je podražilo dizelsko gorivo. Za vsak liter bo tako potrebno odšteti dobra dva centa več.
Marže trgovcev ostajajo izven območja avtocest in hitrih cest omejene in lahko znašajo največ 0,0983 evra za liter dizelskega goriva in 0,0994 evra za liter bencina ter za kurilno olje največ 0,08 evra za liter. Cene pogonskih goriv na avtocestnem križu se oblikujejo prosto.
Marže trgovcev ostajajo izven območja avtocest in hitrih cest omejene. Vir slike: Freepik.
Pri reviji Moje finance, kjer vsaka dva tedna nekaj dni pred spremembo preučijo trg in napovejo pocenitve oziroma podražitve, so pričakovali višje cene tudi pri bencinu.
»Začetek novembra je sprememba cen goriv pozitivno presenetila kupce, ki so se že navadili nekaj zaporednih podražitev,« je ob tem zapisal Jure Ugovšek. »Tokrat pa se napovedujejo manj prijazne spremembe za slovenske kupce, saj so cene nafte na svetovnih trgih zrasle, podobno gibanje pa zaznamo tudi na sredozemskih borzah goriv. Posledično lahko pričakujemo nekoliko višje cene goriv, ki bodo v torek znova posegle v denarnice kupcev.«
»Pri tem je treba omeniti, da je evro v primerjavi z dolarjem izgubil približno odstotek vrednosti, kar prav tako vpliva na končno ceno goriv. Po osrednjem scenariju sicer pričakujemo manjšo podražitev.«
Stabilne cene goriv v Evropi
Cene goriv tako v Sloveniji kot tudi drugod ostajajo precej stabilne, z nekaj občasnimi skoki v eno ali drugo smer. Povprečna cena bencina v Italiji je na primer med 4. in 10. novembrom znašala 1,756 evra za liter, cena pa se je na tedenski ravni spremenila zgolj za desetinko odstotka. Cena dizelskega goriva je znašala 1,635 evra za liter, kar je za 0,20 odstotka višja cena kot v tednu pred tem, poročajo italijanski mediji.
Cene goriv tako v Sloveniji kot tudi drugod ostajajo precej stabilne. Vir slike: Freepik.
Pri naših zahodnih sosedih se sicer srečujejo tudi z visokimi stroški energije. »Spomnim se, da smo se pred 20 leti spraševali, kdaj se bodo cene energije v Italiji znižale. Pred 30 leti smo se spraševali kdaj se bodo cene v Italiji znižale. To je bilo zato, ker so bile v Evropi višje, enako je bilo pred dvema letoma in lani,« je situacijo v Italiji komentiral Flavio Cattaneo, generalni direktor energetske družbe Enel.
»Pri cenah v Italiji imamo strukturni problem: ne povečujemo proizvodnje, ampak povečujemo porabo, in v nasprotju s Španijo in Nemčijo nimamo jedrske energije. Ali ste videli, kaj se je zgodilo v Nemčiji, ko so poskušali ustaviti jedrsko energijo? Posnemali so primer Italije: cene so poskočile,« je še dodal in osvetlil pomembnost jedrske energije za prihodnost.
Poglejmo še na Hrvaško. Tam bo bencin v torek, 19. novembra, prav tako cenejši in sicer za okrogel cent. Za liter bo tako potrebno odšteti 1,42 evra. Dizelsko gorivo pa bo stalo 1,34 evra, kar je dva centa več.