Ministrstvo: »Povprečni čas za izdajo gradbenega dovoljenja je dobrih štiri do pet mesecev«

Čas izdaje gradbenih dovoljenj v Sloveniji ne odstopa od časa, potrebnega za izdajo dovoljenj v drugih delih Evropske unije, sporočajo z Ministrstvo za naravne vire in prostor. »V primeru zahtevnih industrijskih objektov je po podatkih Evropske komisije potrebnih pet do šest let, v Sloveniji takšno gradbeno dovoljenje izdamo bistveno hitreje.«
Kot so ugotovili, je bil namreč povprečni čas za izdajo gradbenega dovoljenja od januarja 2023 do sredine julija 2024 130 dni. V ta rok so šteli tako čas, ki ga porabi investitor, da vlogo ustrezno dopolni, kot tudi čas za seznanitev stranskih udeležencev ter čas za morebitne pritožbe.
»Dovoljenje je lahko izdano tudi v petih dneh, kot je bilo to v primeru nadomestitvenega objekta za obnovo po poplavah,« so zapisali.

Povprečni čas za izdajo gradbenega dovoljenja je dobre štiri do pet mesecev. Vir slike: Freepik.
V skladu z gradbenim zakonom je rok za izdajo odločbe o zahtevi za izdajo gradbenega dovoljenja dva meseca, vendar ta rok začne teči šele od dne, ko investitor upravnemu organu predloži popolno zahtevo.
Investitor lahko skrajša ta rok, če poleg popolne vloge priloži tudi pisne izjave stranskih udeležencev, da se strinjajo z nameravano gradnjo, in se sklicujejo na dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Rok za izdajo dovoljenja je v tem primeru 30 dni od podane zahteve.
Dovoljenja za industrijske objekte
Za industrijske objekte je v večini evropskih držav čas za izdajo dovoljenj pet do šest let, ugotavljajo pri Evropski komisiji. Medtem so v Sloveniji roki za industrijske objekte krajši in sicer od 1,5 leta do dveh let, dodajajo pri ministrstvu.

Za industrijske objekte je v večini evropskih držav čas za izdajo dovoljenj pet do šest let. Vir slike: Freepik.
»Gre za dolgotrajnejši postopek, saj je vanj običajno vključenih veliko stranskih udeležencev, morebitna presoja vplivov na okolje in druga varstvena območja ter možnost tehtanja o prevladi javne koristi.«
Kot primer dobre prakse so izpostavili prenovo nekdanjega Koloseja, kjer je bila oddana popolna vloga, gradbeno dovoljenje pa so izdali v 30 dneh.
V Sloveniji je gradnja dovoljena le na zazidljivih zemljiščih, skladno s prostorskimi akti. Morebitni dolgotrajni postopki pridobivanja gradbenega dovoljenja zato izhajajo iz spremembe namembnosti zemljišča, kar lahko traja več let, opozarjajo na ministrstvu.
Sistem eGraditev in novi zakoni
Ministrstvo z namenom poenostavitve in pohitritve poslovanja na področju graditve po Sloveniji že od marca 2024 postopoma uvaja sistem eGraditev. Gre za digitalno podprt postopek izdaje gradbenega dovoljenja, prijave začetka gradnje in uporabnega dovoljenja.

Upravne enote, ki ponujajo sistem eGraditev. Vir slike: Ministrstvo za za naravne vire in prostor.
Do danes je pridobitev gradbenega dovoljenja po elektronski poti možna na 26 upravnih enotah v državi. Po vsej Sloveniji bo sistem zaživel v letu 2026.
Ministrstvo prav tako pripravlja noveli prostorske in gradbene zakonodaje. Ključno je, da se bo s spremembo mnenjedajalce zavezalo k večji transparentnosti dela in enotnemu roku 30 dni za izdajo mnenja o skladnosti projektne dokumentacije z njegovimi predpisi, so pojasnili.
Odpravilo se bo nekatere anomalije glede dokazovanja pravice graditi, črtala obveznost prijave začetka gradnje za enostavne stavbe, zapisalo bolj pregledne pogoje glede ugotavljanja skladnosti gradnje z gradbenim dovoljenjem z manjšimi dopustnimi odstopanji ter omogočilo hitrejše ukrepanje gradbene inšpekcije.
Na predlog spremembe zakonov je v podaljšani javni obravnavi v letu 2024 prispelo skoraj 700 komentarjev, ki so jih strokovne službe preučile in uskladile. Zakona sta trenutno v ponovljeni javni in medresorski obravnavi. Komentarje lahko oddate še do vključno 7. marca.