Skip to content

Kaj je dobro vedeti o koronavirusu?

Koronavirus SARS-CoV-2 je na novo odkrit koronavirus, zaradi česar znanstveniki o njem še ne vedo toliko, kolikor je znano o starejših virusih. Ker je novi koronavirus šele v raziskavah, je možno tudi, da se bodo informacije o njem sproti spreminjale. Kljub temu je dobro biti na tekočem in o novi nevarnosti vedeti kar se da veliko, saj se lahko le na tak način čim bolje zavarujemo pred pretečim virusom in boleznijo, ki jo povzroča.

Kaj pomeni pojem »koronavirus«?

Koronavirusi so velika skupina virusom, katerih jedro sestoji iz genetskega materiala, ki ga obdaja ovojnica s proteinskimi konicami oz. izrastki. Na tak način njihov videz nekoliko spominja na krono, od koder tudi izvira njihovo ime; Corona je latinska beseda za krono. Obstaja več vrst koronavirusov, večina jih povzroča dihalne (običajni prehladi in pljučnica) in včasih gastro-črevesne simptome. Običajno povzročajo lažje bolezni, nekateri pa tudi težje, kakor je bolezen SARS-CoV, ki je bil odkrit na Kitajskem leta 2003, ali nov koronavirus SARS-CoV-2, ki povzroča bolezen COVID-19. Novi koronavirus se je pojavil pri skupini ljudi s pljučnico, od katerih so bili vsi izpostavljeni morski hrani in prodaji živih živali v mestu Vuhan. Bolezen se je prenesla na družinske člane, zdravnike, kmalu pa je našla pot tudi na druge konce sveta.

Od kod izvira koronavirus?

Znano je, da koronavirusi krožijo med nekaterimi vrstami živali, včasih pa lahko preidejo k ljudem. Do tega lahko pride zaradi mutacij v virusu ali zaradi povečanega stika med živalmi in ljudmi. Znanstveniki še niso določili vrste živali, ki naj bi nov koronavirus prenesla na človeka.

Kako se prenaša?

Popolnoma točen način prenosa koronavirusa še ni bil določen, a kakor drugi respiratorni virusi se najbrž prenaša s pomočjo majhnih kapljic, ki nastanejo ob kašljanju ali kihanju okužene osebe, ali s pomočjo predmetov, ki jih je morebiti »naselil« virus. Nov koronavirus najbolj ogroža ljudi, ki so pogosto v stiku z živalmi ali z obolelimi ljudmi.

Kateri so simptomi okužbe s koronavirusom?

Do zdaj je znanih nekaj blagih in nekaj resnejših simptomov koronavirusa SARS-CoV-2: blagi simptomi so vročina, kašelj, kratka sapa, resnejši pa pljučnica, odpoved ledvic in smrt.

Kako vemo, da je nekdo okužen?

Oseba, za katero menimo, da je okužena, prestane preiskavo PCR, ki prepozna prisotnost virusa glede na njegov genski odtis.

Vir: Žurnal24

Kako poteka zdravljenje?

Trenutno še ni razvitega specifičnega zdravila, tako da je zdravljenje videti le kot dodatna in previdna oskrba. Tudi cepiva, ki bi preprečilo okužbo z virusom, še ni, kljub temu pa so cepiva in zdravila v razvoju.

Kako preprečimo prenos virusa?

Kljub temu, da je prenašanje virusa geografsko zamejeno, zdravniki priporočajo dosledno upoštevanje standardnih higienskih navad, saj te lahko pripomorejo pri preprečitvi prenosa koronavirusa. Četudi standardne higienske navade pozna vsakdo, jih velja našteti: pokrivanje ust in nosa ob kašljanju in kihanju z medicinsko masko, robcem ali komolcem, izogibanje tesnim stikom z bolnimi, uporaba zaščitnih mask in drugih osebnih zdravstvenih pripomočkov, pogosto umivanje rok z vodo in milom. Znanstveniki svetujejo, naj se izogibamo nepotrebnih stikov z nepoznanimi živalmi, naj umivamo roke po stiku z živalmi ali z živalskimi izdelki in pazimo, da je meso, če tega uživamo, popolnoma kuhano. Če se počutimo slabo, je priporočeno ostati doma, v primeru kašlja, vročine in težav z dihanjem pa je potrebno obiskati zdravnika v najkrajšem možnem času. Zdravniku je potrebno povedati tudi o morebitnih nedavnih potovanjih in stikih s tujci in živalmi.

Vir: Žurnal24

Ker je virus SARS-CoV-2 šele v raziskavah, se informacije o njem lahko hitro spreminjajo, zato je priporočljivo vsakodnevno slediti medijem, ki sproti obveščajo o napredovanju koronavirusa in o spremembah glede virusa samega.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice