Skip to content

Ali je otroke varno peljati v vrtec, šolo?

Nedolgo nazaj je bila po slovenskih vrtcih in šolah na pohodu gripa, ki je marsikje popolnoma zdesetkala razrede, skupine. Žal je k temu pripomoglo dejstvo, da so mnogi starši, ki niso imeli kam drugam dati otroke, poslali bolne otroke tako v šolo kot v vrtec. Razumljivo, a popolnoma neodgovorno. Za nami je še drugi del zimskih počitnic. Marsikdo se je odpravil v tujino, marsikdo tudi na t.i. nevarna območja. Glede na to, da so nekateri starši neodgovorni pri gripi, skoraj verjetno lahko to neodgovornost pričakujemo tudi zdaj, ko je na pohodu koronavirus, ki je sicer manj nevaren kot gripa,a za otroka, ki ima slabši imunski sitem, težave z dihali pa je prav tako smrtno-nevaren.

Ob tem se postavlja vprašanje, ali je varno v tem času poslati otroka v vrtec, šolo?

Odgovor žal ni tako preprost, saj ne za starše otrok, kateri imajo oslabljen imunski sistem. Dejstvo je, da je trenutno čas povečanja pojavljanja akutnih okužb dihal in drugih podobnih obolenj. Dejstvo je, da se v vrtcih in šolah otroci zbirajo, učijo in igrajo, ter je zelo težko zagotoviti tisti 1,5 metra razdalje. Zato so vrtci in šole idealen prostor za širitev kužnih kapljic. Prav tako je zelo težko preložiti odgovornost za vzdrževanje ustrezne higiene (umivanje rok itd.) na otroke, še posebno tiste mlajše. Roko na srce, tudi nekateri odrasli te higiene nimajo. Prav tako ni moč celotno odgovornost prelagati na vrtce in šolo, kajti vzgojitelj ali učitelj bosta resnično zelo težko poskrbela za to, da bodo otroci poskrbeli za ustrezne ukrepe. Lahko jim razložijo, lahko obesijo piktograme, se vedno znova z njimi pogovarjajo, a še vedno gre za skupino najmanj 15 otrok. Dolžnost staršev je, da presodi, ali je bolje, da je njegov otrok doma, ter da ga tudi on poduči o ustreznih pogojih.

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je že v torek, 25. februarja, obvestila širšo javnost, da so ravno zaradi koronavirusa odprli nov elektronski naslov, ki je namenjen vprašanjem vzgojno izobraževalnih zavodov in raziskovalnih inštitutov glede preventivnih ukrepov povezanih s koronavirusom. Prav tako, so poslali šolam in vrtcem dopis z navodili, kako naj ukrepajo. Celo na NIJZ so že objavili priporočila in izdelali letak.

Dobro je, da ta priporočila preberejo tudi starši, saj je pomembno, da so otroci naspani, se zdravo prehranjujejo, imajo redne telesne aktivnosti in so cepljeni po programu. Prav tako ni slabo, da se z otrokom pogovorijo o resnosti situacije in jih opomnijo, ter naučijo, kako se pravilno umivajo roke in jim celo za v šolo pripravijo osvežilne, razkužilne robčke. Opomnijo jih naj, kako se pravilno kašlja in briše nos. Veliko bolj zdravo bo, če bodo imeli otroci za to pri sebi papirnate robčke in ne robčke iz blaga. Tudi šola bo v tem času preživela, če bo malce več papirnatih robčkov in prtičkov, če tudi otroke osveščajo o varnem okolju.

Vrtci in šole pa so tiste, ki bodo mogli poskrbeti, v prvi vrsti za zdravje osebja, ter za lastno higieno rok. Nadzirati in zagotavljati bo morala podporo otrokom pri izvajanju in vzdrževanju dobrih higienskih navad, predvsem pri mlajših otrocih.

Pravilna higiena rok in kašlja

Marsikomu je že od malega ostalo v spominu, da po opravljanju male in velike potrebe si je potrebno umiti roke, enako pred jedjo. Mnogi pa si umivajo roke le takrat, ko so vidno umazane. Žal pa je higiena rok osnovni ukrep za preprečevanje širjenja okužb in nalezljivih bolezni. Roke si je vedno potrebno umiti po kašljanju, kihanju in brisanju nosu.

Roke si moramo umiti z milom (najbolje s tekočim) in vodo vsaj 20 sekund. Če te možnosti ni, se za to lahko izjemoma uporabljajo vlažilni robčki z alkoholom. Po končanem umivanju je potrebno roke posušiti, najbolje s papirnatimi brisačami za enkratno uporabo. Nikakor pa ne z brisačo, ki jo uporabljajo vsi, ali celo kar v oblačila, kot otroci zelo radi počno. To pravilo velja tako doma, kot v šoli. Zato je nujno, da šola poskrbi za ustrezno opremo, kot tudi starši doma.

Tudi pri kašljanju znajo biti nekateri pravi packi in jim je čisto sprejemljivo, da kašljajo po vseh, ali se vljudno pokrijejo z roko in potem, ne da bi si jo umili prijemajo in se dotikajo vseh in vsega. Otroke morate nujno naučiti, da si, preden zakašljajo ali kihnejo, pokrijejo usta in nos s papirnatim robčkom, ki ga nato odvržejo v koš za smeti, če tudi, je še malo prostora za »še enkrat«. Po kašljanju in kihanju naj si obvezno vsakič umijejo roke.

Šola in vrtec mora sicer še poskrbeti za ustrezno čiste prostore, to pa še ne pomeni, da tega ni potrebno pri vas doma. Če ravno je v tem tempu življenja težko najti čas, je tokrat nujno potrebno, da tudi pri vas skrbite za to, da je prostor redno zračen, kljuke razkužene itd. Predvsem pa najbolj pomembno, če ste v teh 14 – 40 dneh bili v stiku s kom, ki je zbolel za koronavirusom, ali ste prišli iz teh nevarnih območij, da ste toliko odgovorni, da ostanete doma, v kolikor kažete vsaj enega izmed znakov okužbe takoj obvestite zdravnika in vse s katerimi ste bili v tem času v stiku. Nikakor ne pošiljajte bolnega otroka, ali otroka, ki je bil v stiku s katerim okuženim, ali na nevarnih območjih, v šolo, vrtec. Mogoče koronavirus ni nevaren za vas je pa lahko za kakšnega drugega otroka.

Če je vaš otrok pogosto bolan, presodite kako smiselno je, da gre v tem kaotičnem času v vrtec, ali šolo, še posebno če je učenec prve triade. Sami najbolje poznate skupino v kateri je vaš otrok in če veste, da nekateri starši brez zadržkov pošljejo v vrtec, šolo bolnega otroka, potem je res mogoče bolje, da vsaj za zdaj poiščete alternativo, ali poskusite srečo pri vodstvu vrtca, šole.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice