Skip to content

Meja z Italijo bo končno zaprta

Italija trenutno beleži 10.149 potrjenih okužb in 631 smrti. Italijani so zaradi prehitrega širjenja okužb razglasili popolno karanteno. Torej Italijani ne bi smeli prečkati meje, razen v izrednih primerih (služba, zdravstveni primeri in izredne družinske razmere). Eden izmed ukrepov je tudi ta, da so trgovine in gostilne odprte omejeno in še to le, če lahko zagotovijo 1 meter in pol razdalje. Vse, ki bodo kršili zapovedane ukrepe bodo kaznovani (3 mesece zapora ali do 200 evrov kazni), kar bi lahko uvedli tudi pri nas.

A kljub jasnim navodilom so podobno kot Slovenci, tudi Italijani zelo neodgovorni in se brez zadržkov gibljejo po Sloveniji in Avstriji, hodijo v trgovine ob meji, ker naj bi bile trgovine v Italiji izropane.

Avstrijska vlada je zaradi tega neodgovornega vedenja Italijanov in 51. novih potrjenih okužb (skupaj jih imajo 182) razglasila izredne ukrepe za omejitev širjenja virusa, med drugim je zaprla mejo z Italijo. V Avstrijo smejo samo avstrijski državljani, ki morajo po prihodu v 14 dnevno samoizolacijo, čez mejo pa lahko gredo le tisti, ki imajo spričevalo o zdravju oziroma potrdilo, da izvajajo nujni transport. Poleg tega jim bodo na meji izmerili tudi telesno temperaturo. Blagovni transport med državami še ni oviran.

Poleg zaprtja mej so v Avstriji do konec meseca prepovedane vse prireditve z več kot 100 obiskovalci v zaprtih prostorih ali več kot 500 obiskovalci na odprtem. Univerze bodo zaprte, pozvali so tudi delodajalce naj zaposlenim omogočijo delo od doma.

Tudi letalski prevozniki so se odločili za začasno prekinitev letov v severno ali celotni Italijo in iz nje. British Airways in Ryanair sta ukinila vse povezave z Italijo, skoraj vse ostale letalske družbe pa so povezave omejile. Tako da v Italijo in iz nje skoraj ni moč priti.

Minister za zdravje Aleš Šabeder je že ob 14.00 na novinarski konferenci napovedal, da so sestavili delovno skupino, ki pripravlja ukrepe za mejo z Italijo. Dogovorili so se, da se vzpostavijo ad hoc kontrolne točke na podlagi zakona o nalezljivih boleznih. Pred približno uro in pol, pa je premier v odhajanju Marjan Šarec na Twitterju sporočil, da je naročil ministrstvoma za zdravje in za notranje zadeve, da Slovenija sledi vzoru Avstrije in zapre mejo z Italijo. Ob tem pa naj upoštevajo, da bo ukrepanje v skladu z dogovorom o skupnem in sorazmernem ukrepanju.

Še danes bodo na izredni seji natančno določili podrobnosti tega zaprtja, a že predhodno pozivajo vse Slovence, ki so v Italiji naj se vrnejo v domovino, smiselno bi bilo, da bi po vzoru Avstrijcev bili le-ti 14 dni v samoizolaciji ne glede na počutje. Prav tako se ve, da bo omejen le potniški promet. Jutri bodo sporočili Evropski uniji, da zapirajo mejo z Italijo. Ta ukrep je bil sprejet v upanju, da se bo na ta način omejilo gibanje bolnih.

V Sloveniji za enkrat, kljub temu, da dosti živil uvažamo preko Italije, po besedah ministrice dr. Aleksandre Pivec še ni strahu o pomanjkanju hrane. Sicer je danes na novinarski konferenci opozorila, da prihaja do težav pri izvozu mleka v Italijo. Namreč približno 30 odstotkov mleka ostaja doma in ga bo potrebno nujno predelati ali v mleko v prahu, kar lahko naredijo Pomurske mlekarne, ali v izdelke z daljšim rokom uporabe. Povedala je tudi, da so začeli z zbiranjem ukrepov. Danes se je sestala delovna skupina, ki bo poskrbela za to, da se potencialne težave prav čas preprečijo z različnimi ukrepi, tudi s pomočjo gospodarskega ministrstva in ministrstva za delo. Opozorila je, da lahko v prihodnje, če se ne bo situacija umirila, pričakujemo podobno zagato kot je nastala sedaj pri mleku tudi pri izvozu mesa, ter pri uvozu sveže zelenjave in sadja. Zato je pozvala prebivalce Slovenije, da kupujejo Slovenske izdelke in na ta način v tej krizni situaciji pripomorejo k ohranjanju slovenskega kmetijstva.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice