Dr. Pilolli: Učite se iz italijanskih napak
Dr. Francesco Pilolli, zdravnik otolaringolog, zaposlen v italijanski bolnišnici Niguarda, ki je eno največjih vozlišč COVID-19 v Italiji, je preko maila vsem svojim kontaktom posredoval svoje misli in izkušnje v povezavi s koronavirusom. Pismo je objavil tudi na spletu brez omejitev zasebnosti v angleškem jeziku.
Mi smo pismo vzeli resno, tudi kot poziv medijem za pomoč pri širjenju zavedanja in poudarjanju nujnosti čimprejšnjih zadrževalnih ukrepov, zato smo ga prevedli, da ga lahko delimo z vami, in vas prosimo, da ga delite naprej.
COVID-19: KOLEGI ZDRAVNIKI – UČITE SE IZ ITALIJANSKIH NAPAK IN NAJPREJ DOBITE NA SVOJO STRAN MEDIJE IN POLITIKO IN NATO ŠE BOLNIŠNICE
Spoštovani kolegi,
Rad bi vas pozval in vam vsem razložiti situacijo, ki se trenutno dogaja v moji državi, da se boste lahko na najboljši možni način soočili s to resno pandemijo.
V Italiji smo zdaj doumeli, da se soočamo z najhujšo zdravstveno situacijo v zgodovini sodobne medicine. Kitajska in druge azijske države so se s to pandemijo soočile z ažurnostjo in izjemno strogostjo, ki je Italija ni bila sposobna izkazati.
Naši kitajski kolegi so objavili natančna in jasna poročila o primerih, ocene tveganja in podatke, ki so bili v Italiji močno podcenjeni.
Razmere v Italiji so bile jasne šele, ko so bile številne bolnišnice nasičene in ukrepi za zadrževanje širjenja virusa so bili uvedeni prepozno.
Ta virus ne spoštuje ločnic in državnih meja, zato ga je treba obravnavati kot globalni problem.
Vsakemu mora biti situacija popolnoma jasna, le tako se lahko spopademo s problemom na najboljši možni način, kar bo verjetno vplivalo tudi na vašo državo.
SARS-CoV-2 je zelo nalezljiv virus s precej dolgim inkubacijskim obdobjem (v povprečju približno 5-6 dni), v katerem so okuženi posamezniki že lahko kužni. Večina okuženih bolnikov razvije blage simptome, ki jih pri izvajanju dnevnih nalog ne ovirajo, kar povzroča podcenjevanje težave.
Pri pomembnem deležu obolelih se razvije pljučnica, ki lahko nepredvidljivo povzroči hipoksijo (o.p. pomanjkanje preskrbe s kisikom v tkivih), ki jo je težko obvladati.
Prav to je kritičen problem v zvezi s COVID-19: večino bolnikov s SARS-om je mogoče rešiti z intubacijo in intenzivnim zdravljenjem, ki zahteva veliko zavzetosti in sredstev, in traja veliko časa (približno 2 do 6 tednov).
Ne glede na vse, majhen odstotek bolnikov umre kljub intenzivnemu zdravljenju in prvi, ki so podlegli, so najšibkejši in najstarejši bolniki.
Tako bo nastala velika skupina posameznikov z blagimi simptomi in ohranjeno samostojnostjo, ki lahko širijo okužbo naprej in hkrati sporočajo zunanjem svetu, da so v dobrem kliničnem stanju.
Medtem bo odstotek pacientov, ki ni prav majhen (10-15%), intubiran na intenzivni negi in ne bo mogel pričati svetu o tem, da so razmere resne in kritične.
Prvi, ki bodo umrli, bodo najbolj krhki in starejši ljudje.
Tak scenarij bo javnost pripeljal do prepričanja, da je COVID-19 virus, ki se ga ni treba bati, saj ubije le malo ljudi, katerih zdravje je že tako ali tako ogroženo.
Situacija postane vsem jasna šele, ko so nasičene enote intenzivne nege in morajo zdravniki začeti izbirati, kdo bo intubiran in kdo ne, kar seveda pomeni tudi velik porast umrlih.
Da bi omejili število smrtnih žrtev, stroške za zdravstveni sistem in negativen vpliv na gospodarstvo, je treba začeti zadrževalne ukrepe že veliko pred zasičenostjo intenzivne nege. Ta koncept je postal jasen na Kitajskem, v Italiji pa žal ne.
Potreba po hospitalizaciji na intenzivni negi se pojavi vsaj 10 dni po okužbi, zato zadrževalni ukrepi vplivajo na priliv kritično bolnih bolnikov vsaj 10 dni kasneje.
Zaradi visoke stopnje nalezljivosti se ta virus hitro širi in v 10 dneh se lahko okuži na tisoče ljudi.
Mi, zdravniki, se lahko zgolj po svojih najboljših močeh trudimo postavljati natančne diagnoze in odgaramo naporne delavnike tako v testnih oddelkih kot na oddelkih intenzivne nege.
Naša dejanja bodo zagotovo pomagala reševati življenja, vendar le mediji in ukrepi javnega zdravstva za zgodnje omejevanje širjenja lahko pomagajo rešiti tisoče življenj.
Omejevalni ukrepi vsekakor imajo pomemben gospodarski učinek in mnogi jih bodo poskušali ovirati, vendar so neizogibni. Tudi če vlada ne bo uvedla ekonomsko drastičnih ukrepov, bo strah kasneje še vedno škodoval gospodarstvu.
Ustrezni zadrževalni ukrepi bodo upočasnili priliv kritično bolnih okuženih, kar vam bo dalo čas, da jih intubirate in nato odpustite ter s tem zmanjšate umrljivost za eno desetino.
Nasvet, ki bi vam ga želel dati, je, da se pripravite tako s kliničnega kot tudi infrastrukturnega vidika, in v tem času prepričate medije in politiko o nujnosti takojšnjega sprejetja drastičnih zaviralnih ukrepov. Tako se bo število smrti zmanjšalo za tisoče.
Mi (o.p. italijanski zdravniki) smo se sedaj znašli v težkih razmerah in zavedamo se, da najhujše šele prihaja. Ker žal nismo sprejeli zadrževalnih ukrepov pravočasno.
Prosim vzemite v obzir, da sem odprt za vse predloge italijanskih kolegov, ki bi izboljšali to pismo.
Če potrebujete kakršne koli podatke ali dodatna pojasnila, se lahko obrnete name.
Vso srečo vsem!
Francesco Pilolli dr. med., otolaringolog v italijanski bolnišnici Niguarda, ki je eno največjih vozlišč COVID-19 v Italiji.
PS: To objavo sem objavil tudi na svoji osebni spletni strani brez omejitev zasebnosti. Prosto delite.