Kdo je bolan, zakaj ženske redkeje umirajo in zakaj se za otoke ni bati? Deset resničnih dejstev o korona virusu.
Zagotovo se še spomnite, ko je Kitajska na samem začetku epidemije vse skupaj poskušala ohraniti v tajnosti in nikomur ni povedala, kaj se v resnici dogaja. No, saj tudi sami na začetku niso vedeli kaj je na stvari. Zdaj, ko so spoznali pravi obseg, pa so Kitajci bistveno spremenili svoje vedenje.
Torej, 10 zanimivih dejstev o koronavirusu:
1. 80 odstotkov okuženih zboli v zelo blagi obliki in bolezen traja okrog dva tedna (bojda kot preprosta gripa). 15 odstotkov je hudo bolnih in za lažje dihanje potrebujejo visoko koncentriran kisik. 5 odstotkov je resno bolnih in potrebujejo respiratorje. Teh 15 odstotkov in 5 odstotkov je bolnih 3-6 tednov.
2. Na Kitajskem so se zelo hitro naučili delati teste, ki dajejo rezultate še isti ali naslednji dan. V sedanjem času naredijo okrog 1,6 milijona testov na teden in nenehno povečujejo število le teh. Kot po pravilu sedaj vsi, ki pridejo k zdravniku in se pritožujejo zaradi prehlada, zahtevajo testiranje za korona virus!
3. Skoraj vsi okuženi imajo simptome, ko so splošno znani pri teh okužbah – primeri, ko je človek okužen, a simptomov nima ali se mu sploh nič ne zgodi – so neverjetno redki. Najpogosteje se simptomi pojavijo v naslednjih 1-3 dneh.
4. Najbolj pogosti simptomi so vročina, temperatura (88 odstotkov) in suh kašelj (68 odstotkov). Potem sledi slabost (38 odstotkov) in kašelj s proizvodnjo sputuma – sluzi, ki jo izkašljamo iz spodnjih dihalnih poti, sapnika in bronhijev (33 odstotkov). Če imate izcedek iz nosu ali preprosto zabit nos – temu zagotovo ni razlog koronavirus.
5. Smrtnost: do zdaj je na Kitajskem umrlo 3,4 odstotkov okuženih. Na začetku nihče ni razumel kaj se dogaja in vedel kako zdraviti, ni bilo opreme za dihanje in prezračevanje, zato je umrlo več ljudi. Zdaj novi statistični podatki, glede na spremenjen protokol zdravljenja, izkazujejo stopnjo umrljivosti 0,5-1 odstotek obolelih.
6. Obremenitev bolnišnic: 20 odstotkov okuženih na Kitajskem je potrebovalo zdravljenje, ki je trajalo več tednov. Na Kitajskem število bolniških postelj pokriva 0,4 odstotkov prebivalstva (kar pomeni, da se istočasno lahko hospitalizirajo 4 od 1000 ljudi).
Jasno je, da veliko teh postelj nekdo že zaseda, tudi zaradi drugih bolezni. Zato nov virus predstavlja veliko breme za zdravstveni sistem. V drugih državah so ti podatki različni, na Japonskem, na primer, je pokritost prebivalstva z ležišči v bolnišnicah 1,3 odstotna, v Italiji pa celo slabše kot na Kitajskem – zgolj 0,3 odstotna.
7. Če ima oseba drugo resno bolezen (primeroma težave s srcem, rak, sladkorno bolezen, visok krvni tlak, astmo), se smrtnost znatno poveča.
8. Mlajši kot ste, manjša je verjetnost, da boste umrli. Tudi do 10-krat. Pri otrocih, mlajših od 10 let, smrtnosti praktično ni. Pri ženskah je smrtnost iz nekega do sedaj neznanega razloga približno 2-krat manjša kot pri moških. Po do sedaj znanih podatkih obstaja vsaj 9 žensk, ki so rodile po okužbi. V nobenem primeru virus ni bil prenesen na otroka.
9. Število okuženih na Kitajskem vsak teden resno upada. Pri tem sta bistvena dva dejavnika – popolnoma in hermetično izolirana provinca Hubei (to je seveda mogoče storiti le v avtoritarni državi) in celoten ter popoln intervju vseh okuženih, s kom in kdaj so bili v stikih. Samo v Wuhanu je na delu 1800 ekip, vsaka šteje vsaj 5 ljudi, ki to nenehno počnejo. Tudi v drugih pokrajinah ni bistveno drugače. Po uradih podatkih odkrijejo 99 odstotkov stikov in prav vsi, ki so odkriti, so testirani na virus.
10. Pomembno: če je neka oseba imela neposreden stik z okuženo osebo, je verjetnost okužbe še vedno statistično in zdravstveno ocenjena zgolj na 1-5 odstotna. Res pa je, da lahko en okuženi okuži do 1.000 ljudi.