Skip to content

Nov dan, novi ukrepi – spremenjen tudi dostop do osebnega zdravnika in veterinarjev, odpiralni časi živilskih trgovin

Dostop do osebnega zdravnika in veterinarja

Po navodilu Ministrstva za zdravje z današnjim dnem do osebnega zdravnika ne morete več, saj se spreminja način dela zdravstva na primarni ravni, tako v javnih zavodih kot pri koncesionarjih. Osebnega zdravnika lahko dobite le po telefonu, vstop v ambulante  pa ni več mogoč. V kolikor potrebujete pregled, pokličite osebnega ali nadomestnega zdravnika, ki vas bo usmeril naprej.

Način in urnik dela veterinarjev je epidemiji novega koronavirusa prilagodila tudi Veterinarska zbornica Slovenije. Delovni čas veterinarskih ambulant je omejen, veterinarji so odpovedali in preložili vse nenujne posege. Cepljenje proti steklini so preložili, odpovedano pa je tudi osemenjevanje vseh plemenic od 15. marca za najmanj tri tedne, so sporočili z ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Zaradi prenosa koronavirusa je treba v ambulante vstopati posamično. Tisti, ki čakajo na vrsto, naj med seboj vzdržujejo razdaljo najmanj 1,5 metra, v ambulanti pa naj žival spremlja le ena oseba. Kmetje lahko še naprej kupijo tudi repromaterial za svojo kmetijsko dejavnost, odprte ostajajo tudi trgovine s hrano za male živali. Uporabnike veterinarskih storitev prosijo, da pred obiskom veterinarske ambulante preverijo delovni čas in se naročijo.

Podaljšani prijavni roki za vpis na fakultete

Podaljšan je prvi prijavni rok za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe za 2020/21. Nov rok za e-prijave je 9. april 2020. Podaljšan je prvi vpisni rok za vse fakultete, prav tako se pričakuje podaljšan vpisni rok za vse srednje šole.

Spremenjen režim v trgovinah, prav tako se krajša delovni čas

Poslovni prostori, tisti, ki so še odprti, predvsem živilske trgovine, bodo morale zagotavljati 20 kvadratnih metrov površine na posamezno stranko, če je naenkrat navzočih več ljudi – to je najnovejše priporočilo, ki ga je izdal NIJZ. Trgovci zagotavljajo, da bodo okrepili varnostne ukrepe. Trgovci so že pristopili k nameščanju pleksistekel in druge opreme, vas pa prosijo, da ste v trgovinah strpni in tudi samoiniciativno držite varnostno razdaljo. Hkrati pa Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) priporoča tudi uporabo vseh alternativnih metod nakupovanja, med katere sodita tudi spletna prodaja in dostava, pri čemer tudi moramo biti toliko uvidevni, da ne bomo naročali kar vsega povprek in pretirano obremenjevali trgovcev in dostavljavcev. V trgovinah se tudi krajša delovni čas, nekateri trgovci so delovni čas že prilagodili, z jutrišnjim dnem ga prilagaja tudi Mercator. Delovni čas obratovanja pa je danes na 61 prodajnih mestih skrajšal tudi Petrol. Pred odhodom v trgovino preverite delovni čas, bo pa zaenkrat večina poslovalnic  odprta do 18.00 ure (tako živilske trgovine kot Petrolove bencinske črpalke).

Opozorila policije in Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje

Policija apelira na državljane, da številki 112 in 113 uporabljajo zgolj za klice v sili, ne vprašanja o koronavirusu. Na telefonsko številko 113 naj ljudje pokličejo, ko policijo obveščajo o kršitvah javnega reda in miru, o prometnih nesrečah ali kaznivih dejanjih, oziroma takrat, ko nujno potrebujejo pomoč policije. Na številko 112 pa naj pokličejo, ko potrebujejo nujno pomoč zdravnikov ali gasilcev, nujno veterinarsko pomoč, pomoč gorskih in jamarskih reševalcev ter drugih reševalnih služb. Prav tako policisti pozivajo k strpnosti, saj bo v času epidemije koronavirusa, ko bodo družine veliko časa preživele skupaj doma, tudi več priložnosti za spore. Prav tako policisti še vedno opažajo primere zbiranja in druženja večjega števila ljudi, zato prebivalce pozivajo, naj se držijo navodil pristojnih za zajezitev koronavirusa in naj upoštevajo dana priporočila ter ukrepe.

Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje opozarja, da se zaradi nastalih razmer, povezanih z epidemijo COVID-19, v mnogih objektih spreminjajo delovne ali bivalne razmere, ki posledično lahko vplivajo tudi na izvajanje načrtovanih ukrepov varstva pred požarom. Lastniki ali uporabniki objektov ter delodajalci, ki so odgovorni za varstvo pred požarom v stanovanjskih, poslovnih in industrijskih objektih, morajo v takšnih primerih pregledati načrtovane ukrepe varstva pred požarom, ki so jih določili v požarnem redu in nastalim razmeram ustrezno prilagoditi najnujnejšo organizacijo varstva pred požarom, prilagoditi najnujnejše ukrepe in najnujnejše izvajanje ukrepov, ki se jih tudi v nastalih razmerah, zaradi zagotavljanja varstva ljudi, živali in premoženja pred požarom, ne sme opustiti. V koliko ugotovijo, da je prišlo do bistvenih sprememb, ki bi lahko vplivale na nivo požarne varnosti v objektih, morajo prilagoditi najnujnejšo organizacijo varstva pred požarom, prilagoditi vsebino ukrepov ter način njihovega izvajanja. Gasilci so v tem obdobju še posebej obremenjeni z nalogami, ki bistveno presegajo opravljanje javne gasilske službe, poleg tega jih je treba razbremeniti vseh nenujnih opravil, ki bi ogrožala njihovo zdravje in posledično zdravje njihovih družin zaradi okužbe z koronavirusom.

Kateri mejni prehodi so še odprti?

Mejni prehodi s Hrvaško: Zaradi zajezitve COVID19 je od polnoči začasno prenehalo obratovati 27 maloobmejnih prehodov s Hrvaško. Vsi potniki naj za nujna potovanja uporabijo mejne prehode za mednarodni promet s Hrvaško. Vsa potovanja, ki niso nujna, naj potniki odložijo.

Mejni prehodi z Avstrijo: Avstrija je ob polnoči za omejitev širjenja koronavirusa zaprla 51 maloobmejnih prehodov s Slovenijo. Na večjih mejnih prehodih ostaja promet nespremenjen. Odprti ostajajo naslednji prehodi: Bonisdorf – Kuzma,Langegg – Jurij, Mureck – Trate, Radlpaß – Radelj, Sicheldorf – Gederovci, Spielfeld (Autobahn) – Šentilj (avtocesta), Spielfeld (Bahnhof) – Šentilj (železnica),  Spielfeld (Bundesstraße) – Šentilj (magistrala), Bad Radkersburg – Gornja Radgona, Karawankentunnel (A11) – Karavanke (A2), Loibltunnel – Ljubelj, Wurzenpass – Korensko sedlo, Grablach – Holmec, Lavamünd – Vič.

Slovenski državljani v tujini, ki bi se radi vrnili v Slovenijo, a jim je to zaradi trenutnih omejitev onemogočeno, naj pošljejo svoje podatke preko spletnega obrazca, ki je dostopen  TUKAJ

Lahko zagotovite zaščitno opremo?

Kriznim razmeram je prilagojen tudi Postopek javnega naročila za nakup blagovnih rezerv za namene zaščite in reševanja. Vlada RS poziva vse ponudnike zaščitne opreme, naj ponudbe naslovijo na Zavod RS za blagovne rezerve, saj le-ti vodijo postopke javnih naročil za nakup vse zaščitne opreme za preprečevanje širjenja virusa. Ponudniki naj v ponudbo vključijo naslednje podatke: Kakšen je artikel (vrsta, tip); Kakšna je cena (na kos); Kakšen je rok dobave.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice