Po pismu podžupana Dermola Janši so v Velenju sedli za mizo predstavniki občine in občinskega štaba civilne zaščite.
Kot smo že poročali se je sinoči iz Madrida s posebnim letom v Ljubljano vrnilo 50 potnikov. Med njimi je bilo 42 Slovencev in osem Avstrijcev. Na osnovi odločitve strokovnjakov zdravstvene stroke, ker Španija predstavlja visoko tvegano območje, je minister Gantar še pred poletom letala za vse Slovenske potnike podpisal odločbe o karanteni. O tem, da bodo morali za 14 dni v karanteno, je vse potnike že obvestilo slovensko veleposlaništvo v Španiji. Slovence so namestili v 14-dnevno karanteno v velenjski hotel Paka.
Dermol: to je v nas vzbudilo strah, negotovost pa tudi nepotrebno jezo
Podžupan Velenja Peter Dermol je svoje nezadovoljstvo z odločitvijo, da se v hotel Paka namesti 42 Slovencev, ki so se vrnili iz Španije, izrazil v pismu, ki ga je naslovil premierju Janezu Janši: »Dejstvo, da želite (ali ste jih že?) v mestno središče namestiti okoli 50 ljudi iz kriznih območij, je v nas vzbudilo strah, negotovost pa tudi nepotrebno jezo. Prvič zaradi tega, ker kot lokalna skupnost s takšno namero nismo bili seznanjeni, niti ne razpolagamo z informacijami, kakšen je zdravstveni status teh ljudi, kako bi bilo/bo poskrbljeno za varnost vseh nas, kako je z gibanjem, prehrano, varovanjem objekta, servisnim osebjem ipd. O tej nameri ni bil obveščen niti Štab Civilne zaščite Mestne občine Velenje niti Zdravstveni dom Velenje, skratka nihče od institucij, ki v teh kriznih časih skrbimo za varnost naših občank in občanov. Še bolj žalostno, o vsem skupaj smo bili informirani iz medijev.«
Vrnilo se bo še veliko Slovencev
Nekateri so še do pred kratkim razmišljali v smeri, da se v Slovenijo ne bodo vračali, saj se nahajajo na ogroženem območju in želijo zavarovati svojce. V večini primerov je šlo za študente, športnike in poslovneže, je danes na novinarski konferenci pojasnil vodja konzularnega sektorja na ministrstvu za zunanje zadeve Andrej Šter in poudaril, da je šlo za odgovorno gesto. A razmere v Španiji so se drastično poslabšale v številnih mestih. Tujim državljanom to predstavlja dodaten problem, saj so zaprti vsi hoteli, vse javne institucije in tudi javni potniški promet ne obratuje. »Zato se je naša ambasada v Madridu odločila in jim ponudila možnost, da se vrnejo v domovino. Vsi brez izjeme so bili pred vkrcanjem na letalo seznanjeni s tem, da jih čaka odhod v 14 dnevno karanteno,« je poudaril. Pojasnil je tudi, kakšno je bivanje 42 Slovencev v karanteni. Strežba v hotelu je prilagojena razmeram v karanteni – dobijo hrano, vodo in vse potrebne potrebščine na način, da z njimi nihče ne pride v kontakt. Tudi njim samim je sugerirano, da ne pridejo v stik z ostalimi v hotelu. Niso zaklenjeni in imajo možnost komunikacije s spletnimi in telekomunikacijskimi orodji. Vso oskrbo zagotavlja civilna zaščita. Zaenkrat nobeden od potnikov ni pozitiven, morda pa bo postal pozitiven v prihodnjih dneh.
»Predstavniki civilne zaščite pa imajo na vhodu v hotel več dela s tistimi, ki bi želeli v hotel, pa ne smejo, kot s tistimi, ki bi hoteli priti ven,« je dejalŠter sorodnike naprosil, da naj bodo strpni. »Če bi se teh 50 oseb, ki so se včeraj vrnili iz Madrida, razšlo, bi danes morda imeli že nekaj novih žarišč v Sloveniji in tudi v Avstriji. Vsi skupaj smo dolžni s tem, ko skrbimo za lastno zdravje, skrbeti tudi za lastno okolje, ki naj ne bo nevarno ne nam ne drugim,« je poudaril Šter.
Za jutri je iz Madrida napovedano novo letalo, na katerem bo med 40 in 45 slovenskih državljanov in tudi nekaj tujcev. Tujci se bodo iz letala izkrcali na način, da se nikjer v Sloveniji ne ustavijo na poti domov. Tako ukrepajo tudi druge države.
Solidarnost je ključna za boj z novim virusom
Vladni govorec Jelko Kacin je dejal, da Velenje ni edino mesto, ki bo imelo nastanitev za karanteno in da razburjanje občanov Velenja ni upravičeno. Pozval je k strpnosti in solidarnost. Slovencev zunaj domovine je namreč še veliko. Želi si, da bi bil vzor podjetja Gorenje navdih tudi za druga podjetja, ki imajo proste kapacitete. Vsaka pomoč je v tem času dobrodošla. Nabor namestitve sicer že obstaja in se dopolnjuje, usklajujeta pa ga Ministrstvo za zdravje in civilna zaščita.
»Rešujemo Slovence iz tujine, o tem, koliko bo to stalo, se bomo pogovarjali kasneje«, je dejal Kacin ter poudaril: »Mi meje za naše državljane ne bomo zapirali.«