Svetovni dan gledališča letos iz domačega fotelja
![](https://www.slovenec.org/wp-content/uploads/2020/03/Svetovni-dan-gledališča-letos-iz-domačega-fotelja_slika1_theatre-architecture.eu-cut.jpg)
Še en svetovni kulturni dan, svetovni dan gledališča, ki ga vsakoletno obeležujemo 27. marca, je letos doletela nesreča, namreč zaradi prepovedi združevanja bodo do prekinitve ukrepov v povezavi s koronavirusom vse kulturne ustanove v večini držav po svetu zaprte. Odpovedane so vse gledališke predstave, ki so bile napovedane za mesec marec in april, torej letos na svetovni dan gledališča ne bo mogoče doživeti klasične gledališke izkušnje v razkošnih gledaliških prostorih, kljub temu pa je mogoče, da si nekatere gledališke predstave v času epidemije ogledate preko spleta.
Takšno možnost je za vas ponudilo Lutkovno gledališče Ljubljana, ki ima na spletni strani objavljenih deset posnetkov celotnih predstav, ki so primerne tako za otroke kakor za odrasle, Mestno gledališče Ljubljana pa na njihov YouTube kanal sproti objavlja posnetke njihovih preteklih predstav. Tudi eksperimentalno gledališče Glej v Ljubljani gledalcem ponuja ogled njihovih predstav preko spletne strani Vimeo. Do posnetkov predstav in najnovejših informacij lahko dostopa vsakdo preko spletnih straneh vseh slovenskih gledališč ali preko njihovih socialnih omrežij. Druga gledališča, ki vam omogočajo gledanje predstav ali poslušanje pravljic iz vašega doma, so Lutkovno gledališče Maribor, Hiša otrok in umetnosti, SNG Drama Ljubljana, SNG Nova Gorica, Slovensko mladinsko gledališče, Gledališče Koper, Prešernovo gledališče, Slovensko stalno gledališče Trst, Bunker Ljubljana, Mini Teater in SiGledal. Direktne povezave do spletnih gledališč vas čakajo na koncu strani.
![](https://www.slovenec.org/wp-content/uploads/2020/03/Svetovni-dan-gledališča-letos-iz-domačega-fotelja_slika4_cd.cc.si_-1620x1080.jpg)
Svetovni dan gledališča obeležujemo že od leta 1962, ko je pobudo zanj dal Mednarodni gledališki inštitut (International Theatre Institute – ITI). 27. marec je bil izbran zaradi otvoritve Gledališča Narodov v Parizu, ki se je zgodilo prav tega dne. Od takrat vsako leto na 27. marec povsod po svetu organizirajo razne mednarodne ali nacionalne dogodke, posebna tradicija pa je tudi objava posebne poslanice, ki jo na povabilo Mednarodnega gledališkega inštituta pripravi pomemben gledališki ustvarjalec. Prvo sporočilo je 27. marca 1962 objavil znameniti francoski pesnik, likovni umetnik, dramatik in režiser Jean Cocteau, letos pa je to čast prejel pakistanski novinar, dramatik, scenarist in režiser Shahid Nadeem.
Svetovni dan gledališča je namenjen tistim, ki jim gledališče predstavlja posebno in pomembno vrednoto, obenem pa služi kot klic vladam, politikom in institucijam, ki v dovoljšni meri ne prepoznavajo pomena gledališča in ne prispevajo k razcvetu gledališke dejavnosti v državi. Praznik obenem nagovarja tudi posameznika, naj del svojega časa in pozornosti nameni teatru in njegovi umetnosti.
Zadnji statistični podatki o tovrstnem kulturnem udejstvovanju Slovencev, ki jih je za leto 2017 pridobil Statistični urad Republike Slovenije, so pokazali, da so kulturne ustanove v Sloveniji tega leta priredile 7.605 gledaliških prireditev, kar pomeni, da jih je bilo na dan izvedenih povprečno 21. 63 odstotkov teh prireditev je bilo lastna produkcija naših kulturnih ustanov, ostale pa so bila tuja gostovanja. Velika večina gledaliških predstav so predstavljala dramska in druga gledališka dela, zatem je bilo za polovico manj lutkovnih predstav, v manjših odstotkih pa so se na naših odrih odvijali baleti, eksperimentalna gledališča, opera in druga glasbeno-scenska dela ter sodobni ples. Predstave so skupaj imele 1.4 milijone gledalcev. V Sloveniji vsakoletno prirejamo tudi veliki gledališki festival Borštnikovo srečanje ter mnogo manjših gledaliških festivalov, ki se jih udeležujejo tako naši kakor tuji ustvarjalci.
Ti podatki kažejo, da Slovenci nismo slabi podporniki gledališč, še zmeraj pa nismo zadostni glede na število naših gledaliških ustvarjalcev, kaj šele glede na število bodočih gledaliških umetnikov. Med mladimi so aktivnosti, povezane z gledališčem, izjemno priljubljene, saj se mnogi otroci že zelo zgodaj pričnejo srečevati z dramskimi krožki in gledališkimi šolami, ki v njih prebudijo ljubezen do gledališkega ustvarjanja in željo po nadaljevanju njihove gledališke poti. To je v Sloveniji žal precej nedostopno za večino nadobudnih gledališčnikov, namreč število razpisanih mest na osrednji Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo je strogo omejeno, prav tako pa je omejeno število delovnih mest na omenjenih področjih. Te zadeve se bodo v prihodnosti spremenile le, če Slovenec spremeni svoj odnos do slovenskih gledališč in s svojim kulturnim udejstvovanjem prispeva k njihovemu razcvetu.
![](https://www.slovenec.org/wp-content/uploads/2020/03/Svetovni-dan-gledališča-letos-iz-domačega-fotelja_slika2_arhiv.hokuspokus.si_.jpg)
Zahajanje v gledališča pa seveda ni navada, ki jo počeno zgolj iz altruističnih razlogov, pač pa je ogled gledaliških predstav zabavna, navdihujoča in katarzična izkušnja, ki zaradi svoje drugačnosti in bogatosti človeka hitro zasvoji. Obenem je tudi bolj družabna in nevsakdanja od sedenja pred domačim televizorjem. Na letošnji mednarodni dan gledališča bo domači fotelj in gledališče treba združiti, po prekinitvi ukrepov pa bo vnovični (ali prvi) prihod v gledališče toliko bolj čaroben.
Do takrat naj vas na odru vašega televizorja ali računalnika zabavajo predstave radodarnih slovenskih gledališč, ki skrbijo, da gledaliških predstav v izolaciji ne bomo pogrešili. Do njih lahko dostopate preko povezav, ki jih sproti objavljajo na njihovih spletnih straneh:
![](https://www.slovenec.org/wp-content/uploads/2020/03/Svetovni-dan-gledališča-letos-iz-domačega-fotelja_slika3_visitljubljana.com_-1.jpg)