Zeleni čaj in njegovi učinki
Vsi se zavedamo, da nam današnji prisiljeni način življenja škoduje na mnoge načine. Ne spimo dovolj, ne vzamemo si dovolj časa zase, jemo neredno, pogosto ne načrtujemo svojih obrokov in jih zamenjujemo za hitre prigrizke; mnogi izmed nas vse prepogosto z občutkom krivde preskočimo polnovredni zajtrk ali uravnoteženo kosilo in si raje privoščimo energijsko tablico ali čokoladni rogljiček.
Čeprav je tak način življenja danes že običajen, se več in več ljudi zaveda, kako zelo jim škoduje. Zaradi pomanjkanja železa se počutijo utrujene, manjka jim energije in ko se zvečer po dolgem delovniku vrnejo domov, nimajo moči za pripravo zdrave večerje ali svoje hobije; najlažje je preprosto pojesti nekaj na hitro pripravljenega, se uleči v posteljo in čakati na vikend.
Pa vendar to ne reši ničesar. Ne moremo spremeniti hitrega tempa življenja, vendar lahko vplivamo na to, kako se z njim želimo spopasti. Namesto nezdrave hrane lahko v svoj vsakdanjik vnesemo zdrave prigrizke in navade, ki bodo izboljšale naše počutje. Sprememba načina življenja ni nujno dramatična, saj se lahko v tem primeru začne preveč optimistično in konča hitro; na začetku je najbollj pomembno, da iz svojega vsakodnevnega življenja izključite nekatere nezdrave navade, ki jih lahko nato nadomestite z novimi, bolj konstruktivnimi.
Postopoma lahko tako začnete opuščati nezdrave navade, kot so npr. hitra prehrana, kajenje in alkohol; in v tem procesu seveda pomaga, če poskusite očistiti svoje telo. Predvsem je izredno pomembno, da ves čas pijete veliko tekočin. Navadna voda, sveže iztisnjeni sokovi in seveda ustrezni čaji so odlična izbira.
Tudi zeleni čaj?
Zeleni čaj ima starodavne korenine, ki izvirajo globoko v kitajski tradiciji, vendar se je zaradi svojih blagodejnih učinkov na zdravje kmalu razširil po celotni azijski celini, na Japonsko in v Korejo. V zadnjih letih je postal pravi hit tudi v zahodnem svetu, ker naj bi pomagal pri izgubljanju maščobe in hujšanju.
Zeleni čaj je bogat z antioksidanti
Zeleni čaj vsebuje veliko antioksidantov, ki telo branijo pred napadi prostih radikalov. Ti lahko, v prevelikih količinah, povzročijo stanje oksidativnega stresa. Če se daljše časovno obdobje počutite utrujene in brez energije, je prav mogoče, da je to zaradi nastopa oksidativnega stresa; prosti radikali so poškodovali večje število celic v telesu. V tem primeru je resnično nujno, da v svoje telo začnete vnašati več antioksidantov. Antioksidante lahko najdemo v različnih vrstah sveže zelenjave in sadja.
Zeleni čaj zmanjšuje tveganje za nastanek rakavih bolezni
Zaradi visoke vsebnosti antioksidantov zeleni čaj predstavlja tudi koristno preventivno obrambo v procesu borbe proti rakavim boleznim. Obenem deluje preventivno tudi proti nastanku nevrodegenerativnih bolezni, kot sta npr. Alzheimerjeva in Parkinsonova bolezen.
Zeleni čaj lahko pomaga zdravju vaših zob
To je ena izmed manj znanih prednosti zelenega čaja, vendar uničuje bakterijo, ki je odgovorna za nastajanje zobnih oblog in kariesa. Tako vam lahko pitje zelenega čaja dejansko pomaga pri tem, da boste imeli zdrave zobe in vam ne bo treba pogosto obiskati zobozdravnika.
Zeleni čaj ima lahko pozitiven učinek na vaš krvni sladkor in holesterol
Zeleni čaj lahko pomaga pri zniževanju ravni krvnega sladkorja in holesterola, kar lahko pomeni preventivo pred nastankom srčno-žilnih bolezni.
Ali zeleni čaj res lahko pomaga pri procesu izgubljanja teže?
Zeleni čaj naj bi pospeševal presnovo in pomagal pri izgubljanju maščobe na kratek rok, zato lahko pomaga pri izgubljanju teže. Splača se ga vključiti v svoj jedilnik med dieto.
Ali zeleni čaj vsebuje kofein?
Ja, ampak v manjših količinah, manjših kot npr. kava. Pa vendar ima kofein v njem učinek.
Ali je zeleni čaj lahko škodljiv?
Nič ni narobe z rednim uživanjem zelenega čaja, tudi če skodelica čaja postane navada. Izogibajte pa se prekomernim vnosom, npr. s prevelikimi količinami prehranskih dodatkov.
Ali veste, iz česa nastaja zeleni čaj?
Morda ste se že kdaj spraševali, iz česa sploh nastaja zeleni čaj; zelena barva je značilna za mnoge rastline in zelišča, tako da se oznaka “zeleni“ čaj sliši nekako splošno in nedoločeno. Pa vendar seveda obstaja prav posebna rastlina, ki jo uporabljamo za kuhanje zelenega čaja, t. i. Camellia sinensis. Se vam ime zdi znano? Prav mogoče, vendar ne gre za kamilice.
Zanimivo je, da se Camellia sinensis sicer uporablja tudi za izdelavo oolong in črnega čaja; v tem primeru je podvržena bolj dolgotrajnim postopkom oksidacije in sušenja, ki pripeljejo do končnega produkta. Kadar želimo izdelati zeleni čaj, rastline ne podvržemo tem procesom.
Obstajajo različne vrste zelenega čaja, zato se tudi proces pridelave razlikuje od vrste do vrste; to nato vpliva na aromo in okus končnega produkta.