Kriptovalute: »Če se sliši predobro, da bi bilo res, potem zelo verjetno je!«
Tehnična narava kriptovalut in uporaba zapletenega računalniškega žargona lahko zlahka zmedejo vsakogar – tudi posameznike, naklonjene tehnologiji. Pomankanje predpisov in vsesplošno nerazumevanje kriptovalut še dodatno zapleta zadevo in ustvarja ugodno okolje prevarantom.
Ker je trg kriptovalut številne v Sloveniji (in drugod po svetu) pritegnil zaradi ogromnih donosov naložb posameznikov, je ta postal špekulativno žarišče, kjer mnogi radi stavijo svoj denar v upanju na hiter dobiček. S številnimi kriptovalutami in kripto žetoni, ki so danes na voljo (5296), je težko ločiti dobre od slabih. Posledično je kriptosvet plodno gnezdišče za prevarante.
O tem »Na kaj morate biti pozorni pri vlaganju v »kripto« projekte?« smo že pisali. Najpomembnejša stvar preden se podate v to revolucionarno, a še dokaj mlado industrijo, je vedeti, v kaj NE vlagati.
Kako prepoznati kripto prevare?
Danes je precej običajno, da slišimo o naložbenih priložnostih v kriptosvetu, ki obljubljajo fiksno dnevno ali mesečno donosnost. Privlačnost bogastva lahko vsakomur zamegli pogled in spodbudi željo za sodelovanje v takšnih shemah. A praktično gledano je na trgu kriptovalut nemogoče ustvariti fiksni dobiček. Ponudba fiksnih donosov zahteva stalen vir prihodka, če se ta na neki točki ustavi, je edini način za ohranitev visokih zajamčenih dobičkov prek t.i. ponzi sheme. Gre za goljufije, prevare, ki starim vlagateljem prinašajo donose s pomočjo naložb vedno novih članov. Ko enkrat tudi teh ni več, ves sistem propade. Oškodovanih ostane ogromno ljudi.
Na splošno obstajajo trije najbolj pogosti primeri prevar v kripto industriji.
1. Rudarjenje v oblaku
Rudarjenje je postopek, pri katerem se za reševanje zapletenih matematičnih enačb, za potrjevanje transakcij znotraj omrežja in (ponekod) odkrivanja novih kovancev, uporablja napredna računalniška strojna oprema, rudarji pa so za svoj trud nagrajeni s kriptovalutami. Lažna spletna mesta za rudarjenje v oblaku na najrazličnejše načine nudijo možnost, da se oseba vključi v operacijo rudarjenja in zasluži nagrade, ne da bi morali kupiti lastno računalniško opremo. Gre za prevaro, ponzi shemo, po postopku, ki je opisan zgoraj.
- Najbolj znana taka prevara, ki se zadnje čase pojavlja tudi v Sloveniji je PI Network.
2. Naložbeni kripto paketi
Kripto paketi so visoko donosni naložbeni programi, ki obljubljajo visoke donose z majhnimi strukturami izplačil. Začne se z nakupom naročniškega paketa, ki omogoča stalno izplačilo vsak dan ali vsak teden. Paketi so v večini primerov na začetku zelo donosni. Toda zaradi strukture Ponzijeve sheme, ki jo prevaranti uporabljajo, imajo kripto paketi omejen življenjski cikel – na koncu katerega večina udeležencev izvisi. Tovrstni prevaranti v razlagah, kako ustvarijo dobiček, najpogosteje uporabljajo zapletene besedne zveze, da izpadejo kar se da verodostojni (povejo veliko, a pojasnijo nič).
- Najbolj odmevna prevara kripto paketov v Sloveniji prihaja s spletne straniThe Best Vouchers.
3. Kripto mrežni marketing (Kripto MLM)
Skupna lastnost mrežnih marketingov je dvoumnost njihovih dejanskih ponudb ali storitev, večinoma odvisno od shem napotitve. Nekatera tipična struktura napotitve vključuje posameznike, ki promovirajo določeno naložbeno shemo, povezano s kriptovalutami, in edini način sodelovanja je, da se z vložkom priključimo (velikokrat v zameno nudijo »začetni paket« oziroma vrste izobraževalnega gradiva). MLM je zelo enostavno prepoznati, saj je glavni vir ustvarjanja prihodkov prek pridruženega trženja. Kripto MLM največkrat razkrijejo razvijalci »projekta«, ki se namesto z razvojem, ukvarjajo z motiviranjem in nagovarjanjem podpornikov naj širijo njihovo prepoznavnost in lovijo nove člane.
- Najbolj izstopajoča kripto MLM prevara: OneCoin
ČE POVZAMEMO: splošne lastnosti, na katere morate biti pozorni:
- Jamstva za visoke dobičke / obrestne mere.
- Rudarjenje kriptovalut brez opreme.
- Napotitvene / podružnične sheme.
- Paketi kriptovalut po fiksni ceni.
- Dvoumne podrobnosti o tem, kako projekt deluje.
- Minimalno ali brez podatkov o ustanoviteljski skupini ali podjetju.
- Težave pri dvigu sredstev (ŽE PREPOZNO!).
Najboljša poteza kar jih lahko naredimo, ko nam nekdo ponuja določen znesek dnevnih donosov je, da v to NE investiramo. V boj proti tovrstnim prevarantom, pa lahko stopimo edino z znanjem.
Ostanite varni in vedno sledite viru!
Gospod Vidrih, ne vem kaj točno ste želeli povedati s tem, da je PI Network prevara? S čim točno pa se sam PI Network okoristi, če pa je sodelovanje v popolnosti brezplačno? Kot vem se v Ponzijevo shemo šteje sistem, ki zahteva neko vplačilo/pristopnino in zagotovitev novih članov. PI Network ne zahteva niti 1 centa.
Sem kaj zgrešil?
Lp
Veliko že slišal o tem networku.
Ja, tudi mene zanima od kje tako prepričanje, da nekoga kar obsodiš za prevaranta?
Imate morda kakšne kriterije ali pa ste plačani za negativizem?
Marko Vidrih, bom citiral vaš stavek v tem članku: Najbolj znana taka prevara, ki se zadnje čase pojavlja tudi v Sloveniji je PI Network. Kako ste lahko to sploh napisali, prvič, projekt Pi še ni dokončan je v beta fazi in še neki časa ne bo, drugo, nič niste prebrali o prijektu Pi, sodeč po vašemu pisanju, tretje, vložka ni niti centa. Vprašanje za vas? Kje je tu prevara in pisanje neresnic in blatenje imena Pi Network? Sam sodelujem pri razvoju in informiranju v projektu Pi že pol leta in sistem odlično poznam, zato bi raje del vaše objave, kjer… Read more »
Se popolnoma strinjam.na koncu bo to “verodostojno”. Po svoje pa navijate da ljudje vlagajo denar v forex in vsa podobna sranja.kjer ga neuki predvsem izgubijo. Tukaj pa nevem kaj lahko človek izgubi. Pa resnično upam, da projekt uspe. Tudi v Bitcoins ni bilo potrebno vlagati na začetku. Pa si upate trditi da je to prevara?lahko skoči v nebo ali pa ne. Prevara pa ni, ker nihče nikogar ne zavaja.z dobički ki so povezani z vložki in nihče nič ne garantira. Pomoje želite s tem le pomagati, da bi ljudje mislili, da to ni mogoče, pa čeprav primer Bitcoins, za katerega… Read more »
Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 10 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/Robert2312 and use my username (Robert2312) as your invitation code.