Ministrstvo za gospodarstvo – kako razpolaga z denarnimi sredstvi?
Ministrstvo za gospodarstvo z različnimi ukrepi zagotavlja stabilno in konkurenčno gospodarsko okolje za rast in razvoj slovenskih podjetij. V njegovem interesu je, da slovenska podjetja delujejo čim uspešneje tako na slovenskem kot na tujih trgih. Poleg tega ministrstvo za gospodarstvo deluje tudi na drugih področjih, kot so: tehnološki razvoj, podjetništvo, turizem, regionalni razvoj, lesarstvo in notranji trg. V okviru ministrstva delujejo organi, katerih aktivnosti so izvajanje nalog na področjih intelektualne lastnine, tržne inšpekcije in meroslovja, ter izvajalske ustanove.
Ministrstvo za gospodarstvo in javni razpisi
Ministrstvo za gospodarstvo je pristojno tudi za delovanje na področju razporejanja različnih javnih razpisov, ki so namenjena za širše dobro in za učinkovit razvoj v različnih sferah človeškega delovanja. Za leto 2020 je v načrtu, da naj bi ministrstvo za gospodarstvo objavilo 18 novih javnih razpisov v skupni vrednosti 51,9 milijona evrov. Področja razpisov pa obsegajo dejavnosti, kot so: kmetijstvo in podeželje, spodbude za območja z visoko stopnjo brezposelnosti, za turizem in turistične nastanitve, spodbude za razvoj novih produktov v lesarstvu, podpora za socialna podjetja in tako naprej. V času pisanja prispevka se naša država in svet soočata z epidemijo koronavirusa. Ministrstvo za gospodarstvo je tako tudi za blažitev posledic koronavirusa dobilo skoraj milijardo evrov za nujno pomoč za gospodarstvo. Poleg vseh teh sredstev pa ministrstvo za gospodarstvo razpolaga še s sredstvi iz različnih drugih virov, med katera spadajo tudi evropska sredstva. Naša država jih je dobila že kar nekaj, toda kako z njimi razpolaga tudi v praksi in ne zgolj v teoriji, pa lahko vsak posameznik kar hitro presodi in oceni sam. Nekaj zgodb je sicer uspešnih in so obrodila dobre rezultate, toda veliko je takšnih, pri katerih se je denar, ki je bil na primer iz evropskih sredstev namenjen za dobrobit delovanja gospodarstva, porabil na drugačne načine. Evropska sredstva, s katerimi po prejetju razpolaga ministrstvo za gospodarstvo, so v osnovi namenjena javni koristi kot na primer: financiranju vodovodov, gradnji cest, železnic, čistilnih naprav, šol, vrtcev in podobno. Evropska sredstva, ki so namenjena zasebnim podjetjem, morajo biti praviloma porabljena za spodbudo delovanja podjetij ter za širše javno dobro. Pri porabi sredstev, ki so namenjena zasebnim podjetjem, veljajo strožja pravila kot pa pri zgoraj omenjenih.
Kako je s sredstvi, namenjenimi za razvoj gospodarstva, v praksi?
Evropska sredstva, ki so namenjena razvoju gospodarstva, se podelijo vsako leto, toda kako se obnesejo v praksi in koliko je iz njih tudi dejanj, pa je drugo vprašanje. Zanimivo je tudi to, kako jih ministrstvo za gospodarstvo razporedi. V Sloveniji so različne vlade imele različne načrte, ki so jih želele uresničiti. Najprej je bila v načrtu izgradnja infrastrukture in cest, potem ustanovitev razvojnih centrov slovenskega gospodarstva in združenje velikih ter malih podjetij, kar naj bi omogočalo tehnološki napredek v Sloveniji ter poskrbelo za mnogo novih delovnih mest. Odlične vizije so se sicer obrnile malce drugače in ne ravno po načrtih ministrstva, ugotovljenih pa je bilo tudi kar nekaj nepravilnosti pri porabi denarja. Prišlo je do več napak in kar v desetih razvojnih centrih od sedemnajstih, ki so pridobila sredstva javnega značaja, je bilo ugotovljeno, da denarja niso financirala v razvoj, temveč so ga položila na svoje osebne bančne račune. Proti nekaterim razvojnim centrom so bili vloženi kazenski postopki suma goljufije z evropskimi sredstvi, prav tako pa je tudi država želela imeti denar nazaj, saj je zaradi množičnih napak morala vrniti denar, ki je bil pridobljen prek evropskih sredstev. Kakorkoli že, velike večine tega denarja razvojni centri državi verjetno ne bodo nikoli vrnili, saj se niti ne ve, kam vse je denar izginil, za napake pa se krivi ministrstvo za gospodarstvo. Takšna zgodba ravnanja z denarjem iz evropskih ali katerih drugih sredstev pa še zdaleč ni osamljen primer. Verjetno se vsi strinjamo, da bi morala biti evropska sredstva, ki so v osnovi namenjena manj razvitim državam EU, porabljena bolj koristno in bi vsekakor morala prinesti dobre rezultate, ki bi bili tudi vidni, ne pa zgolj obljub in širokopoteznih vizij, saj če navsezadnje sledimo denarju, tudi evropska sredstva niso zgolj podarjena, temveč je večina tega denarja davkoplačevalskega. V vsakem primeru ima ministrstvo za gospodarstvo pomembno vlogo, da je dober zgled za vse državljane, saj je gospodarstvo eden izmed pomembnih temeljev, ki se ga lahko dobro izkoristi in ob takšnih in drugačnih uresničenih vizijah tudi dodobra zažene ter poskrbi za dobrobit in opolnomočenje tako posameznikov kot tudi podjetij in drugih organizacij. Zanimivo pa je, da denar, ki je večkrat glavni krivec, da se stvari ne realizirajo tako, kot naj bi se, navsezadnje vendarle je in je tudi vedno bil v »mošnjah«, le razporedil se je pogosto očitno »neznano« kam.