Četrti maj: mednarodni dan gasilcev v spomin na vse preminule gasilce
V Sloveniji imamo okoli 1100 poklicnih gasilcev in prek 163.000 prostovoljnih gasilcev, ki se dnevno podajajo v boj in nevarnosti, da rešujejo naša življenja. Biti gasilec ne pomeni zgolj reševati sosedove mačke z dreves, občasno pogasiti kakšnega požara in organizirati velike veselice, gasilci so med prvimi na prizorišču prometnih nesreč, so vodilna sila pri reševanju ob naravnih katastrofah, pomagajo državljanom ob vseh kriznih situacijah, ukrepajo ob eksplozijah, ob onesnaženju in nesrečah z nevarnimi snovmi, rešujejo na vodi in iz vode, pomagajo v gorah, kadar prihaja do motnje z oskrbo, nas budijo za prvi maj … zato je prav, da se jim vsaj ob mednarodnem dnevu gasilcev zahvalimo. Gasilci praznujejo tudi 6. junija, a 4. maja goduje njihov zavetnik – sveti Florijan.
Gasilci so najbolj nesebični javni uslužbenci
Na mednarodni dan gasilcev je v ospredje postavljen spomin na vse gasilce, ki so dali svoje življenje za našo varnost in varnost vseh tistih, ki so svoje življenje posvetili varovanju naših življenj. Kot mednarodni dan gasilcev je bil predlagan leta 1999, po tragični nesreči v Avstraliji.
2. decembra 1998 je zelo tragičen dogodek pretresel občino Linton v Avstraliji in domala ves svet. Gasilci v Lintonu so se borili z obsežnim požarom in pozvali na pomoč vse države sveta. Ta klic pomoči je na kraj dogodka pripeljal zahodno gasilsko enoto Geelong West, ki se ni zavedala razsežnosti dogajanja in kot posledica se je bitka z ognjenimi zublji zanjo končala tragično. Garry Vredeveldt, Chris Evans, Stuart Davidson, Jason Thomas in Matthew Armstrong so bili del stavkovne ekipe in so jih poslali, da pomagajo pri gašenju plamenov. Ko se je peterica napotila v središče izbruha požara, je veter nenadoma spremenil smer in zajel peterico. Ta nesrečni incident je v JJ Edmondsonu prebudil idejo, da predlaga v njihovo čast dan, ki bo v opomin in zahvalo vsem gasilcem, ki nesebično tvegajo svoja življenja, da ohranjajo tuja.
Simbol mednarodnega dneva gasilcev je rdeč in modri trak. Rdeča barva simbolizira ogenj in modra vodo. Te barve imajo tudi reševalne službe po vsem svetu.
Mednarodni dan gasilcev na god svetega Florijana
Že v starodavnem Egiptu so poznali organizirani poklic gasilcev za boj proti požarom. Takrat so gasilci delali za zasebna podjetja in so storitve nudili samo tistim, ki si so to lahko privoščili. V starodavnem Rimu je cesar Avgust ustanovil protipožarno zaščito, znano kot Vigiles, ki jo je država usposobila, plačala in opremila.
Sveti Florijan naj bi bil eden prvih poveljnikov gasilcev rimskega bataljona. Po legendi naj bi rešil celo gorečo vas v starodavnem Rimu. Sveti Florijan je bil veteran rimske vojske in visoki državni uslužbenec v mestu Cetium. Za časa preganjanja kristjanov so ga privedli v pogansko svetišče na kraju Dioklecijanovega pregnanstva ter zahtevali, da žrtvuje poganskim bogovom in se odreče svojemu krščanskemu prepričanju. Ker tega ni želel storiti, so ga mučili, pretepli, ga obsodili na smrt in ga z mlinskim kamnom okrog vratu četrtega maja vrgli v reko Enns, da je umrl kot mučenec.
Gasilska olimpijada leta naslednje leto v Celju
Biti gasilec je plemenito in Slovenija se lahko, kljub svoji majhnosti, pohvali z odličnimi gasilci. Kar dokazuje tudi dejstvo, da bo prvič v zgodovini Slovenije Celje naslednje leto gostilo mednarodno gasilsko olimpijado.
Gre za tako imenovano veliko olimpijado, kjer sodeluje okoli 30 držav iz vsega sveta in se med seboj pomerijo tako mladinske kot članske reprezentance.
Celje bo torej med 18. in 25. julijem 2021 središče dogajanja, na katerem bo moč spoznati najboljše gasilce iz vsega sveta.
Kot že rečeno, biti gasilec ne pomeni samo gasiti požarov in reševati mačk, ampak je veliko več. Gasilec ogromno tvega in prevzema veliko odgovornost, da smo lahko mi varni. Rečemo jim lahko le hvala, ker so, ker nesebično tvegajo svoja življenja, ker ne sprašujejo, kdo si in kaj si, ampak samo ukrepajo. Hvala, ker skrbijo in ukrepajo takrat, ko mi tega ne zmoremo ali ne znamo.