Svetovni dan Rdečega križa
Današnji dan, ko praznujemo svetovni dan Rdečega križa, napoveduje tudi teden Rdečega križa Slovenije (RKS), ki bo potekal vse do 15. maja. Zaradi pandemije bo letos svetovni dan potekal drugače, v prihodnjem tednu pa tokrat ne bo številnih načrtovanih dejavnosti. Prostovoljci RK so dostikrat prvi, ki priskočijo na pomoč ljudem v stiski, in zadnji, ki »odnehajo«.
Svetovni dan Rdečega križa in Rdečega polmeseca od leta 1948 praznujemo 8. maja, na rojstni dan ustanovitelja gibanja Henrija Dunanta. Dunantu se je kot očividcu bitke pri Solferinu v Italiji porodila zamisel, da bi ustanovil organizacijo, ki bi nevtralno pomagala vsem ranjenim vojakom. Zamisel se je leta 1863 uresničila v organizaciji Rdečega križa. Na ta dan so v ospredju pogum in dosežki več kot 100 milijonov članov, prostovoljcev in podpornikov, ki delujejo v 190 državah sveta. Duh RK opozarja, da vsaka, tudi najbogatejša družba potrebuje prostovoljce in humanitarne organizacije. Dostikrat so ravno člani RK tisti, ki povezujejo sodržavljane, sosede in naključne mimoidoče, ko je treba pomagati nekomu med nami. Svetovni dan RK je odlična priložnost za pritegnitev novih prostovoljcev, novih krvodajalcev in novih donatorjev.
Prostovoljke in prostovoljci ter osebje Rdečega križa Slovenije vsako leto pomagajo vsakemu desetemu prebivalcu Slovenije pri odpravljanju posledic naravnih ali drugih nesreč ali z drugo obliko pomoči. Njihova naloga je tudi pridobivanje krvodajalcev in izvajanje krvodajalskih akcij, zbirajo hrano in oblačila, izvajajo izobraževanje na področju laične prve pomoči, iščejo pogrešane osebe … Cilj članov RK je, da bi bilo preprečevanje nezgod in obvladovanje prve pomoči del splošne izobrazbe in usposobljenosti. Menijo, da sodi tovrstno izobraževanje v celovit proces izobraževanja od vrtca do srednje šole in ga je treba pozneje nadgrajevati oziroma ohranjati kot veščino za vsakodnevno rabo.
S hrano, oblačili in plačili položnic pomagajo posameznikom, družinam in skupinam prebivalstva, ki si iz različnih razlogov ne morejo zagotoviti zadostnih sredstev za preživetje, in tako prispevajo k lajšanju revščine, odpravljanju socialne izključenosti in zmanjševanju neenakosti. V skrbi za zdravje se zavzemajo za celosten in povezan pristop in se po načelu prostovoljnosti, solidarnosti in strokovnosti vključujejo v organizirana prizadevanja za varovanje in krepitev zdravja.
V tednu RKS lahko ponovno pričakujemo, da bodo poštne poslovalnice ter v primeru sprostitve javnega prometa tudi postajališča Slovenskih železnic in avtobusne postaje do 15. maja pošiljkam in vozovnicam dodale doplačilne znamke in vozovnice v vrednosti 0,17 evra.
Lani so med tednom RKS zbrali nekaj več kot 690.800 evrov, ki jih je Rdeči križ namenil za razvojne projekte ter številne aktivnosti pomoči in izobraževanja. Letos bodo zbrana sredstva namenili humanitarnim dejavnostim na nacionalni in lokalnih ravneh.