Skip to content

Slovenski jadralci na olimpijskih igrah

Tudi na 32. olimpijskih igrah moderne dobe boste lahko spremljali slovenske jadralce v tekmovanju v športnem jadranju.

Tri slovenske jadralce boste lahko spremljali ob naslednjih dnevih in disciplinah:

  • 25., 26., 27., 29. in 30. julija ter 1. avgusta regata za medalje – ILCA 7 – Žan Luka Zelko,
  • 28., 29., 30. julija, 1. in 2. avgusta ter 4. avgusta regata za medalje – 470 – Tina Mrak in Veronika Macarol.

Preberite tudi:

Kdo so mladi slovenski plavalci, ki nas bodo zastopali v Tokiu?

Teakwondo na olimpijskih igrah

Olimpijske igre so pred vrati, prav tako nastop naših košarkarjev

Jadranje

Športno jadranje je bilo na olimpijskih igrah prisotno že od začetka, z izjemo prvih iger leta 1896, ko ga zaradi vremenskih razmer niso mogli izvesti in pa 1904, ko so bile olimpijske igre zelo okrnjene zaradi Rusko-japonske vojne.

Športno jadranje je bilo na olimpijskih igrah prisotno že od začetka
Športno jadranje je bilo na olimpijskih igrah prisotno že od začetka.
Vir slike: Olympics

Letošnje olimpijske igre so tudi osme na katerih sodeluje samostojna Slovenija in prav na vseh so sodelovali tudi jadralci. Slovenija pa je navduševala tudi pred osamosvojitvijo, ko sta Mario Fafangel in Janko Kosmina leta 1960 osvojila 8. mesto v razredu zvezda.

Kasneje sta Tomaž Čopi in Mitja Margon leta 2000 osvojila 9. mesto v razredu 470, štiri leta kasneje sta Klara Maučec in Vesna Dekleva Paoli pristali na 4. mestu, Vasilij Žbogar pa je istega leta v razredu laser osvojil tudi bronasto medaljo. Leta 2008 je prav tako Vasilij Žbogar osvojil srebro, kasneje pa je pričel jadrati v razredu finn in tako v Londonu leta 2012 osvojil 6. mesto. Poskusil je še enkrat leta 2016 in Sloveniji prijadral še eno srebrno medaljo.

Žan Luka Zelko

Žan je vstopnico za olimpijske igre osvojil na svetovnem prvenstvu z jadrnico laser v mestu Sakaiminato na Japonskem leta 2019. Takrat je sicer osvojil 26. mesto, kar je eno mesto prenizko za olimpijsko kvoto. Sledil pa je srečni preobrat, ko je Gvatemalec, ki je osvojil mesto pred njim, zmagal na regionalnih igrah. Regionalne igre pa imajo prednost pri določanju kvot za olimpijske igre, zato je Žan pridobil potrebno kvoto s svetovnega prvenstva.

Že v mladinskih letih je Žan Luka Zelko osvajal stopničke, kasneje pa navduševal po celem svetu.
Vir slike: JZS

Že v mladinskih letih je Žan Luka Zelko osvajal stopničke, kasneje pa navduševal po celem svetu. Letos marca je izgubil nekaj moči, po tem ko je prebolel hujšo obliko koronavirusa, vendar pa je že junija presenetil v Medembliko na Nizozemskem, ko je končal na 21. mestu in si tako prijadral svojo najboljšo uvrstitev na svetovnih pokalnih do takrat.

Brali ste lahko, da se je le nekaj dni nazaj poškodoval na zaključnih pripravah na jadralnem polju v Enoshimi, vendar stanje ni prehudo in bo najverjetneje tekmovanja opravil brez težav.

Na olimpijskih igrah v Tokiu bo sodeloval v razredu laser oziroma uradno ILCA 7. Omenjeni tip jadrnice je poznan že od leta 1970, na olimpijskih igrah pa je bil prvič predstavljen leta 1996.

Za Jadralno zvezo Slovenije je podal naslednjo izjavo: »To bodo moje prve olimpijske igre, s konkurenco sem že tekmoval letos. Po hitrosti sem bil med najboljšimi in sem s svojo tehniko in formo zadovoljen. Tudi na zadnjih pripravah sem treniral s tekmovalcem iz Singapurja in smo opravili odličen sklop priprav na Hvaru, tako da v Enoshimo odhajam samozavesten in optimističen.«

»Cilj je nadaljevati z dobrimi, vrhunskimi štarti, kar je bil moj največji napredek, ki sem ga naredil v zadnjem letu, letu in pol. V zadnjem mesecu pa smo še izboljšali nekatere tehnike, sploh sem zadovoljen z napredkom pri jadranju v krmo.«

»Na Japonskem smo bili na svetovnem prvenstvu julija, nato pa septembra in oktobra še na dejanskem prizorišči, na Enoshimi. Res je, da je bilo to povsem drugačno časovno obdobje. Takrat je bila deževna sezona, tako da grem dejansko po nove izkušnje.«

»Enostavno povedano, oprema te čaka, barko dobiš, jadro je takšno, kot je, ne moreš se nikomur pritožit nikomur. Tako da ni druge – prideš, vzameš, zmagaš in greš.«

Tina Mrak in Veronika Macarol

Kvalifikacijo za nastop na olimpijskih igrah sta pridobili na Svetovnem prvenstvu v kraju Aarhus na Danskem leta 2018.

Tina in Veronika sta skupaj jadrali že od mladinskih let, na profesionalnem nivoju pa sta se združili leta 2013
Tina in Veronika sta skupaj jadrali že od mladinskih let, na profesionalnem nivoju pa sta se združili leta 2013.
Vir slike: JZS

Tina in Veronika sta skupaj jadrali že od mladinskih let, na profesionalnem nivoju pa sta se združili leta 2013 in kmalu zatem domov prinesli bronasto medaljo z evropskega prvenstva. Po tem sta še naprej nadaljevali uspešno pot in osvajali različne medalje.

Za olimpijsko kolajno se bosta potegovali na dvosedu razreda 470, ki je bil oblikovan leta 1963, del olimpijske zgodbe pa je postal v Atenah leta 1976.

Tina Mrak je pred odhodom povedala: »Na prizorišču sva nazadnje jadrali na svetovnem pokalu in na test eventu leta 2019, takrat sva jadrali v enakem času, kot bodo potekale letošnje olimpijske igre. Bilo je zelo vroče, toplo, visoka vlaga. Na morju so prevladovali močnejši vetrovi, med 10 in 18 vozlov hitrosti, z velikim valom, tako da sva prav uživali, ko sva jadrali na tem prizorišču.«

»Po oceni letošnjega evropskega in svetovnega prvenstva lahko izključimo vse, kar je povezano z opremo in jadrnico, ker je ta res odlična! To sva čisto odmislili. Morda je popustila koncentracija v nepravih trenutkih in zato je bilo nekaj slabših regat. Če bova res sproščeno odjadrali, brez pretiranega stresa že na začetku, bo šlo tako, kot sva znali tudi v preteklosti. V Ostii sva na zadnjih pripravah opravili dobre treninge z italijansko olimpijsko reprezentanco, moško in žensko posadko, kasneje se je priključila tudi nemška posadka, tako da je bilo nekaj konkurence. Delali sva odlične vaje, ne tako osredotočene na samo regato, temveč bolj na elemente, ki pridejo do izraza v štartnih procedurah in neposrednih dvobojih, tudi vezano na regato za medalje. Bilo je res intenzivno in mislim, da nam je prišlo zelo prav, da sva opravili tudi tak tip treninga. Ko sva prišli domov, sva naredili še nekaj dni v gorskem okolju in odklopili od jadranja, tako da sva zdaj nestrpni in komaj čakava, da spet stopiva v jadrnico.«

»V ženskem razredu 470 sodeluje 21 posadk. Poznava že vse konkurentke. Približno veva, kdo gre prvič na igre, kdo je bolj živčen, kdo ima več izkušenj, poznava vsakega posameznika. Mislim, da bo dosti naredila psiha. Kdor se bo na prizorišču nekoliko bolje znašel, bo imel večje možnosti.«

»Ciljava visoko, želje so visoke. Vse je dosegljivo. To sva videli že v preteklih letih, letos pač zadnji dve regati pred odhodom nista bili po željah, ampak mislim, da znanje imava in morava samo sproščeno začeti. Če bova dobro začeli, verjamem da bo tudi rezultat takšen, kot si želiva.«

Izjava Veronike Macarol pa se je glasila: »Za priprave smo vedno iskali prizorišča, ki so bila čim bolj podobna Japonski. Letos sva imeli intenzivne priprave pozimi in spomladi ter v zadnjem obdobju, ta dva tedna, ko sva trenirali v Italiji. Mislim, da sva dobro pripravljeni. Če bova to znanje pokazali na tej regati, bova tudi uspešni.«

»Odločitev je padla, jadrali bova s Šavrinko. Ne glede na to je dobro, da imava na prizorišu dve jadrnici, saj je Japonska oddaljena dežela, v primeru kakšne poškodbe jadrnice ali drugih delov opreme pa bova imeli na prizorišču še eno jadrnico, tako da je to zelo velik plus.«

»Pred kratkim sem res odprla razstavo z naslovom V odtenkih morja. Na njej sta tudi dve sliki z naslovom Road to Tokio, v ozadju se vidi Fuji in jadrnice. Večkrat sva namreč jadrali na regati Princese Sofije, na Palmi v Španiji, kjer je morje prelepe turkizne barve, to nama je obema zelo všeč, na Japonskem pa je morje čisto temno, voda je globoka, morje je črne barve, ker je blizu vulkana, zato sem tudi dala razstavi tak naslov, v vseh odtenkih.«

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice