Skip to content

Prišvercali smo si najslabšo epidemiološko sliko na svetu

V nedeljo je bilo v Sloveniji s 2958 PCR-testi potrjenih 1282 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo tako 43,3 odstotka opravljenih testov.

Po oceni NIJZ je v državi 36.611 aktivnih primerov okužb. V nedeljo so opravili tudi 7924 antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate potrjujejo še s PCR-testiranjem.

Predstavniki vlade in stroke ves čas opozarjajo, da je za premagovanje virusa covida-19 ključno cepljenje. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.195.384 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.124.463.

V dolgih vrstah, ki so se pretekli teden vile pred cepilnimi centri, je bilo več takih, ki so prišli po tretji odmerek, kot takih, ki bi prišli po prvi odmerek.

Tabela prikazuje sedemdnevno povprečje okužb v posameznih državah. Slovenija je na prvem mestu. Vir slike: Posnetek zaslona Our world in data.
Tabela prikazuje sedemdnevno povprečje okužb v posameznih državah glede na število prebivalcev. Slovenija je na prvem mestu.
Vir slike: Posnetek zaslona Our world in data.

Na portalu Our world in data se je Slovenija včeraj po tedenskem povprečju novih okužb glede na število prebivalcev zavihtela na prvo mesto. Ne le v Evropi, ampak v svetu.

Graf prikazuje dnevno število potrjenih okužb na milijon prebivalcev za Slovenijo od 10. marca 2020 do 7. novembra 2021. Vir slike: Posnetek zaslona: Our world in data.
Graf prikazuje dnevno število potrjenih okužb na milijon prebivalcev za Slovenijo od 10. marca 2020 do 7. novembra 2021.
Vir slike: Posnetek zaslona: Our world in data.

Ne glede na težke razmere, se še vedno dogajajo poskusi prevar in manipulacij s PCT potrdili. Do enega izmed takih dogodkov je prišlo celo v UKC Ljubljana.

Prav tako je na spletnih platformah moč zaslediti mnogo pozivov staršev drugim staršem, da naj se uprejo obveznemu nošenju mask za otroke v osnovnih šolah ter strnejo vrste še preden se samotestiranje otrok tri krat tedensko začne izvajati v šolah, kar je sicer napovedano za 15. novembra. Veliko gneva se zliva tudi na ravnatelje zgolj zato, ker so staršem posredovali okrožnico, ki so jo dobili od Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo na Ministrstvu za šolstvo, znanost in izobraževanje RS.

Koordinatorji za razporejanja kadra in opreme v bolnišnicah

Ministrstvo za zdravje se je medtem zaradi zahtevnih razmer v zdravstvu, ki so posledica velikega pritiska na bolnišnice in predvsem na oddelke intenzivne nege, kjer že v normalnih razmerah primanjkuje kadra, odločilo, da vzpostavi vsakodnevne koordinacije deležnikov. Na teh koordinacijah bodo sprejemali odločitve o razporejanju kadra in opreme z željo pomagati vsem, ki bodo pomoč in oskrbo potrebovali.

Koordinatorji bodo skrbeli za razporejanje opreme in kadra. Vir slike: 24 ur.
Koordinatorji bodo skrbeli za razporejanje opreme in kadra.
Vir slike: 24 ur.

Koordinatorji za posamezna področja so državni sekretar Franc Vindišar (covidne bolnišnice, vojaška zdravstvena enota, dispečerska služba zdravstva), državni sekretar Robert Cugelj (necovidne bolnišnice), generalni direktor Bogdan Tušar (psihiatrične bolnišnice), generalna direktorica Marija Magajne (primarna zdravstvena dejavnost), državna sekretarka Alenka Forte (koncesionarji in zasebniki) ter generalna direktorica Vesna Kerstin Petrič (NIJZ, NLZOH, IMI in ZTM), so sporočili z ministrstva. S sestanki bodo pričeli že danes.

Mladi zdravniki Slovenije v komentarju nespoštovanja ukrepov – to ni podobno švercanju kavbojk iz Trsta leta 1980

Na mnoga pričevanja o nespoštovanju ukrepov za zajezitev širjenja okužb oziroma razmišljanja posameznikov, kako se izvajanju teh ukrepov izogniti, ki krožijo po spletu, so se danes na Facebooku odzvali tudi Mladi zdravniki Slovenije. Zapis navajamo v celoti.

»Jaz se ne testiram, sem zmenjena z vratarjem, da me pokliče, če pride inšpekcija, pa se bom skrila na wc. / V *** jemljejo hitre brise tako, da se samo malo dotaknejo nosnice, da ja ne bi bil kdo pozitiven. / Si bom še osebno od brata sposodil, ko imam masko gor, ni razlike. / Vabljeni na praznovanje mojega 40. RD, 12. 11. ob 20h pri meni doma. / Masko nosim pod nosom, sicer težko diham. In ostalih 1001 zgodb, ki kažejo, da preveč ljudi trenutnega stanja ne jemlje resno.

Neupoštevanje pravil v primeru korone žal ni niti približno podobno švercanju kavbojk iz Trsta leta 1980, niti retuširani fotki za Instagram s pripisom #nofilter. Zaradi kavbojk in filtra se ne umre, zaradi sedanjih izogibanj pravilom pa umirajo mnogi in še bodo. Morda med njimi tudi kdo od vaših najdražjih, čeprav ste sami zelo pazljivi, a bo imel smolo, saj bo ravno v naslednjih tednih doživel infarkt ali prometno nesrečo, pa ne bo prostega reševalnega vozila, ki bi ga pravočasno pripeljal v bolnišnico. Ali ne bo prostega mesta na intenzivni negi.

Kako smo lahko tako neumni, po dveh letih epidemije, ko smo videli, kaj se je zgodilo v Bergamu, Indiji, Braziliji… Tako je, Cankar, #narodsibopisalsodbosam.«

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice