Iz domače kuhinje: Recikliramo – kruh

Skupna količina v Sloveniji nastale odpadne hrane je leta 2020 znašala 143.570 ton. Več kot polovica te enormne količine odpadne hrane je nastala prav v gospodinjstvih.
Zato smo za vas zbrali nekaj idej, kako lahko obroke reciklirate in s tem prispevate k zmanjševanju odpadne hrane hkrati pa tudi prihranite kak evro. Danes vam ponujamo nekaj nasvetov, kako porabiti kruh, ki ni več svež.

Vir slike: Splet.
Drobtine in kruhove kocke
Če vam ostane kruh, ga posušite in iz njega pripravite krušne drobtine. Te lahko shranite v steklenem kozarcu.
Če imate radi kruhove kocke jih pripravite tako, da kruh, ki še ni popolnoma suh, narežete na kocke. V večji skledi zmešajte oljčno olje in začimbe (posušen česen, origano, timijan) in dodajte kruhove kocke ter jih premešajte, da se dobro navzamejo olja in začimb.
Razporedite jih po pekaču in jih na 180 stopinj Celzija pecite približno 20 minut oziroma dokler ne dobijo lepe zlatorumene barve. Kruhove kocke so odličen dodatek solatam in kremnim juham.
Tako pripravljene kruhove kocke lahko v stekleni posodi hranite do deset dni, če pa jih želite hraniti dlje, jih zamrznite.

Vir slike: Shutterstock.
Francoski toast
Vse kar potrebujete za pripravo odličnega zajtrka je tri dni star ter zato že malo trd kruh, nekaj jajc, maslo, mleko in začimbe oziroma dodatke po želji.
Stepite jajca, dodajte jim mleko in začimbe po želji (cimet, muškatni orešček). V to mešanico namočite na rezine narezan že malo trd kruh. V ponvi na srednji temperaturi stopite maslo in rezine popecite na obeh straneh.
Francoski toast se prileže z javorjevim sirupom, marmelado, nutello ali posut s sladkorjem. Ali pa kar tako, brez vsega.

Vir slike: Splet.
Žemeljšek
Sestavine:
- bele žemlje ali star bel kruh (cca. 8 žemelj)
- mleko (odvisno od količine, cca. 1-2 l)
- 2 jajci
- 2 sladki smetani
- 10 dag sladkorja
- 1 vanilin sladkor
- maslo (za mazanje pekača)
Postopek:
Narežite žemlje ali kruh na rezine in jih namočite v mleko.
V posodi z električnim mešalnikom najprej zmešajte jajci, sladkor, vanilin sladkor in na koncu dodajte še sladko smetano.
Pekač namažite z maslom.
Zložimo prvi sloj rezin žemelj ali kruha in polijte s pripravljeno maso, nato naložite drugo plast rezin in polijte s preostankom mase.
Pecite na 200 stopinjah Celzija približno 35-45 minut.
Po želji lahko dodate še naribana jabolka ali pa žemeljšek ponudite z marmelado ali posut s sladkorjem.

Vir slike: Splet.
Kruhovi cmoki
Sestavine (za približno 15 cmokov):
- 200 g posušenega kruha (beli ali črni)
- 250 g pražene čebule
- 200 ml mleka
- 100 g stopljenega masla
- 60 g moke
- 3 jedilne žlice sesekljanega peteršilja
- 2 jajci
- 2 jedilni žlici suhega ali svežega korenja
- 1 ščep popra
- 1 ščep soli
- 1 ščep muškatnega oreščka
- krušne drobtine
- ostra moka
Postopek:
Kruh prelijte s toplim mlekom. Dodajte jajca, sesekljani peteršilj, muškatni orešček, praženo čebulo, sol in poper.
Dobro premešajte in dodajte stopljeno maslo ter posušeno korenje. Pokrito pustite počivati 30 minut, da se kruh dobro napije.
Dodajte moko in ponovno dobro premešajte.
Na podlagi, ki ste jo posuli z mešanico drobtin in moke oblikujte dolg svaljek ali štruco. V kolikor je zmes lepljiva, dodajte krušne drobtine. Razrežite in med dlanmi oblikujte cmoke.
Cmoke nato povaljajte v drobtinah in jih kuhajte v slanem kropu 15 minut, po potrebi tudi več – odvisno od velikosti vaših cmokov. Pri tem pazite, da jih ne date kuhat preveč naenkrat, saj vam lahko razpadejo. Raje jih kuhajte v več delih.
Kuhane cmoke odcedite in postrezite z zrezki, golažem, ali kot samostojno jed s skledo solate.