Skip to content

Nič več plastike za enkratno uporabo

Z včerajšnjim dnem je stopil v veljavo Zakon o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg v Republiki Sloveniji (ZPDPPEUT). To pomeni, da v trgovini ne boste več našli plastičnih proizvodov kot so vatirane palčke, jedilni pribor (zlasti vilice, noži, žlice, palčke za mešanje), krožniki, slamice, mešalne palčke za pijače, palčke za pritrditev na balone in podporo balonov, posode za živila iz ekspandiranega polistirena in lončki.

Morda vas bo zanimalo tudi:

Franc Bogovič: V morjih je več delcev mikroplastike, kot je zvezd v galaksiji

Državni zbor je zakon, ki ga je predložila skupina poslancev s prvopodpisano Mašo Kociper (SAB), podobno pa je vlada zapisala v avgusta izdani uredbi o prepovedi dajanja nekaterih plastičnih proizvodov za enkratno uporabo na trg, soglasno potrdil konec novembra, je poročala STA.

Kot ste verjetno že uganili je cilj takih prepovedi zmanjšanje škodljive odvečne embalaže ter posledično s tem izboljšanje skrbi za okolje in zdravje ljudi. V razpravah poslanskih skupin je bilo slišali opozorila na škodljivost teh izdelkov za okolje in zdravje ljudi ter pozive k nadomeščanju plastičnih izdelkov z alternativnimi proizvodi ter spodbujanja k recikliranju, ponovni uporabi in spreminjanju potrošniških navad.

Kaj sploh so alternative?

Hitro se spotaknemo ob očitno vprašanje o tem, s čim bomo torej nadomestili slamice, vatirane palčke in druge proizvode? Potrebne bi bile kar globoke spremembe potrošniških navad, da bi odpisali uporabo vseh tovrstnih proizvodov in take spremembe ne bodo nastopile čez noč.

Plastiko se marsikatera podjetja že kar nekaj časa trudijo zamenjati z materiali kot so nerjaveče jeklo, les, steklo in keramika. Vse to so materiali, ki najprej padejo na pamet kot alternativa plastiki. Na splošno velja, da ne onesnažujejo okolja, les in podobni materiali pa se v naravi tudi hitro razgradijo.

Platinasti silikon je tudi eden izmed alternativ, poseben je predvsem v tem, da ni strupen, če nanj postavimo živila, poleg tega pa lahko v njem tudi kuhamo in pečemo. Izdelujejo ga iz peska.

Stekleni lonček za kavo za večkratno uporabo. Vir slike: HomeGrounds.
Stekleni lonček za kavo za večkratno uporabo.
Vir slike: HomeGrounds.

Blago, prevlečeno s čebeljim voskom, je odlično za proizvodnjo ovitkov in vrečk, ki bi sicer bile izdelane iz plastike. Tkanino iz naravnih vlaken lahko prav tako uporabimo za vrečke. Izdelana je iz organskega bombaža, volne, konoplje ali bambusa, lahko pa jo tudi peremo.

Slamice za pijačo so izjemno priljubljene tako pri otrocih kot odraslih, narejene pa so večinoma iz plastike. Alternativni materiali za slamice vključujejo nerjaveče jeklo, bambus in papir. Take slamice dobimo tudi že v slovenskih trgovinah.

Tiste iz nerjavečega jekla so odlične za domačo uporabo, nekaj težav pa imajo restavracije in kinematografi, saj so za te namene najbolj primerne papirnate slamice. Vendar tisti, ki ste take že poskusili, veste, da lahko razpadejo še preden popijemo pijačo do konca.

Nekoliko manj pogosti materiali za slamice vključujejo testenine, riž in silikon. Slamice iz testenin so že začeli preizkušati v italijanskih barih. Kupimo pa lahko tudi slamice, ki so 100 odstotno narejene iz rastlin.

Slamice iz testenin. Vir slike: Insider.
Slamice iz testenin.
Vir slike: Insider.

Mešalne palčke, ki jih navadno dobimo v koktejlu, namenjene pa so mešanju pijače, so prav tako narejene iz plastike. Najbolj smiselno jih je zamenjati s steklenimi ali bambusovimi palčkami, ki pa bi bile namenjene večkratni uporabi. Lahko se uporabijo tudi palčke iz korenčka, kumarice ali pa vejica rožmarina – bonus točke za inovativnost!

Novi zakon prepoveduje tudi prodajo večine vatiranih palčk za čiščenje ušes. Na svetu se dnevno proizvede več kot 1,5 milijarde takih palčk, povprečno pa jih vsak posameznik porabi 415 na letu. Veliko takih palčk pristane v morjih in oceanih, kjer predstavljajo grožnjo za tamkajšnje živali.

Vatirane palčke pa so nevarne tudi za ljudi, saj mnogi strokovnjaki opozarjajo, da prinašajo več škode kot koristi. Ko vstavite palčko v uho, ta potisne večino voska globlje v ušesni kanal, namesto da bi ga odstranila. Vosek se nato nabira na stenah ušesnih bobničev in preprečuje pravilno vibriranje, kar lahko povzroči težave s sluhom.

Kot alternativo lahko uporabite tekočine za izpiranje ušes, bambusove bombažne palčke, blazinice za ličenje iz organskega bombaža ali silikonsko palčko za večkratno uporabo.

Silikonska palčka za čiščenje ušes za večkratno uporabo. Vir slike: LastSwap.
Silikonska palčka za čiščenje ušes za večkratno uporabo.
Vir slike: LastSwap.

Kaj pa lončki za tople napitke? Trg, tudi slovenski, je poln alternativ, ki vključujejo lončke iz silikona, nerjavečega jekla, stekla in tudi lesa. Na večini mest, kjer prejmete kavo ali kakšen drug napitek »za s seboj«, lahko vprašate tudi, če vam ga natočijo v vaš lasten lonček.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments