Skip to content

Pred 100 leti v Slovencu

»Ministrstvo pogorelo pred sodiščem«

»To jo redek slučaj, na videz neverjeten, pa je vendar resničen« – s tem stavkom se je začel prispevek o tem, kako je ministrstvo gladko izgubilo svojo tožbo.

Ministrstvo za notranje zadeve je namreč mariborske časopise obtožilo, da ne pošiljajo »dolžnostnih izvodov« (SSKJ: dolžnostni izvod – izvod [časopisa], ki ga mora tiskarna ali razmnoževalec po zakonu oddati določenim ustanovam, organom). Tiskarne so zatrdile, da jih redno pošiljajo.

Preberite tudi:

Pred 100 leti v Slovencu

Ministrstvo tega ni verjelo in je zato pred sodišče postavilo tehnične vodje Mariborske in Cirilove tiskarne. V prvem krogu so bili oproščeni, kar pa »visokim gospodom v Belgradu« ni ugajalo in zato se je moral državni predstavnik pritožiti nad oprostitev.

»Tako je prišla ta zagonetna pravda pred vzklicno kazensko sodišče,« so poročali pri Slovencu. V primeru Mariborske tiskarne je upravnik »črno na belem« dokazal, da je tiskarna oba časopisa – »Tabor in Marburger Zeitung« – skupaj v enem ovoju redno pošiljala preko državnega policijskega komisariata ministrstvom.

Mariborski časopis Marburger Zeitung. Vir: DLIB.
Mariborski časopis Marburger Zeitung.
Vir: DLIB.

Iz Beograda so trdili, da je časopisa res prejemala večina ministrstev razen enega, kjer naj bi enkrat v ovoju manjkal slovenski, spet drugič pa nemški časopis. Kot se je izkazalo, je ministrstvo tiskarne postavilo pred sodišče predvsem zato, ker niso »hotele in tudi ne mogle« naknadno poslati domnevno manjkajočih izvodov.

»Vzklicni senat je bil prepričan, da so tiskarne svojo dolžnost izvršile, ako pa pošiljatve listov potom državne policije niso več varne na potu v Belgrad, zato ne morejo biti krive mariborsko tiskarne.« Tako je ministrstvo dvakrat izgubilo na sodišču.

Kakšne prekrške so obravnavali 100 let nazaj?

V tistih dneh je Rudolf Zupančič udaril Ivano Borštnarjevo v Zagorju štirikrat z jahalno palico po glavi. Borštnarjeva, ki je padla na tla, je klicala svojega 67 letnega moža Franca Borštnarja na pomoč. Zupančič je v moža vrgel več kamnov in ga poškodoval.

Vrhnika leta 1926. Vir slike: Ivanka Gantar / Stareslike.org.
Vrhnika leta 1926.
Vir slike: Ivanka Gantar / Stareslike.org.

France Modrijan z Vrhnike je ozmerjal in oklofutal Minko Ogrinovo in ji zagrozil, da jo bo ubil. Izjavil je, da je njemu »za človeka toliko, kolikor za muho«. Ogrinovi je prišel na pomoč sosed Vrhovc in njen mož, ki ga je Modrijan pretepel s polenom. Prišli so orožniki in Modrijana aretirali. Ta isti nepridiprav se je prav tako pred nekaj meseci podal z vilami k Minkinemu sosedu Vrhovcu, s silo dvignil hišna vrata in zagrozil, da bo Vrhovca zabodel z vilami. Deželno sodišče jo Modrijana obsodilo na tri mesece »težke ječe.«

Poslovni davek

Finančna delegacija je po časopisih poslala obvestilo, da je potrebno plačati »poslovni davek« za zadnje četrtletje leta 1921. »Finančni zakon je leta 1920 vpeljal nov davek na poslovni promet, ki je znašal za trgovce in obrtnike še enkratni obrtni davek. To je veljalo za čas od 1. junija 1920 do 31. majnika 1921,« so razložili pri časopisu Slovenec.

Tudi za tretje četrtletje 1921 leta se je ta davek pobral v isti višini, čeprav že tedaj ni bilo zakonite podlage, so še opozorili. V nadaljevanju pa so zapisali, da je finančni minister za zadnje četrtletje 1921 zahteval kot poslovni davek »en odstotek od vsote, za katero je trgovec ali obrtnik svoje blago v tem času prodal.«

Razglednica iz Portoroža v letu 1922. Vir slike: JL Flanner, Total Slovenia News.
Razglednica iz Portoroža v letu 1922.
Vir slike: JL Flanner, Total Slovenia News.

To je pomenilo najmanj desetkratno povišanje prvotnega poslovnega davka. Najhujše pri tem pa je po njihovih besedah bilo to, da finančni minister za to terjatev ni imel nobene zakonite podlage, »ker njegova uredba še ni zakon.«

»Že po plačilnih nalogih za vojni davek hudo prizadeti, prosimo finančno delegacijo, da nam pove, od kedaj ima ta uredba finančnega ministra zakonito veljavo in kako more na podlagi te uredbe groziti davkoplačevalcem s prisilnim izterjavanjem. Obenem pa prosimo tudi naše poslance, da se z vso odločnostjo zavzamejo za svoje izmozgavano ljudstvo,« so zaključili.

Subscribe
Notify of
guest
1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
Slovenec 33
Slovenec 33
2 years ago

Enako je bilo v stari jugi, kot v novi. Slovencem so okupatorji kradli in jih ropali

Prijava na e-novice