Skip to content

Bomo v Sloveniji spet imeli regulirane cene goriv?

Zadnje tedne smo priča visokim porastom maloprodajnih cen bencina in dizla, ki so posledica splošne inflacije in raznoraznih dogodkov, kot je napad Rusije na Ukrajino. O tem smo pisali že v prispevku, v katerem smo se spraševali, ali lahko Zahod pravzaprav brez Rusije sploh preživi.

Do vključno meseca septembra so bile cene goriv v Sloveniji (razen na avtocestnih bencinskih črpalkah) določene s strani države, ki jih je prilagajala vsakih 14 dni. Po tem so določanje cen prepustili trgu oziroma posameznim bencinskim črpalkam, ki so za cenike poskrbele same.

Po zadnjih podatkih AMZS, ki so bili posodobljeni v četrtek, povprečna cena za liter 95-oktanskega bencina giba pri 1,56 evra, cena za 98-oktanski bencin je 1,757 evra na liter, za liter dizla pa je potrebno odšteti 1,671 evra.

Nekateri vidijo rešitev v odzivu države, ki bi lahko po približno letu in pol maloprodajnim cenam goriv spet postavila zgornjo mejo.

Vlada je to tudi storila in določila najvišje maloprodajne cene goriv. Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra, je povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek. Ukrep bo veljal 30 dni.

Predsednik vlade Janez Janša. Vir sike: gov.si.
Predsednik vlade Janez Janša.
Vir sike: gov.si.

Še pred tem je predsednik vlade Janez Janša na 30. redni seji Državnega zbora Republike Slovenije odgovarjal na ustna poslanska vprašanja. V odgovoru na vprašanje nepovezane poslanke Janje Sluga, ki je poudarila, da cene energentov naraščajo že od septembra, od takrat pa vlada ni sprejela niti enega sistemskega ukrepa za njihovo zajezitev, je dejal, da se v tem trenutku sprejemajo interventni ukrepi, katerih obseg je določila Evropska komisija, ne pa sistemski.

»Sistemski ukrepi so tisti, ki na dolgi rok rešujejo neko situacijo kolikor jaz vem, da v Sloveniji nimamo vrelcev nafte, ki čakajo, da jih začnemo črpati tako, da če bi to imeli bi mogoče lahko govorili o tem,« je dejal na seji Državnega zbora RS.

Obseg interventnih ukrepov je dva meseca nazaj sprejela Evropska komisija, ki sta se ji pridružila tudi slovenska vlada in DZ RS s pred kratkim sprejetim zakonom, ki prinaša dodatek za blažitev energetske blaginje za določene prebivalce, medtem ko vsi odjemalci v teh dneh prejemajo nižje položnice za električno energijo.

»Vlada je zamrznila plačevanje omrežnine in še nekaterih drugih dajatev, zato je strošek za ljudi bistveno manjši in bo tako še nekaj čas ostalo,« je zatrdil.

Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra. Vir slike: Petrol.
Za liter neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo treba od torka odšteti 1,503 evra, za liter dizla pa 1,541 evra.
Vir slike: Petrol.

Dotaknil se je tudi panike, ki je bila povzročena prejšnji teden na slovenskih bencinskih črpalkah, ko je bilo »v enem dnevu šestkrat več prodaje« ter poudaril, da v kolikor se bo tako nadaljevalo, »potem zalog nikoli ne bo dovolj«.

»Še enkrat, nobena panika ni potrebna. Naftnih derivatov je na svetu dovolj. So trenutne motnje, zaradi ruske agresije na Ukrajino, ampak ruska nafta na svetovnih trgih predstavlja 12 odstotkov ponudbe, kar je možno zelo hitro nadomestiti in se to praktično že dela na izvorih,« je dodal predsednik vlade.

V nadaljevanju je tudi povedal, da bo vlada danes sprejela uredbo, s katero bo določila najvišje cene naftnih derivatov na bencinskih črpalkah. »Kar se tiče maloprodajnih cen, od jutri naprej bodo regulirane, sledile bodo povprečju cen v zadnjih 7 dneh, ki se izračunava na podlagi evropske metodologije. Poglejte malo cene v sosednjih državah, ponekod so nekoliko nižje, v Italiji in v Avstriji pa so bistveno višje,« je dejal.

Zatrdil je, da pri nas višje ne bodo, vendar tudi bistveno nižje ne smejo biti, »ker potem bodo vse črpalke v obmejnem pasu zasute oziroma zasedene s tujci in Slovenci splet ne bomo mogli točit goriva«.

Cene goriva v tujini

Kakšno je sploh stanje v sosednjih državah? Poglejmo si najprej Italijo, kjer so ravno danes ponovno poskočile cene goriv. Povprečna cena bencina na samopostrežnih črpalkah je 2,214 evra na liter, medtem ko je za liter dizla potrebno odšteti 2,218 evra.

V Italiji so cene na liter krepko čez dva evra. Vir slike: Corriere.
V Italiji so cene na liter krepko čez dva evra.
Vir slike: Corriere.

Na bencinskih črpalkah, kjer gorivo natočijo zaposleni, pa bodo Italijani plačali povprečno 2,318 evra za liter bencina ter 2,329 evra za liter dizelskega goriva. Tudi če izbrskamo najcenejšo lokacijo, goriva pod dva evra praktično ne najdemo več.

Tudi v Avstriji dvigovanju cen na bencinskih črpalkah ni konca. V četrtek je bila povprečna cena dizla 2,329 evra na liter, poroča spletni portal Clever Tanken. Bencin Super E10 pa je v povprečju stal 2,203 evra na liter.

V naši severni sosedi se politiki prav tako ukvarjajo z vprašanje, kako rast umiriti oziroma omejiti. Nekateri predlagajo znižanje davka na dodano vrednost iz trenutnih 19 odstotkov na sedem, spet drugi pa bi uvedli »popust« v višini 0,40 evra na liter.

Na Madžarskem je zadeva še posebej zapletena. Tam je vlada že pred nekaj časa cene omejila na 480 madžarskih florintov, kar znese približno 1,29 evra, poleg tega pa je tudi znižala višino trošarin za 20 florintov na liter (0,054 evra).

Na Madžarskem se zaradi nizke cene srečujejo s pomanjkanjem goriva. Vir slike: Hungary Today.
Na Madžarskem se zaradi nizke cene srečujejo s pomanjkanjem goriva.
Vir slike: Hungary Today.

Omejitve cen pa so na bencinskih črpalkah povzročile povečane obiske tovornjakov, ki potujejo skozi državo ter maloprodajnih kupcev iz sosednjih držav, sporočajo iz madžarske vlade.

Preteklo sredo in četrtek je tako veliko črpalkam enostavno zmanjkalo zalog ali pa so uvedle različne omejitve. Te vključujejo omejitev točenja goriva na 60 litrov na dan in omejitev pet ali deset litrov goriva na osebo.

Vlada je v četrtek zvečer napovedala nove ukrepe, v skladu s katerimi je vozilom, težjim od 7,5 ton, dovoljeno točiti le na določenih bencinskih črpalkah, kjer je gorivo na voljo po tržnih cenah. To velja tako za madžarske kot tuje tovornjake, prav tako pa tudi za tuja vozila, težja od 3,5 ton. Trošarino so še dodatno znižali, regulacija cen naftnih derivatov pa bo ostala vsaj do meseca maja.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice