Pri nas se kljub tisočim novim dnevnim okužbam počasi vendarle poslavljamo od večine omejitev, ki jih je v naša življenja prinesla pandemija covida-19. V ZDA so se poslovili celo od mask v zaprtih javnih prostor.
Na drugem koncu sveta pa so do koronavirusa pristopili nekoliko drugače in sicer s tako imenovano politiko ničelne tolerance, ki že ob najmanjšem namigu na izbruh okužb vključuje zapore javnega življenja, omejitve potovanj in množično testiranje. Lani se je pojavilo kar nekaj zgodb o tem, kako je Kitajska, ob samo nekaj okužbah, zapirala celotna mesta.
Preberite tudi:
Do zdaj se je ta politika pokazala za dokaj uspešno. V zadnjem času pa jo je pod vprašaj postavil prihod nove različice omikron, ki je veliko lažje prenosljiva od ostalih.
Tako so danes zabeležili 5280 novih primerov okužb s koronavirusom, kar je največ od začetka pandemije, so sporočile kitajskem zdravstvene oblasti. Dan pred tem je bilo zabeleženih 1437 novih okužb. Rekordne številke preizkušajo smiselnost kitajskega strogega pristopa, vendar pa oblasti ne kažejo nobenih znakov, da bi sprejele »življenje z virusom.«
Približno dve leti od prvega zaprtja Kitajska spet pošilja na desetine milijonov ljudi v nov lockdown, ki se razteza po celotni severovzhodni provinci Jilin, kjer živi 24 milijonov ljudi, in po južnih mestih Shenzhen s 17,5 milijona in Dongguan z 10 milijoni prebivalcev.
Oblasti mesta Shenzhen so v nedeljo zvečer sporočile, da bo javni prevoz v mestu ustavljen in da bo vsem ne nujnim podjetjem naložena zaustavitev poslovanja od ponedeljka do 20. marca.
Lockdown je s seboj prinesel zaustavitev proizvodnje avtomobilov Toyota in telefonov Apple. V Šanghaju so zaprta gledališča, kinematografi in številne restavracije. Severovzhodna provinca Jilin je v ponedeljek prebivalcem prepovedala zapuščanje province in celo potovanje med mesti.
Samo podjetja, ki so nujno potrebna za vsakdanje življenje, kot so tržnice, lekarne in zdravstvene ustanove, lahko nadaljujejo s poslovanjem kot običajno, medtem ko lahko restavracije sprejemajo le naročila z dostavo.
Kitajska vlada je zaskrbljena zaradi sorazmerno nizke stopnje precepljenosti med starejšimi skupinami odraslih. Glede na število prebivalcev imajo kitajske bolnišnice na voljo veliko manj postelj za intenzivno nego kot večina industrializiranih držav. Na obsežnih podeželskih območjih so zdravstvene ustanove pogosto tudi zelo omejene, kar pomeni, da bi večji izbruh lahko hitro preplavil bolnišnice.
Hitro širjenje virusa številnim prebivalcem povzroča skrbi. »Zaradi velikega števila primerov v kratkem času je neizogibno, da bo po vsej državi nastala panika in Šanghaj ni nobena izjema,« je dejal dr. Zhang Wenhong, ugledni strokovnjak za nalezljive bolezni, v objavi v ponedeljek.
Po drugi strani je profesor Heiwai Tang z univerze v Hong Kongu za ABC News povedal, da ne pričakuje, da bodo zaprtja pomembno vplivala na kitajski BDP.
»Zdi se, da bodo lockdowni tokrat krajši z več sledenja okužbam, kar pomeni kratko prekinitev dela in proizvodnje,« je dejal Tang. »Če bo to na koncu trajalo več tednov, pa je to drugo vprašanje, ki lahko prinese tudi višjo inflacijo.«
Kaj pa Slovenija?
V ponedeljek so v Sloveniji ob 2113 PCR testih in 15.884 hitrih antigenskih testih potrdili 4202 okužbi s koronavirusom, kar je največ po 16. februarju. Na navadnih oddelkih je po podatkih Ministrstva za zdravje RS hospitaliziranih 159 bolnikov, na intenzivnih pa 56. Umrli so štirje bolniki s potrjeno koronavirusno okužbo.
V primerjavi s prejšnjim ponedeljkom so ta ponedeljek po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje potrdili 1061 okužb več. Število primerov aktivnih okužb pa se je v primerjavi s predhodnim dnem povečalo za 1687 na 27.597.
Kot sporočajo iz NIJZ, je z enim odmerkom cepiva proti Covid-19 cepljenih 1.264.228 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.219.412.