»Izhodni covidni zakon«: koronavirus bo do pomladi postal endemičen
Vlada je na četrtkovi seji sprejela predlog Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic nalezljive bolezni COVID-19 na področju zdravstva, so sporočili. Kot je po seji vlade povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, so s predlogom zakona »postavili pravne podlage, da covid-19 do spomladi postane endemično obolenje«.
Predlog združuje nekatere rešitve iz interventne protikoronske zakonodaje od PKP 1 do PKP 10, sprejete v obdobju prejšnje vlade, izločili pa so vse, kar v tem trenutku ni več potrebno, je razložil minister. »Gre za izhodni covidni zakon.«
Ne želijo več vzpostavljati izrednih razmer, opredelili so covidne dodatke ter določili pravne podlage za testiranje. Lotili so se tudi problematike dolgih čakalnih dob v slovenskem zdravstvu. »Vpeljujemo možnost nagrajevanja v javnih zdravstvenih zavodih, ki je povsem primerljivo s tistim pri zasebnikih. S tem želimo zdravstveni kader zadržati v javnih zdravstvenih zavodih in seveda narediti končno konec tej rakrani slovenskega zdravstva,« je dodal minister.
Vlada predlog v Državni zbor RS pošilja po nujnem postopku, saj poslabšane razmere v zdravstvu, ki so delno posledica nalezljive bolezni covid-19 in delno slabega delovanja nekaterih podsistemov, zahtevajo takojšnje ukrepanje in zagotovitev temeljnih pogojev za učinkovito delovanje javnega zdravstvenega sistema ter ukrepov za zajezitev širjenja in blaženje posledic koronavirusa na področju zdravstva, so zapisali v izjavi.
Predlog zakona prav tako zagotavlja sredstva za cepljenje proti koronavirusu in gripi iz proračuna RS, zagotavlja izvajanje podaljšane bolnišnične obravnave, sredstva za zdravljenje s kisikom v okviru podaljšane bolnišnične obravnave, sredstva za izvajanje nalog s področja javnega zdravja in za testiranje s testi HAG za samotestiranje, dodatne specializacije iz klinične psihologije ter dodatek za izbiro specializacije iz družinske medicine.
V sredo so sicer v Sloveniji ob opravljenih 930 PCR testih in 8288 hitrih antigenskih testih potrdili 2156 okužb s koronavirusom. Umrla sta dva bolnika s potrjeno okužbo. Na navadnih oddelkih je bilo zaradi covida hospitaliziranih 104 bolnikov, na intenzivni negi pa 21.
Vlada je na seji izdala tudi Uredbo o merilih za opredelitev in ocenjevanje števila energetsko revnih gospodinjstev, katere namen je, da bi prispevala k bolj kvalitetnemu načrtovanju in izvajanju energetske in socialne politike na področju energetske revščine.
»Dolgoročno bomo s tem zagotovili pravičen prehod najbolj ranljivih članov družbe v nizkoogljično družbo in trajnostno gospodarstvo,« so po seji sporočili iz vlade.
Uredba določa podrobnejša merila za opredelitev in ocenjevanje števila energetsko revnih gospodinjstev. To so materialna ogroženost, velik delež izdatkov za energijo glede na razpoložljiv dohodek oziroma preseganje povprečnega deleža izdatkov za energijo, nizka energijska učinkovitost prostorov gospodinjstva in neustrezne bivanjske razmere.
Vlada se je seznanila se je tudi s predlogom Dogovora o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023.