Skip to content

Vse kar morate vedeti o evrih na Hrvaškem

Hrvaška je postala članica Evropske unije 1. julija 2013. Svet Evropske unije je nato 12. julija 2022 odobril pristop Hrvaške k evroobmočju s 1. januarjem 2023 in določil menjalni tečaj za hrvaško kuno.

Kaj se bo torej spremenilo? Cene blaga in storitev morajo biti do 31. decembra 2023 navedene tako v evrih kot v kunah. Menjalni tečaj mora biti pri prikazu cen prikazan na jasen in viden način. To je ključni ukrep za varstvo potrošnikov, opozarjajo pri Evropski centralni banki (ECB). Veljavni tečaj je 7,53450 kune za en evro.

Tako evro kot kuna (bankovci in kovanci) bosta dovoljena kot plačilno sredstvo še dva tedna po uvedbi evra.

Kakršnokoli zvišanje cen, vezano na prehod, je prepovedano. Če podjetje krši to pravilo, lahko potrošniki prijavijo vsako neupravičeno zvišanje cen organom, ki lahko temu podjetju naložijo globe. To je del varstva potrošnikov, so še dodali pri ECB.

Kune boste lahko v trgovinah uporabljali samo še dobra dva tedna. Vir slike: Shutterstock.
Kune boste lahko v trgovinah uporabljali samo še dobra dva tedna. Vir slike: Shutterstock.

Menjava hrvaških kun za evre

Do 31. decembra naslednje leto je mogoče hrvaške kune v obliki bankovcev in kovancev zamenjati za evrske le na poštah, bankah in Finančni agenciji Fina. Menjava je brezplačna, vendar samo do največ 100 bankovcev in 100 kovancev. Za menjavo večjega števila bankovcev ali kovancev lahko banke zaračunajo provizijo.

Z januarjem 2024 bo storitev menjave bankovcev brez časovne omejitve prevzela Hrvaška nacionalna centralna banka oziroma Hrvatska narodna banka. Kovance pa bo možno zamenjati le še do 31. decembra 2025. Ta storitev bo brezplačna.

Druge nacionalne centralne banke evroobmočja bodo od 1. januarja do 28. februarja 2023 brezplačno zamenjale bankovce kun po fiksnem menjalnem tečaju. Znesek, ki ga je mogoče zamenjati, je omejen na 8.000 kun.

Kaj sledi?

Od 12. julija, ko je Svet Evropske unije odobril vstop Hrvaške v območje evra, se je zgodilo že marsikaj. Že samo nekaj dni kasneje se je začelo kovanje hrvaških evrskih kovancev. V začetku septembra se je začelo obdobje, v katerem so cene na Hrvaškem prikazane tako v kunah kot tudi v evrih, kar bodo trgovci morali spoštovati vse do konca naslednjega leta.

Konec septembra so bile s hrvaškimi bankami sklenjene pogodbe, 18. oktobra pa se je začel prenos evrskih bankovcev in kovancev iz Hrvaške nacionalne centralne banke v komercialne banke.

Na dan 1. decembra so bili na poštah, poslovnih bankah in Finančni agenciji Fina že pripravljeni začetni kompleti evrskih kovancev za ponudbo širši javnosti in podjetjem.

Kune bo možno zamenjati v evre kadarkoli. Vir slike: Dubrovnik Times.
Kune bo možno zamenjati v evre kadarkoli. Vir slike: Dubrovnik Times.

Naslednji pomembni datum je seveda 1. januar, ko bo evro tudi uradno zamenjal kune. Evrski bankovci in kovanci bodo začeli krožiti, prav tako bo zamenjana glavna valuta bančnih računov.

Kot že omenjeno, bosta za lažji prehod dva tedna v obtoku obe valuti, kuna in evro, ki ju bo mogoče uporabljati za plačila. Na ta dan se bo začela tudi brezplačna menjava bankovcev in kovancev kun v evrske bankovce in kovance. Nato bodo 15. januarja evri postali edino zakonito plačilno sredstvo.

»Hrvaška bo z evrom pridobila večjo finančno varnost in izboljšal se bo življenjski standard njenih državljanov,« so zadevo komentirali pri ECB. »Imela bo tudi gospodarsko korist od tesnejših finančnih povezav z drugimi članicami evroobmočja in ECB.«

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice