Inšpektorji bodo nadzorovali nabiralce gob in izletnike v gozdovih

V jesenskem času se nadaljuje sezona nabiranja gob in drugih gozdnih plodov, gozdovi pa so tudi priljubljena izletniška točka.
Inšpektorat RS za kmetijstvo, gozdarstvo, lovstvo in ribištvo – Gozdarska inšpekcija pa se bo ob tem lotila poostrenega nadzora obiskovalcev gozdov, kar so sicer v sodelovanju z nadzorniki z Zavoda za gozdove Slovenije in Triglavskega narodnega parka že izvajali v avgustu.
Inšpektorji so v preteklih tednih ugotovili, da se večina ljudi zaveda dejstva, da »so v gozdu na obisku ter se temu primerno tudi obnašajo,« so sporočili.

Obstajajo pa tudi izjeme, ki se v gozdu obnašajo nevestno in tako na primer uporabljajo gozdne ceste v neskladju z njihovim namenom, nepravilno parkirajo svoja vozila v naravnem okolju, nabirajo gobe v mirnih conah, nabrane gobe prenašajo v plastičnih vrečkah ter kurijo in kampirajo v gozdu. Gozdarska inšpekcija je v takšnih primerih nevestnega obnašanja izrekla 13 prekrškovnih ukrepov.
Na inšpektoratu v ta namen pojasnjujejo, da je režim uporabe gozdne ceste razviden iz prometne signalizacije, ki je postavljena na začetku poti. Običajno je to prometni znak »Prepoved prometa za vsa vozila«, ki ga dodatno dopolnjujejo pojasnjevalne table. Prepoved velja tudi za običajna in električna kolesa.
Prav tako so sporočili, da sezona gob v avgustu še ni bila na vrhuncu, zato kršitev s tega področja ni bilo veliko. Prihajajoče jesensko vreme pa lahko to spremeni, zato so postregli z nekaj navodili.
Posameznik lahko nabere največ dva kilograma gob za lastno uporabo, kar pa ne velja za mirne cone, torej za obsežnejše predele gozdnega prostora, v katerih se omejijo oziroma prepovejo dejavnosti, ki vznemirjajo prostoživeče živali. Nabiranje je prepovedano tudi na drugih zavarovanih območjih.

Nabiralci pa naj bodo pozorni tudi na to, da ne nabirajo zavarovanih vrst gliv. Poleg tega inšpektorat svetuje, naj se izognejo obisku področji, ki so jih prizadele poplave in zemeljski plazovi, saj so tam številne gozdne prometnice poškodovane.
Dodali so še, da lahko obiskovalec gozda rekreativno na dan nabere tudi do dva kilograma plodov, mahov in kostanja ter do en kilogram zelnatih rastlin, razen rastlin, ki jih je prepovedano nabirati na podlagi predpisa, ki ureja varstvo zavarovanih rastlinskih vrst.
Deset pravil gozdnega bontona
Lepota pokrajine, možnosti za gibanje in dejavnosti, blagodejni vpliv na okolje in les so le nekatere dobrine gozda, ki bi se jih resnično zares zavedali šele, ko gozda in njegovega dobrodejnega delovanja v našem okolju ne bi bilo več, sporočajo z Ministrstva za kmetijstvo, kjer skupaj z gozdarsko inšpekcijo in Zavodom za gozdove Slovenije vodijo kampanjo Skrbno z gozdom in obiskovalce tako ozaveščajo o primernem obnašanju v gozdu.

V tem sklopu so pripravili tudi deset pravil gozdnega bontona:
- Vsak gozd ima lastnika. Upoštevajte, da ste gostje gozda in njegovega lastnika. Na njegove morebitne želje in navodila se odzovite s prijaznostjo.
- Vožnja je v gozdu dovoljena le po cestah, če poseben znak tega ne prepoveduje. Ne parkirajte vozil kjerkoli, ampak vprašajte za dovoljenje lastnika zemljišča. Še posebej bodite pozorni na prevoznost gozdnih vlak in dostopnost skladišč lesa. Gorsko kolesarjenje in ježa sta dovoljena le na označenih gozdnih vlakah in gozdnih poteh.
- Pešpoti v gozdu nas vodijo in nam odstirajo zanimivosti iz zakladnice narave. Uporabljajte jih in ne hodite po brezpotjih. Kažipote, oznake, ograje in ohranite nepoškodovane za prihodnje obiskovalce gozda.
- Gozd je za lastnika vir dohodka. V njem potekajo sečnja in spravilo lesa ter gozdno-gojitvena dela. Izogibajte se deloviščem, ostanite na varni razdalji ter upoštevajte znake in morebitna navodila gozdnih delavcev.
- Ne uničujte rastja. Gozdno cvetje, gobe, plodovi in mah so nujni za življenje gozda, zato je nabiranje omejeno. Okrasna drevesca za praznike kupujmo na trgu in pazimo, da bodo opremljena z ustrezno plombo-nalepko.
- Smeti in odpadkov ne puščajte v gozdu. Odnesite jih v smetnjak oziroma na urejeno odlagališče. Bodite prijazni do narave in odnesite še morebitne druge smeti.
- Ogenj, ki uide nadzoru, lahko uniči drevesa, druge rastline in živalski svet. V gozdu je dovoljeno kuriti le na urejenem kurišču.
- Gozdne živali so zelo plašne in se pred človekom umaknejo, zato ne povzročamo nepotrebnega hrupa. Psi morajo biti pod skrbnim nadzorom.
- Drevesa in grmi so živa bitja, zato jih spoštujte in ne poškodujte. Izogibajte se gozdnih površin, ki so bile pomlajene s sadikami gozdnega drevja.
- Voda je dragocena, gozd jo čisti, zadržuje in jo pomaga ohranjati pitno. Ne spuščajte škodljivih snovi v vodo ali gozdna tla.