Nekatera evropska mesta napovedujejo tako imenovano vojno proti »vizualnemu smogu« oziroma poplavi oznak, oglasov in nereda, ki prevladujejo v mestnih jedrih.
Oblasti razbremenjujejo železniške postaje, avtobusna postajališča in javne prostore, da bi tako razkrili njihovo pravo arhitekturno lepoto, poročajo pri portalu Feedme.design.
V Pragi so na primer pred nedavnim prekinili več desetletij trajajočo pogodbo s francosko oglaševalsko družbo JCDecaux. Njihove oglasne panoje na ulicah in avtobusnih postajališčih, ki so bili nekoč polepljeni po vsem mestu, zdaj nadomeščajo z enotnim, minimalističnim dizajnom.
Pisane oglaševalske plakate nadomešča minimalistično oblikovanje napisov. Vir slike: GPwat, Reddit.
Tudi druga mesta, kot je Varšava, sprejemajo posebne nove zakone za zmanjšanje prisotnosti oglasov na javnih površinah, s čimer si prizadevajo, da bi se mesto izognilo pretirani »komercialni navlaki«.
Cilj tega gibanja je jasen. Manj oglasov, manj nereda in nepreglednosti ter s tem več priložnosti za cenjenje arhitekture in urbanističnega oblikovanja, ki se skriva pod tem.
Za mnoge je sprehajanje po mestu postalo zgolj izogibanje oglasom, medtem ko se lahko osredotočijo samo na sporočila blagovnih znamk namesto na lepoto stavb, ki jih obkrožajo. Odstranjevanje nepotrebnih napisov in transparentov v tem kontekstu pomeni osvobajanje javnih prostorov od prevlade gospodarskih podjetij.
V Pragi so prekinili pogodbo s francosko oglaševalsko družbo JCDecaux. Vir slike: Pexels.
Vendar pa nekateri opozarjajo na drugo plat tega gibanja. Slabovidni že tako težko opazijo znake na javnih mestih. Če se mesta odločijo za minimalistične oznake v umirjenih tonih, ki se zlijejo z okolico, imajo lahko te spremembe neželene posledice.
V številnih delih srednje Evrope imajo železniški znaki tradicionalno obliko, pogosto v zelo kontrastni modri barvi. V nekaterih mestih pa so zaradi novega trenda razbremenitve znake zamenjali z nevtralnimi barvami, kot sta črna ali siva, kar je po mnenju arhitektov in oblikovalcev »bolj estetsko«.
Težava pa je v tem, da tudi če so ti novi vzorci bolj elegantni, jih slabovidni težje preberejo, še posebej, če se napisi zlijejo z okolico ali so nameščeni nad vrati, kjer jih je težje opaziti.
Kaj poenostavljeni napisi pomenijo za slabovidne. Vir slike: GPwat, Reddit.
»Znaki niso namenjeni estetiki,« pravi eden od zagovornikov dostopnosti. »Gre za funkcionalne informacije, ki morajo izstopati in biti jasno vidne.«
Izziv za urbane načrtovalce, oblikovalce in oblasti je zdaj najti ravnovesje med zmanjšanjem vizualne navlake in ohranjanjem dostopnosti za vse državljane.
Manjše število oglasov lahko privede do bolj estetskih prostorov, vendar obstaja nevarnost, da gre ta minimalizem predaleč in da bo zaradi njega težje najti bistvene informacije, kot so usmerjevalni znaki.
Obstaja več načinov za uravnoteženje estetike in funkcionalnosti. Kontrastne barve, večje pisave in jasna postavitev znakov so strategije, ki lahko ohranijo dostopnost prostorov in hkrati zmanjšajo preobremenjenost z vizualnim »smogom«.