Skip to content

Pred 100 leti v Slovencu o vstopu Nemčije v Društvo narodov

Vstop Nemčije v Društvo narodov

Nemški kancler Wilhelm Marx je pred 100 leti izjavil, da želi biti Nemčija čimprej sprejeta med države Društva narodov. S tem namenom so glavnim članicam predložili noto v presojo.

Največ oči je bilo uprtih v Francijo, ki je imela z Nemčijo odprtih še nekaj sporov, med drugim je v tistih časih potekala tudi francoska okupacija območja Porurja. Francoski predstavnik je izjavil, da Francija nima nič proti vstopu Nemčijo v Društvo narodov, če se bo ta le držala pogojev, določenih v Dawesovem načrtu.

Dawesov načrt je namreč pomagal rešiti vprašanje reparacij, ki jih je Nemčija dolgovala zaveznikom zaradi prve svetovne vojne. Sprejet je bil leta 1924 in je končal krizo v evropski diplomaciji, do katere je prišlo, ko so francoske in belgijske enote zasedle Porurje, ker Nemčija ni izpolnila svojih reparacijskih obveznosti.

Zaradi vstopa Nemčije v Društvo narodovo so tako organizirali posebno konferenco med Londonom, Parizom in Brusljem.

Ena izmed skupščin Društva narodov v Ženevi v Švici. Vir slike:Granger Collection.

Ena izmed skupščin Društva narodov v Ženevi v Švici. Vir slike:Granger Collection.

Državne štipendije

Pred 100 leti je Prosvetno ministrstvo poslalo 60 novih študentov, ki so doma zaključili izobraževanje, na nadaljnji študij v tujino.

Študentje, ki so bili zainteresirani za izobraževanje v tujini, so oddali posebne prošnje s svojimi spričevali na fakulteti, na kateri so se izobraževali.

»Pridejati je premoženjsko spričevalo, iz katerega je razvidno, koliko davka (neposrednega) plačujejo starši in koliko je nepreskrbljenih bratov in sester,« je pisal Slovenec.

Sprejeti študentje so nato pridobili štipendijo. Za študij v Franciji in Belgiji je ta znašala 500 francoskih frankov, za Češko pa 1000 čeških kron. Za druge države se je štipendija določala naknadno. Študentje so sami nosili potne stroške in stroške šolskih taks.

Francija prizna Rusijo

Pariški časopisi so poročali, da je francosko odposlanstvo, ki je pred 100 leti odpotovalo na obisk v Moskvo, vladi predlagalo, da dokončno prizna sovjetsko Rusijo. »Posebnih pogodb pa Francija z Rusijo še ne bo takoj sklepala,« so zapisali.

Bančni škandal na Dunaju

Dunajska policija je pred 100 leti aretirala generalnega ravnatelja in podpredsednika Nordijsko-avstrijske banke na Dunaju. Razlog so bile velike finančne goljufije, zaradi katerih je bilo za ogromne vsote oškodovanih več vlagateljev. »Med drugimi izgubi velika vojvodinja Margareta Toskanska dve milijardi kron. Banko so zaprli. Uvesti nameravajo poravnalno postopanje,« je pisal Slovenec.

Slovenec. Grad Miramar okoli leta 1880. Vir slike: Wikicommons.

Grad Miramar okoli leta 1880. Vir slike: Wikicommons.

Grad Miramar

Italijanska vlada je že več časa zahtevala od Avstrije, da slednja vrne vso opremo in predmete, ki so jih Avstrijci odnesli iz gradu Miramar, ter da poskrbi, da se grad ponovno vrne v prejšnje stanje. Po dolgih pogajanjih je Italija pristala na to, da si je Avstrija lahko obdržala nekaj »zgodovinsko važnih predmetov«, vse ostalo pa so vrnili ter grad ponovno opremili kot je bil pred vojno.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice