Že nekaj časa spremljamo prizadevanja Vseslovenskega združenja malih deležnikov (VZMD), ki je vložilo tožbe zoper vse štiri slovenske operaterje. Zaustaviti želijo enostransko spreminjanje pogodbenih pogojev oziroma višanje cen naročniških paketov, ki je po mnenju več pravnih strokovnjakov protizakonito.
V sredo je bila izvedena prva sodna obravnava v postopku kolektivne odškodninske tožbe, ki jo VZMD vodi v imenu oškodovanih naročnikov, proti družbi Telemach Slovenija. Predstavniki VZMD so izpostavili pomen dostopa do učinkovitega sodnega varstva, zlasti v zadevah, ko je oškodovano veliko število potrošnikov, v sicer sorazmerno in individualno nizkih zneskih.
V združenju so že ob vložitvi tožbe lani ocenili, da je Telemach v zadnjih petih letih oškodoval najmanj 300.000 naročnikov v skupni vrednosti 43.572.048,32 evra. Telemachu očitajo, da je cene naročniških paketov dvigoval enostransko, brez vnaprej predvidenih razlogov in brez opredeljene metode zvišanja cen.
Odvetnica Petra Jereb iz Odvetniške pisarne Jereb. Vir slike: VZMD.
V izvensodnem pozivu Telemachu, ki ga je pripravila odvetniška pisarna Jereb, so izpostavili, da je operater vzpostavil metodologijo spreminjanja cen, ki je vezana na rast cen življenjskih potrebščin v Sloveniji po podatkih Statističnega urada RS, vendar pa si je pridržal pravico do spremembe cen iz poslovnih razlogov.
»Današnji postopek je izredno pomemben za Slovenijo, saj gre za malega človeka zoper korporacije, ki počasi prevzemajo vse pole naše družbe,« je za VZMD TV dejala odvetnica Petra Jereb iz Odvetniške pisarne Jereb.
Naloga potrošniških organizacij in upravičenih oseb za zastopanje oškodovanih je, da preko instituta kolektivne tožb varujejo pravice potrošnikov ter se zavzemajo za učinke generalne in specialne prevencije množičnih oškodovanj, sporočajo iz združenja.
Odvetnik Domen Peperko. Vir slike: VZMD.
VZMD je na naroku še dodatno utrdil svoj položaj kot upravičen in reprezentativen zastopnik prikrajšanih naročnikov. Pri tem so pooblaščeni odvetniki VZMD opozorili na dejstvo, da je Telemach s svojo protipravno prakso nadaljeval tudi po prejemu kolektivne tožbe. Vsakršna drugačna odločitev, kot odobritev tožbe, bi pomenila široko odprta vrata, da Telemach nemoteno posega v žepe svojih naročnikov.
»Danes smo v zadevi VZMD-ja za potrošnike – za oškodovane naročnike – proti Telemachu imeli prvi narok v fazi odobritve kolektivne tožbe,« je v izjavi dejal odvetnik Domen Peperko. »Na naroku je VZMD poudaril namen kolektivnih tožb, ki je v tem, da se preprečujejo množična oškodovanja, kjer so zneski nizki. Predmeten primer je tipičen primer takšnega oškodovanja, kar je VZMD v zadostni meri tudi utemeljil.« V Odvetniški pisarni Jereb pričakujejo, da bo kolektivna tožba odobrena.
Okrožna sodnica dr. Ksenija Zeilhofer Orehek je odločila, da strankama v postopku dovoli nadaljnjo podajanje pisnih navedb ter določila, da se nov narok izvede februarja prihodnje leto.
Tudi v VZMD verjamejo, da bo sodišče vse navedbe podrobno preučilo in prepoznalo njihovo delovanje v najboljšem interesu oškodovanih naročnikov ter kolektivno odškodninsko tožbo odobrilo.