V soboto je novoizvoljeni ameriški predsednik Donald Trump zagrozil, da bo za države BRICS uvedel 100-odstotne carine, če se ne bodo zavezale, da bodo vztrajale pri ameriškem dolarju in se izogibale uvedbi alternativne valute, ki bi izpodbijala prevlado ameriškega dolarja.
»Ideje, da se države BRICS poskušajo oddaljiti od dolarja, medtem ko mi stojimo ob strani in opazujemo, je KONEC,« je v soboto zapisal na svojem družbenem omrežju Truth.
BRICS je naziv za neformalno koalicijo držav v razvoju. Vodijo jo Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južnoafriška republika, ki so jo ustanovile leta 2009, kmalu pa so se pridružile še nove članice, kot so Argentina, Iran in Združeni arabski emirati.
Trump zagrozil s 100% tarifami za države, ki se izogibajo dolarju. Vir slike: AP.
Predvsem Rusija si želi, da bi se svet oddaljil od ameriškega dolarja. Predsednik Vladimir Putin se je na oktobrskem srečanju držav BRICS pritožil nad zahodnimi državami, ki so dolar uporabile kot »orožje«, da bi opolnomočile sankcije proti Rusiji zaradi napada na Ukrajino leta 2022.
Putin med državami BRICS že dlje časa vodi prizadevanja za zmanjšanje vloge ameriškega dolarja kot svetovne rezervne valute in se zavzema za razvoj alternativnih valut.
To pa je težje, kot se sliši. Od konca druge svetovne vojne je svetovni finančni sistem temeljil na dolarju, ki danes po podatkih Mednarodnega denarnega sklada predstavlja približno 58 odstotkov svetovnih deviznih rezerv.
Predvsem Rusija si želi, da bi se svet oddaljil od ameriškega dolarja. Vir slike: Getty.
Kdorkoli namerava trgovati s svetovnim blagom, kot je na primer nafta, se bo skoraj gotovo srečal z dolarjem in blago v tej valuti kupil ali prodal.
Leta 1971 je takratni ameriški sekretar za finance John Connally evropskim finančnim ministrom znamenito dejal: »Dolar je naša valuta, vendar vaš problem.«
Države BRICS so v vzponu in pridobivajo vse večji gospodarski vpliv. Kljub temu pa strokovnjaki ne pričakujejo, da bi se kaj kmalu pojavila alternativna valuta dolarju.
Države BRICS so v vzponu in pridobivajo vse večji gospodarski vpliv. Vir slike: Freepik.
V analizi raziskovalnega inštituta Atlantic Council je bilo ugotovljeno, da je status dolarja kot glavne svetovne rezervne valute »kratkoročno in srednjeročno varen«, zlasti ker nestrinjanja med državami BRICS zavirajo razvoj nadomestne valute.
Vsekakor lahko pričakujemo, da tako močno kot si bodo države BRICS prizadevale za zamenjavo dolarja na vrhu svetovne lestvice valut, tako močan bo tudi odpor ZDA.
Pri Morning Brew so za ponazoritev njihovih težav v boju proti dolarju predstavili anekdoto, v kateri je Putin na oktobrskem srečanju v Rusiji udežence pozval, naj s seboj prinesejo ameriške dolarje ali evre, saj njihove tuje kartice Mastercard ali Visa v Rusiji ne bodo delovale.