Skip to content

Evropska komisija sprejela dogovor, ki bi lahko škodoval evropskemu kmetijstvu

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v petek sporočila, da je bil dosežen trgovinski sporazum z blokom držav Mercosur, ki se je pripravljal zadnjih 25 let. Pogovori so bili sklenjeni na zaključnem sestanku v Urugvaju. Von der Leyen je sporazum označila za politično nujnost in gospodarsko priložnost.

Sporazum povezuje države EU z državami Mercosur v Južni Ameriki, ki vključujejo Argentino, Bolivijo, Brazilijo, Paragvaj in Urugvaj. Pridružene države so še Čile, Kolumbija, Ekvador, Gvajana, Peru in Surinam. Polnopravna članica je tudi Venezuela, ki pa je bila sicer leta 2016 izključena. Tarife in druge trgovinske ovire se bodo zmanjšale, izvoz blaga pa bo postal lažji.

Industrija v večjem delu sektorja hrane in pijače je temu ostro nasprotovala, pišejo pri Food Ingredients First, saj so kmetijski predstavniki, zlasti v Franciji, trdili, da bo dogovor preplavil Evropo s poceni in slabimi proizvodi, povzročil stroške evropskim kmetom in proizvajalcem ter povečal okoljski in zdravstveni odtis EU.

Sporazum. Strahovi kmetijske skupnosti so se uresničili, pravijo predstavniki kmetijstva. Vir slike: RadioZET,NEWS.

Strahovi kmetijske skupnosti so se uresničili, pravijo predstavniki kmetijstva. Vir slike: RadioZET, NEWS.

Napovedana protestna akcija

»Strahovi kmetijske skupnosti so se uresničili,« so v izjavi za javnost sporočili iz kmetijskih združenj Copa in Cogeca. Napovedali so tudi protestno akcijo v ponedeljek v Bruslju.

Že pred uradno sklenitvijo sporazuma so na Poljskem in v Franciji izbruhnili protesti, na katerih so sindikati kmetov blokirali pristanišča in avtoceste ter se zavezali, da bodo za preprečitev sporazuma povzročili toliko motenj, kot bo potrebno.

»Že leta odločno nasprotujemo temu zastarelemu in problematičnemu sporazumu. Čeprav se zavedamo, da mora EU v sedanjih geopolitičnih razmerah poglobiti trgovinske odnose, to ne sme biti za vsako ceno. Kmetijski sektor EU ostaja še posebej ranljiv zaradi koncesij, ki jih prinaša neuravnoteženo poglavje o kmetijstvu v tem sporazumu,« so pojasnili v izjavi.

Že pred uradno sklenitvijo sporazuma so na Poljskem in v Franciji izbruhnili protesti. Vir slike: NFP.

Že pred uradno sklenitvijo sporazuma so na Poljskem in v Franciji izbruhnili protesti. Vir slike: NFP.

»Občutljivi sektorji, kot so govedina, perutnina, sladkor, etanol in riž, se soočajo z večjim tveganjem zasičenosti trga in izgube dohodka zaradi pritoka poceni proizvodov iz držav Mercosurja. Ta sporazum bo še povečal gospodarski pritisk na številne kmetije, ki se že zdaj spopadajo z visokimi cenami surovin in zahtevnimi podnebnimi razmerami.«

Dogovor bo zdaj moral ratificirati Evropski parlament, kar pa se lahko izkaže za težko nalogo, saj mu močno nasprotujejo države, kot so Francija, Poljska in Irska. Te države naj bi oblikovale koalicijo proti sporazumu, da bi preprečile nadaljnje načrte.

Sporazum označen kot »vrhunec hinavščine«

Po sklenitvi sporazuma je von der Leyen napovedala, da bo približno 60.000 podjetij imelo koristi od lažjega izvoza ter da so bili pomisleki kmetov slišani in obravnavani s »trdnimi zaščitnimi ukrepi«.

Sporazum. Evropska komisija je sprejela dogovor, ki bi lahko škodoval evropskemu kmetijstvu. Vir slike: Evropska komisija.

Evropska komisija je sprejela dogovor, ki bi lahko škodoval evropskemu kmetijstvu. Vir slike: Evropska komisija.

Predsednik združenja Copa Massimiliano Giansanti je poslance Evropskega parlamenta pozval, naj »odločno« izpodbijajo pogoje sporazuma in si prizadevajo za rešitev, ki bo zagotavljala »pravičen in uravnotežen pristop« za zaščito modela kmetovanja v EU.

Iz Cogeca prav tako pozivajo države članice EU in Evropski parlament, naj zavzamejo odločno stališče proti temu sporazumu. »Kmetje in kmetijske zadruge v EU ne nasprotujejo trgovini, temveč se zavzemajo za sporazume, ki so pravični, uravnoteženi in okoljsko trajnostni. Sedanji sporazum med EU in Mercosur teh meril ne izpolnjuje, saj kmetijski sektor uporablja kot pogajalsko figuro v korist drugih panog,« je dodal predsednik združenja Lennart Nilsson.

Predsednik Združenja irskih kmetov (IFA) Francie Gorman, ki je tudi podpredsednik pri Copa, je sporazum označil za »vrhunec hinavščine«. »Za kmete v EU ne bo enakih konkurenčnih pogojev. Naše trge bo spodkopaval poceni uvoz, proizveden po nižjih standardih,« je dodal.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice