Rešitev Slovenije ni predvsem v iskanju vsega, kar je narobe, ampak v prizadevanju narediti stvari boljše
Avtor: Metod Kranjc
Splošno nezadovoljstvo v Sloveniji je vse večje, kar ni neka velika skrivnost. Po mnenju Inga Paša, prvega ministra za turizem in gostinstvo v Sloveniji, je največja težava ta, da smo še vedno v komunizmu, kar se odraža na vseh ravneh življenja. Nekje smo zašli s poti, ki je bila začrtana ob osamosvojitvi Slovenije in je čas, da se vrnemo nazaj, da se slišijo potrebe in zahteve ljudi, ne da zgolj pešca izbrancev, ki so nasprotovali osamosvojitvi, še vedno vlada, razteguje svoje lovke in počne le tisto, kar je v njihovo dobro.
V duhu povrnitve Slovenije na pot, ki bo vodila v boljše in lepše življenje vseh, pot, ki je bila začrtana leta 1991, ter v duhu prizadevanja za vzpostavitev pravne države in zavzemanje za skladnejši regionalni razvoj, predvsem kmetijstva, je v soboto v Mariboru potekalo prvo Ljudsko srečanje, po taktirko Slovenske ljudske stranke. Pred osrednjim delom mariborskega srečanja sta potekala tudi volilna občna zbora Slovenske kmečke zveze pri SLS in Društva SKZ. Na obeh občnih zborih je bil izpostavljen pomen poenotenja delovanja kmetov in vseh drugih, ki izhajajo iz SLS in delujejo v različnih kmečkih in podeželskih organizacijah, v korist slovenskih kmetov, slovenskega podeželja in s tem tudi v korist celotne Slovenije. Velik poudarek srečanj je bil pomen prizadevanja za večjo samooskrbo s hrano in povečanje predelave slovenskega lesa za doseganje čim večje dodane vrednosti.
Trenutna kmetijska politika je nezadostna in zavira razvoj
»Problemi za slovenskega kmeta je njegov stik s potrošniki, ki do sedaj ni našel ustrezne rešitve. Slovenija bi morala razvijati kmetijstvo, načrtno in v tistih strokah, kjer je možen resničen razvoj. Kmetijstvo je od komunizma dalje 5 kolo slovenskega razvoja, čeprav je za Slovenijo izjemnega pomena. Trenutna kmetijska politika je nezadostna in potrebuje deležnika, ki bo znal povezati strokovno povezati posameznike, ki bodo s svojim znanjem in prizadevanjem znali zgraditi trdne temelje.« meni Ingo Paš in dodaja: »A vendar imamo v Sloveniji problem, da jo vodijo še vedno komunistične elite. Osamosvojili smo se, nismo se pa osvobodili. Posledično v Evropi Slovenijoe nihče ne upošteva, ker smo nič. Dokler se ne bomo zavedali svojega položaja, se zavedali, da smo lutke v rokah komunistične elite, ki želi ohranjati balkansko mentaliteto, ne bomo mogli slediti naši evropski poti in razvoju.«
SLS, edina stranka, ki se je zavzemala za kmetijstvo in podeželje v slovenskem prostoru, od kar je ni v slovenskem parlamentu je kmetijstvo postavljeno na stranski tir in s tem so se strinjali vsi prisotni na srečanju. Rok Sedminek, vnovično izvoljen predsednik Slovenske kmečke zveze pri SLS, je na povedal: »Brez SLS v parlamentu, kmetje nimajo pravega sogovornika v vladi, slovensko podeželje in kmetijstvo pa je potonilo v pozabo. Pred nami je nova finančna perspektiva in zato je nujno potrebno, da je v to vključeno tudi zavedanje, da če želimo biti samooskrbni in ponuditi ljudem kvalitetno, zdravo slovensko hrano potrebujemo sogovornika, ki bo razumel situacijo v kateri se nahaja danes podeželje in kmetijstvo.«
Nova finančna perspektiva je odločilni moment za Slovenijo
Podobno je menil tudi evropski poslanec Franc Bogovič, ki je izpostavil, da bo leto 2020 usodno in odločilno za vse nas. Namreč naslednje leto se bo odloča o finančni perspektivi, ki bo ključnega pomena za nadaljnjih 10 let. »Vsaka panoga mora poznati svoje cilje in poti do tja, saj le tako bo možen razvoj. Ne da t.i. okoljevarstveniki diktirajo tempo, ter zavirajo razvoj, ob tem pa ne pomislijo, da uničujejo ravno tisto za kar se borijo.« je povedal in dodal: »Žal vodilni vedno bolj pozabljajo na pomen hrane. Rdeči postajajo zeleni, ter samo tekmujejo kje bodo bolj v ospredju, ter se prestavljajo iz leve opcije do desne, tako je zelo težko doseči konstruktivno podporo, ki je nujna za razvoj.«
Da je nova finančna perspektiva zelo pomembne mejnik, predvsem za kmetijstvo meni tudi Peter Vrisk. Namreč ob morebitnem znižanju finančnih sredstev za kmetijstvo bo to vodilo k razpadu podeželja in spremembe celostne podobe Slovenije. »Od kar ni SLS v parlamentu rezultatov na področju kmetijstva praktično ni. Ne morem reči, da se vodilni ne trudijo, a je to njihova obrobna dejavnost. Kmetje so tisti, ki priskrbijo hrano ljudem. Zadnje čase se je veliko začelo govoriti o zdravi prehrani, kar je velik pomemben korak, a še vedno je težava uvožena hrana. Veliko bomo morali še dalati na tem, da bo jasno, da kvalitetna in zdrava hrani ni poceni. Prav tako bo potrebno še ogromno narediti na zavedanju, da je kmetijstvo panoga, ki se je v zadnjih letih pozabljala, zanemarjala, a je ena izmed stebrov uspešne države.« je povedal Vrisk.
SLS se je poenotila in čas je, da ponovno povede Slovenijo na pravo pot
Podeželje in kmetijstvo se je razvijalo in razvilo v času, ko je SLS bila v vladi. Ustvarili so podlago, da smo lahko vstopili v Evropsko unijo. A s svojim uspešnim delom je SLS postala prenevarna, zato jo je bilo potrebno rušiti meni Tone Hrovat in meni, da se je posledično razvilo nekakšno prepričanje, da je sramotno biti kmet. Kar je bil dodaten kamen, ki je bil vržen v SLS. »V času, ko SLS ni v vladi je kmet postal podložnik birokracije. Leva politična opcija je uspela v ospredje poriniti birokracijo in vsak birokrat je zaposlil še vsaj 2 birokrata, kar pa vodi le v propad. Mi pa na drugi strani, namesto da bi kaj naredili se smilimo sami sebi. Le povezanost in zmanjšanje birokracije, ter prečiščenje zakonodaje bodo vodili k razvoju. Čas je, da nehamo jamrati in začnemo iskati izhode, ter prenehano s sklepanjem dogovorov s figo v žepu.« je še povedal Hrovat.
Ne glede na to, kaj in zakaj je nekdo nekaj naredil je prihodnost v naših rokah. Če si zastavimo cilje in jim sledimo je vse mogoče, tudi spreminjati nemogoče. Nekako v tem prepričanju deluje in živi Luj Šprohar, ki meni: »Če človek nekaj hoče, hoče in bo to tudi dosegel. Le odločni ljudje lahko pripomorejo k razvoju. V Sloveniji sicer vlada nekakšna destruktivnost v miselnosti. Zame so to člani inštituta za proizvodnjo umetnega gnoja. Včasih je potrebno videti tudi kaj je dobrega in ne vedno iskati slabo. V Sloveniji je dobro, lahko bi bilo še boljše. Za boljše pa je potrebno poiskati pot. Razprava o tem, kaj vse je narobe ne prinese nobenih rezultatov in ni nikomur v korist.«
Franc Kangler iz Nove Ljudske stranke je v podobnem duhu povedal: »Borili smo se za pravico in resnico, a so se trudili, da nas utišajo na različne načine. Potikali so nam, tkali afere in nam Slovenijo ukradli. Na nas je odgovornost, da se borimo za pravično Slovenijo, saj nam bo le v takšni Sloveniji lepo.«
Kot že zapisno je bilo srečanje v Mariboru le prvo v nizu mnogih, na katerih bodo po besedah Marjana Podobnika, predsednika SLS, ljudem predstavili strankarske vsebine, ki vodijo do boljše in lepše Slovenije, poslušali težave ljudi in skupaj z njimi kovali pot uspešne Slovenije. »V preteklosti smo naredili veliko napak, prevzeti smo morali odgovornost za marsikatero neumnost, a z našim poenotenjem smo zakopali stare zamere, jih presegli, saj le na ta način lahko gradimo pot uspešne Slovenije. Anton Martin Slomšek je nekoč zapisal: »Delajmo resnicoljubno, govorimo resnicoljubno in prizadevajmo si za pravičnost,« ravno to je in bo vodilo nas.« je še dodal Podobnik.