Skip to content

Branko Meh: Kadrovska vrzel v Sloveniji – »Zakaj v Sloveniji primanjkuje ljudi v delovni starosti?«

S problematiko pomanjkanja kadra v obrti in podjetništvu se soočamo že vrsto let. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije tesno sodeluje z izobraževalnimi institucijami, saj si želimo, da bi zagotovili kader in spodbudili mlade, da se odločijo za obrtne poklice.

Osebno menim, da migranti niso rešitev, da bi zapolnili to kadrovsko vrzel. Mlade v Sloveniji bi morali spodbuditi, da ostanejo doma. Mladi pa potrebujejo dostojne plače za dostojno življenje. Tu je država tista, ki bi morala za to poskrbeti – razbremeniti stroške plač, da bi lahko imeli delavci višje neto plače. Tudi v OZS se zavzemamo za dostojne plače, ne minimalne plače. Potrebujemo pa tudi novo stanovanjsko politiko, da bodo mladi lahko prišli do stanovanja. To je tisto, kar jih bo prepričalo, da ostanejo doma.

Vse večkrat slišim, da je eden od vzrokov pomanjkanja kadra tudi lažna socialna podpora tistim, ki bi lahko delali, a ne želijo delati, ker se jim preprosto ne splača. Ljudje, ki so zdravi in lahko delajo, bi morali delati. Zaradi lažne sociale smo namreč  vsi na slabšem. 

Da bi zapolnili to vrzel, si je naša zbornica zelo prizadevala in bila zelo aktivna pri ponovni vzpostavitvi vajeniškega ali dualnega sistema izobraževanja. Vendar pa to (še) ni prineslo želenih rezultatov. Mladim in njihovim staršem moramo dopovedati, da so obrtni poklici privlačni in moderni. V mnogih panogah oziroma poklicih se srečujemo z visoko tehnološkimi stroji, ki jih moramo znati tudi upravljati. Pri svojem delu torej ne uporabljamo zgolj svojih rok, ampak tudi glavo.

Lahko rečemo, da so deficitarni vsi obrtni poklici z izjemo poklica frizer. Vajeništvo se počasi razvija, a ga je treba še naprej spodbujati. To obliko bi morali še bolj približati mladim in njihovim staršem,na drugi strani pa tudi delodajalcem, da bi odprli še več učnih mest. V zadnjih treh šolskih letih, kolikor časa imamo vajeništvo, smo v celi Sloveniji imeli 341 vajeniških pogodb za 12 izobraževalnih programov.

Zbornica vsako leto izvede Ulico obrti s predstavitvijo obrtnih poklicev na sejmu MOS, s katero želimo približati obrtne poklice mladim. Skupaj z območnimi zbornicami in delodajalci izvajamo tudi projekt Obrtna pot, ki se odvija po celi Sloveniji in kjer si učenci osnovnih šol lahko ogledajo prikaz obrtnih poklicev v podjetjih.

Zavedati se moramo, da se kadrovski bazen počasi prazni in da bomo morali k reševanju problema pomanjkanja kadra pristopiti z vso resnostjo.

predsednika OZS Branka Meha

O Branku Mehu: Branko Meh v obrtno-podjetniškem zborničnem sistemu deluje že vrsto let. Že drugi mandat je predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Dva mandata je bil tudi predsednik krajevne skupnosti v Velenju. Branko Meh je po poklicu mizar in lastnik mizarstva Meh d.o.o. ter izhaja iz obrtniške družine. Mizarsko obrt je prevzel od svojega očeta leta 1976, leta 2010 jo je preimenoval v d.o.o. in istega leta direktorski mesti prepustil svojima sinovoma. Poleg tega je ustanovni član Ustanove za humanitarno pomoč obrtnikom, član skupščine Savinjsko-šaleške območne razvojne agencije, član sveta Savinjsko-šaleške regije. Je višji gasilski častnik v gasilskem društvu Velenje in član motorističnega kluba Velenje, v mladih letih pa je bil aktiven tudi v smučarskih skokih.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Poklici

Ladijske družbe na svoje križarke vabijo zaposlene, ki delajo na daljavo

Tisti, ki svoje službene obveznosti lahko opravljajo na daljavo, imajo več različnih možnosti, ko pride do izbire kraja za opravljanje dela.

Prijava na e-novice