Marjan Šarec: Imamo epidemijo in s ponedeljkom se zaprejo vse vzgojno-izobraževalne ustanove
Po zadnji seji vlade, ki je med drugim razpravljala tudi o koronavirusu, je pred kamero stopil trenutno še predsednik vlade Marjan Šarec. Povedal je, da so na pobudo NIJZ, po tehtni odločitvi in zaradi lažjega spopadanja z virusom razglasili EPIDEMIJO, saj pravno formalno lahko na ta način aktivirajo civilno zaščito in državni načrt, kar pomeni, da smo že v 2. fazi. Oznanil je, da so sprejeli nekaj novih ukrepov.
Od ponedeljka dalje in vse do 29. marca 2020 se zapirajo vzgojno in izobraževalne ustanove, konkretno vsi vrtci, osnovne šole, osnovne šole s prilagojenim programom, srednje šole, visoko in višješolske ustanove, dijaški domovi, zavodi, razen teh, ki imajo otroke s čustvenim in vedenjskim težavam, izobraževalne ustanove za odrasle, ter vse izven šolske dejavnosti za otroke. Po mnenju Šarca bo to svojstven problem, ker govorimo o najmanj 300.000 osebah. Pričakovati je, da bodo zaradi tega nastajale nove težave. Za otroke bodo skušali organizirati varstvo za tiste otroke katerih starši resnično ne morejo organizirati varstvo. Šarec je opozoril tudi na dejstvo, da ima mnogo otrok edini obok v šoli, sicer odgovornost prelaga na ustrezne institucije, ki te situacije poznajo in bodo tudi tu ukrepale. Prav tako je izpostavil, da ima tudi zdravstveno osebje svoje otroke in bodo morali ostati doma. Kar ob trenutnem pomanjkanju le-teh pomeni še dodaten problem. Prosil je, da se v tem času ne daje otrok, še posebno če so bolni starim staršem in osebam, ki so t.i. ranljive skupine. Šarec je opozoril je tudi na to, da bo v teh 14 dneh javni prevozniški promet deloval po urniku počitnic.
V presojo je bil dan tudi interventni zakon na pobudo MDDSZ, ki ureja nadomestila za čas epidemije. Katerega je v nadaljevanju podrobno obrazložila ministrica Ksenija Klampfer. Interventni zakon predvideva dva ukrepa. V kolikor bo delodajalec, ker ne bo več mogel zagotoviti vsaj 30 odstotkov dela, delavca dal na začasno čakanje zaradi koronavirusa, bo država krila 20 odstotkov nadomestila za delavca. Delodajalec bo z zavodom za zaposlovanje sklenil pogodbo, kjer bo jasno opredeljen opis trenutne situacije delodajalca, dokazilo, da mu je delo upadlo do 30 odstotkov zaradi koronovirusa, ter so delavci le začasno na čakanju in v naslednjih 6 mesecih nima namena odpuščati. Zavod bo potem bdel nad izvajanjem. Kadar bo delavec po odločbi moral biti v karanteni, bo nadomestilo v celoti krila država. Če pa bo starš ostal doma, ker bo varoval otroka mu pripada le 50 odstotkov nadomestila. Ti ukrepi ne veljajo za samozaposlene, zanj ukrepe pripravlja gospodarsko ministrstvo.
Trenutni predsednik vlade Marjan Šarec je pozval tudi vse, ki pozivajo k tekmovanju s sosednimi državami, naj ne delajo tega, ker vlada situacijo obvladuje in so vsi ukrepi bili narejeni premišljeno in pravi čas, da je njihov učinek delujoč. Menil je, da so vsa ministrstva izvajala ukrepe in jih še bodo glede na situacijo, ne pa na želje nekaterih posameznikov, ki v javnosti hujskajo k radikalnimi ukrepi. Izpostavil je, da UMAR napoveduje polovični padec gospodarske rasti, kar bo vplivalo na vse državljane. Pozval je vse, naj zaupajo stroki in naj se zavedajo trenutne situacije, ter ravnajo odgovorno, kajti veliko zdravstvenega osebja je okuženega in neresnost, ter neodgovorno vedenje nas bo pripeljalo do situacije v Italiji.
Minister v odhajanju Aleš Šabeder je predstavil trenutno situacijo obolelih. Do 9.00 ure zjutraj so potrdili 82 okuženih, 32 jih je še v teku, torej lahko do večera pričakujemo 112 okuženih. Do 14.00 ure je bilo opravljenih že 3058 testov in potrjenih 89 okužb. Kar 17 okuženih je iz kontakta prvo okuženega – motorista, 11 pa iz kontaktov metliškega zdravnika. V Celju so potrdili 3 okužbe, v Kopru 3, v Ljubljani 44, v Mariboru 7, v Murski Soboti 3, v Nove mestu 20 in v Novi Gorici ter Kranju po 1 primer. Šabeder je še enkrat pozval vse naj ravnajo odgovorno, kajti od zadnjih potrjenih okužb je velik del bil takšnih, ki so ravnali neodgovorno, kljub temu, da so bili bolni so delali, ali kar z vidnimi znaki prišli do zdravnika. Posebno je prosil vso zdravstveno osebje, ki je bolno, ali ima blage simptome naj ne hodijo v službo. Izpostavil pa je še eno težavo, ki se je v teh dneh pokazala – na klicne številke kličite le v NUJNIH primerih. Pozval je tudi starejše naj k zdravniku gredo le če je nujno , ter nikakor ne zaradi tega, ker vam ej zmanjkalo zdravil.
Jernej Pikalo, MIZŠ je potrdil, da od ponedeljka dalje zapirajo vse vzgojno-izobraževalne ustanove. Šolam je svetoval naj za jutri uredijo alternativno obliko pouka, naj gredo ven, naj bodo kreativni. Na starše pa je apeliral s prošnjo naj že jutri, če imajo možnost otroke obdržijo doma. Sicer je jasno, da po 14 dneh otroci ne bodo več v izobraževalni kondiciji, zato bodo popoldan skušali najti način kako vzpostaviti sistem za vse za izobraževanje na daljavo.
Situacijo s sosednimi državami je orisal Andrej Šter, MZZ. Madžarska in Avstrija sta uvedle podobne ukrepe kot Slovenija in so se že dogovorili o podrobnosti, da ne bo prihajalo do zastojev tovornih vozil. Težava kot vedno je Hrvaška, ki čez mejo spušča le svoje državljane. Posledično na meji nastajajo zastoji. Na odgovor hrvaških kolegov o rešitvi situacije še čaka. Opozoril je na situacijo v Združenih državah Amerike. Namreč Donald Trump je za 30 odpovedal vse povezave z Evropo, ker naj bi po njegovem mnenju bila Evropa novo žarišče. Pojasnil je, da situacija še dolgo ne bo boljša in da naj ljudje ne potujejo, ker se lahko zgodi, da se ne bodo mogli vrniti v domovino. Pozval ej vse, ki so na poti, da se naj čim prej vrnejo domov, ter vse, ki imajo ideje o poti, še posebej v Ameriko naj to idejo opustijo. Prosil pa je, da naj ljudje ne kličejo, ker jim agencije nočejo vrniti denarja, ampak naj se obrnejo na Zvezo potrošnikov Slovenije. Namreč s takimi klici, ki jih ej v zadnjih dneh ogromno, le polnijo linije in onemogočijo linijo za res nujne klice.
Situacija je torej resna in Slovenija prehaja v 2. fazo. Trenutno ni več pomembno kaj je kdo naredil, ampak kaj bomo sedaj. Le z doslednim upoštevanjem vseh predpisov in navodil bomo omogočili, da se bo življenje kmalu vrnilo v ustaljene tirnice. V prihodnjih dneh nikomur ne bo lahko. Nujne službe bodo delovale, vse ostalo pa se bo malce ustavilo. Zato bodite strpni in odgovorni.