Skip to content

Evropska komisija migrantom ponuja 2.000 evrov

Evropa je z več kot 40.000 potrjenimi okužbami v slabih 3 tednih pri polovici okuženih,ki jih beleži Kitajska. Podobna je številka mrtvih. A vendar Evropa ni samo novo središče izbruha koronavirusa, ampak s strahom pričakuje tudi nov migrantski val.

Razmere na grških otokih so že nekaj časa alarmantne, nič kaj bolj spodbudno ni situacija v Turčiji. Zato je bilo dejanje predsednika Erdogana, ko se je odločil odpreti mejo z Grčijo za 3,6 milijonov migrantov, pričakovana. Že kar nekaj časa se Evropsko komisijo opozarja in graja, da ne naredi dovolj za migrante in da so odgovorni za nehumane razmere, predvsem na grških otoki, kjer je nastanjeno tudi 1.600 migrantskih otrok brez spremstva.

Evropska unija je tako v teh dneh izdala ukrep, ki bo veljal en mesec in sicer ponuja migrantom, če se vrnejo v domovino, 2,000 evrov oziroma 1,764 funtov, kar naj bi znašalo 5 krat več kot jim je običajno ponujeno za obnovitev svojega življenja. Ponudba sicer ne velja za tiste, ki se nimajo kam vrniti, ampak za vse tiste, ki bežijo, ker si želijo boljše življenje. Evropska komisarka Ylva Johansson meni, da: »Migrante, ki bežijo iz vojnih območij seveda ponudba ne bo zanimala, mogoče pa bo ekonomske migrante, ko bodo dobili negativen odgovor n prošnjo za azil.«

Evropska komisija upa, da bo vsaj 5.000 migrantov ponujeno sprejelo, če ravno nimajo statističnih podatkov, koliko le-teh je dejansko na grških otokih. Ekonomskim migrantom na celinski Grčiji bo ponujeno bistveno manj kot 2.000 evrov, a več, kot jim je bilo dano sedaj (370 evrov), koliko se še niso odločili. Situacija je resna, saj že lep čas na 5 otokih, kjer bi lahko bilo le 5.400 migrantov, imajo 36.000 prosilcev za azil.

Na tisoče migrantov živi v majhnih šotorih brez elektrike, ogrevanja ali tople vode. Zdravstvene težave naraščajo, prav tako primanjkuje zdravstvenega osebja, tako da so ljudje prepuščeni sami sebi. Kar pa je dodatna težava za domačine. Zdravstveno osebje je bilo v začetku marca prisiljeno pobegniti zaradi mafije in konstantnih napadov na njih.

Od leta 2016 se je kar 18.151 ljudi odločilo vrniti domov, ter so za to dobili približno 370 evrov. Torej je Evropska unija do sedaj za »nagrade« že porabila vsaj 6.715.870,00 evrov. Ter bistveno več za nevladne organizacije, ki migrante spodbujajo naj ostanejo, ter jih učijo kako pravilno prositi za azil, ter kakšne so njihove pravice.

Poleg denarnih nagrad Evropska komisija poziva vlade naj sprejme migrante na grških otokih, vsaj otroke. Hrvaška, Irska, Finska, francija, Nemčija, Luksemburg in Portugalska so se v četrtek sicer dogovorile, da bodo tem 1.600 otrokom ponudile dom. Kdaj in kako bo to izvedeno, ter če se bodo vse države dogovora držale, bo jasno v prihodnjih tednih. Dodatno upanje za umiritev situacije vsekakor prinaša včerajšnje dejanje Turkov, ko so migrante ob grško-turški meji začeli voziti nazaj v Istanbul.

Nepredstavljiva je misel, kaj bo, če grško – turška meja pade. Glede na stališče novega predsednika vlade, da je pripravljen tudi na stroge ukrepe, da zaščiti Slovenijo, ter njegovo mnenje, da Evropa ponovno okleva, kot je leta 2016, ostaja upanje, da bomo vsaj tokrat uspešno zavarovali mejo in se scenarij leta 2015-2016 ne bo ponovil.

Subscribe
Notify of
guest
1 Komentar
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] več. Že nekaj mesecev je situacija na grško-turški meji in na grških otokih kaotična. Evropska unija je celo ponudila ilegalnim pribežnikom denar, če se vrnejo v svojo […]

Prijava na e-novice