Skip to content

Se bomo po prvomajskih počitnicah soočali še z novim migrantskim valom?

Slabih pet let je od velikega migrantskega vala v Sloveniji, a čeprav nismo več priča množičnemu prečkanju naše države, to še ne pomeni, da le-teh ni. Glede na lansko leto Policija poroča o 79,8-odstotnem povišanju ilegalnih prehodov slovenske meje, le-teh pa je v teh toplih dneh še bistveno več. Že nekaj mesecev je situacija na grško-turški meji in na grških otokih kaotična. Evropska unija je celo ponudila ilegalnim pribežnikom denar, če se vrnejo v svojo domovino.

Koronavirus je prvotno kaotično situacijo še bistveno poslabšal. Turčija ima 112.261 okuženih s covidom-19, Grčija pa 2534. Grčija je zaprla meje s Turčijo že zaradi Erdoganove napovedi, da bo zaradi nespoštovanja dogovora Evropske unije (EU naj ne bi dogovorjenega denarja nakazala Turčiji) v Evropo spustil več kot 3,4 milijona ilegalnih pribežnikov. Turčija je za doseganje svojega prav šla celo tako daleč, da so množično vozili migrante iz centrov v Istanbulu ob grško-turško mejo. S pojavom koronavirusa so Grki zaradi zajezitve širjenja virusa zaprli še ostale meje. Tako so ilegalni pribežniki »obstali« v begunskih taboriščih, kjer so razmere že dlje časa nevzdržne.

Grki so sicer že premestili več kot 10.000 ljudi, a v aprilu zgolj 628. Na varno in predvsem »zdravo« lokacijo naj bi jih preseljevali tudi v soboto, 25. aprila, a je bila ta akcija preklicana. Do dodatnega zapleta pri premestitvi ilegalnih migrantov je prišlo tudi zato, ker so med njimi potrdili okužbo s covidom-19 pri 150 osebah. Kako naj bi do tega prišlo, nihče ne ve.  

Premier Kyriakos Mitsotakis je sporočil, da bodo meje zaprte vsaj še do 4. maja, posledično se tudi migrantov ne bo selilo. Nevladne organizacije ob tem opozarjajo, da bosta tako Grčija kot Evropska unija morali k situaciji pristopiti bistveno bolj resno, ker drugače bodo begunski centri postali novi kritični centri okuženih.

Grčija je sicer včeraj delno odprla sodišča, a še vedno ni jasno, ali to pomeni, da bo začela tudi obravnavati prosilce za azil in bo s tem malce ublažila nastalo situacijo. Grčiji je uspelo obdržati število smrtnih žrtev zaradi koronavirusa na nizki ravni. En dan preden smo mi začeli uvajati stroge ukrepe, je pri njih umrla prva oseba zaradi posledic koronavirusa. Deset dni pozneje je Grčija uvedla vseevropske ukrepe za zaustavitev pandemije in od takrat je imela 136 smrtnih primerov. Čisto drugačna slika je v Turčiji, kjer se število mrtvih bliža številki 3000. Glede na to, da bo Grčija 4. maja začela s sproščanjem ukrepov in bo delno odprla meje, in glede na to, da se Turčija vse težje spopada tako s krizo zaradi koronavirusa kot zaradi migrantov, je samo vprašanje časa, kdaj se bo množica ilegalnih pribežnikov podala na pot.

Grki sicer poročajo o tem, da tudi v begunskih centrih izvajajo stroge karantenske ukrepe, a število okuženih kaže drugačno sliko. V Turčiji je zadeva še malce bolj problematična. Že sedaj, ko naj bi bile meje zavarovane, ilegalni migranti, tako okuženi kot zdravi, brez večjih težav prečkajo meje na svoji poti do severnoevropskih držav. Kako kaotično bo stanje, ko bodo meje odprte, je vprašanje zase.

Prvotno nas je skrbelo, kako bo, če pride do novega migrantskega vala, saj konec koncev več kot tri milijone ilegalnih pribežnikov čaka v Turčiji na priložnost za pot do Severne Evrope, zdaj pa nas lahko skrbi bistveno druga zadeva. Dejstvo je, da se med ilegalnimi pribežniki širi okužba z virusom, kot poročajo humanitarne organizacije, pa se ne naredi nič, da bi se širitev okužbe zaustavila, zato lahko le čakamo, kdaj bodo begunski centri postali nova žarišča okužb. Iluzorno je meniti, da bodo migranti ostajali znotraj centrov. Večina se jih bo podala na pot in mnogi bodo tudi okuženi. Zato je vprašanje o tem, ali nas po prvomajskih počitnicah čaka nova, drugačna kriza, zelo na mestu.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice