V novi vladi tudi dva predstavnika ljudske stranke
Dobro uro po imenovanju nove vlade se je zaradi kriznih razmer v Sloveniji odvila že prva seja, katera osrednja tema je bila korona virus in ukrepi, ki bodo pripomogli k čim hitrejši in uspešnejši zajezitvi tega virusa.
Nov pristop k zajezitvi koronavirusa
Premier Janez Janša je bil ob imenovanju vlade kritičen do dosedanjih (ne)ukrepov na področju spopadanja z epidemijo. Po njegovem mnenju je bilo kar nekaj ukrepov napovedanih, a žal se jih ni izvajalo: »Še danes ni bilo zdravstvene kontrole na Letališču Jožeta Pučnika, verjetno je to edino letališče v Evropi, ki je brez tega«. Kot zgleda koordinacija ni delovala, Slovenija pa ni naredila, kar je bila dolžna narediti. Nova vlada se bo najprej lotila omejevanja širjenja koronavirusa. Premier zagotavlja, da bodo sledili navodilom, ki so jih predlagali epidemiologi. Omejitev javnega življenja v državi za vsaj štirinajst dni bo definitivno ukrep, ki mu bodo sledili. Janez Janša je napovedal: »Od tega, v kolikšni meri bomo sposobni drastično spremeniti naše navade, bo odvisno, kako uspešno bomo upočasnili širjenje virusa v Sloveniji.«
Že pred dnevi je Janša napovedal ustanovitev posebnega kriznega štaba, ki ga bo vodil sam s tremi namestniki. Ta štab je ponoči bil tudi ustanovljen, mesto sekretarja je bilo zaupano Andreju Rupniku. V njem bo delovala celotna vlada ter vsi ostali pristojni, od poveljnika civilne zaščite Srečka Šestana do ključnih vodij organov v sestavi in strokovnjakov. Štab bo dnevno podajal sliko ministru za zunanje zadeve Anžetu Logarju. Dolžnost vseh predsednikov parlamentarnih strank je, da sodelujejo na razširjenih srečanjih sveta za nacionalno varnost, kjer naj bi se koordinirali glede sprejemanja potrebnih zakonodajnih sprememb.
Prihodnji teden bodo že s prvimi ukrepi seznanili državni zbor na izredni seji državnega zbora. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je namreč že pripravil interventni zakon o interventnem ukrepu delnega povračila nadomestila plače. Na seji ponoči so tudi sprejeli kar nekaj uredb s področja kmetijstva in blagovnih rezerv. V prihodnje lahko pričakujemo tudi še posege v urejanje prometa, javnega prevoza, dela trgovskih centrov. Vsekakor bo prva naloga novoustanovljenega štaba zagotavljanje nemotenega delovanje civilne zaščite in iskanje nove kapacitete za potencialne bolnike.
Vsak minister ima že vsaj po enega državnega sekretarja
Za uspešno delovanje vlade je po mnenju Janeza Janša nujno, da se natančno ve, kdo je tisti, ki ga lahko v krizni situaciji zamenja in dela v njegovem mnenju, zato so za nemoteno delovanje vseh resorjev in stabilnost delovanja sistema, če bi se kaj zgodilo oziroma če bi posamezni ministri zbolelim imenovali vsaj po enega državnega sekretarja in sicer:
- kabinet predsednika vlade: dr. Vinko Gorenak (SDS), mag. Igor Senčar (veleposlanik) in Žan Mahnič (SDS);
- ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti: Cveto Uršič (generalni tajnik Slovenske Karitas) in Mateja Ribič;
- ministrstvo za finance: mag. Peter Ješovnik in Kristina Šteblaj;
- ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport: Jure Gašparič;
- ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo: Aleš Cantarutti in Simon Zajc (SMC);
- ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: Damjan Stanonik in dr. Jože Podgoršek;
- ministrstvo za javno upravo: Urška Ban;
- ministrstvo za kulturo: dr. Ignacija Fridl Jarc;
- ministrstvo za notranje zadeve:Franc Kangler;
- ministrstvo za pravosodje: Matic Zupan;
- ministrstvo za obrambo: mag. Damijan Jaklin in Uroš Lampret;
- ministrstvo za okolje in prostor: dr. Metka Gorišek;
- ministrstvo za infrastrukturo: Blaž Košorok;
- ministrstvo za zunanje zadeve: mag. Gašper Dovžan in Tone Kajzer (veleposlanik);
- ministrstvo za zdravje: mag. Andrej Možina;
- služba za razvoj in evropsko kohezijsko politiko: mag. Monika Kirbiš Rojs;
- urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu: dr. Dejan Valentinčič.
Dva državna sekretarja sta iz vrst ljudske stranke. Franc Kangler je širši javnosti znan predvsem po mariborski ustavi in zloglasnih radarjih je državni svetni ter eden najbolj uspešnih mariborskih županov, ki je uspel dokazati, da so vsi kazenski postopki proti njemu bili le način, kako onemogočiti njegovo uspešno delovanje. Javnosti manj znana je mag. Monika Kirbiš Rojs, ki je strokovnjakinja za evropske projekte in je v sodelovanju z evropskim poslancem Francem Bogovičem snovala zelo uspešen projekt Pametne vas. Med drugim je bila tudi državna sekretarka na Ministrstvu Republike Slovenije za gospodarski razvoj in tehnologijo.
Predsednik vlade Janez Janša ima prav tako kar tri podpredsednike, ki so iz vrst koalicijskih partneric – Zdravko Počivalšek (SMC), Matej Tonin (NSi) in Aleksandra Pivec (DeSUS).
Kot pričakovano pa je prišlo do nekaj kadrovskih sprememb. S položaja generalne direktorice policije so razrešili Tatjano Bobnar in za vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije imenovali dosedanjega direktorja ženevskega centra za demokratični nadzor nad oboroženimi silami (DCAF) Antona Travnerja. Z dolžnosti načelnice Generalštaba Slovenske vojske odhaja Alenka Ermenc, ki jo bo začasno nadomestil njen namestnik brigadir Robert Glavaš. Prav tako s položaja generalnega direktorja Obveščevalno varnostne službe Ministrstva za obrambo (OVS) odhaja Dejan Matijevič, nadomestil ga bo Andrej Osolnik. Na vrh Urada Vlade Republike Slovenije za komuniciranje je bil kot vršilec dolžnosti direktorja imenovan Miro Petek, kot vršilec dolžnosti direktorja Službe Vlade Republike Slovenije za zakonodajo pa dr. Katja Triller Vrtovec. Na položaj generalnega sekretarja se vrača Božo Predalič. Pristojen bo tudi za posredovanje informacij javnega značaja, ki se nanašajo na vladne dokumente iz zbirk generalnega sekretariata vlade. Vlada mu bo izdala tudi pooblastilo za izjavljanje volje Slovenije kot edine delničarke ali edine družbenice v gospodarskih družbah. Ker je Lilijana Kozlovič odhaja na mesto ministrice za pravosodje, jo bo Iztok Slatinšek zamenjal na položaju generalni direktor agencije za okolje.