Planinska zveza Slovenije vas s planinskimi pozdravi prosi: Ostanite doma
![](https://www.slovenec.org/wp-content/uploads/2020/03/IMG_20191027_171559_bohinjsko-jezero_osebni-arhiv.jpg)
Prav v tem času, ko je za zajezitev širjenja koronavirusa izrednega pomena, da ostanemo doma in da omejimo družabne stike na minimum (odpravimo se le po nujnih opravkih), smo deležni krasnega vremena, ki planince kliče tudi v gore. Prosimo vas: uprite se skušnjavi, na sprehod se odpravite sami ali v družbi svoje družine (le tistih članov, s katerimi ste vsak dan skupaj doma) in to na osamljene lokacije, nikakor se ne zadržujte pred planinskimi kočami in drugih objektih, kjer se dnevno izmenja več ljudi. Ne sedajte na klopce, ne dotikajte se miz in ograj, in ko pridete s sprehoda si skrbno umijte roke. Upamo, da z delitvijo poziva Planinske zveze Slovenije, v bodoče preprečimo prizore, kot smo jih lahko zasledili na socialnih omrežjih v preteklih dneh. Bodite odgovorni do sebe in drugih. Hribi in gore nas bodo počakali, če bomo le zdravi.
Poziv Planinske zveze Slovenije:
Obiskovalce gorskega sveta, planince, alpiniste, plezalce, turne smučarje, kolesarje in druge pozivamo, naj se glede na trenutne razmere vsem aktivnostim v gorskem svetu odpovejo. Odsvetujemo vse skupne dolinske aktivnosti v okviru društev, odsekov ali posamezno organiziranih skupin!
Enako svetuje tudi Gorska reševalna zveza Slovenije, kjer opozarjajo, da omejitve veljajo tudi pri gorskem reševanju. Ob sumu na okužbo ponesrečenca z virusom SARS-Cov-2 bodo piloti prevoz s helikopterjem zelo verjetno odklonili, gorski reševalci pa bodo najprej poskrbeli za lastno varnost – reševanje se tako lahko precej zaplete, saj v tej situaciji ni nič samoumevno.
Vlada RS je poostrila ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa in izdala odlok o začasni prepovedi prodaje blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji. Sem se uvrščajo gostinske in nastanitvene dejavnosti, kar pomeni, da je prepoved obratovanja tudi za vse planinske koče, ki ostajajo zaprte do preklica.
Pozivamo k upoštevanju naslednjih priporočil:
Planinska društva oz. klubi in njihovi odseki naj začasno ustavijo izvajanje vseh dejavnosti – planinskih izletov, dejavnosti alpinističnih, športnoplezalnih, turnokolesarskih, turnosmučarskih in planinskih šol, tečajev, usposabljanj, družabnih dogodkov, krožkov, občnih zborov …
Članstvo alpinističnih in športnoplezalnih odsekov in klubov naj ne izvaja šol in kakršnih koli, tudi športnoplezalnih vzponov.
Planinske koče so do nadaljnjega zaprle svoja vrata, prav tako plezalni centri in telovadnice. Zavedajmo se, da vsako druženje, bodisi na turi, v plezališču ali avtomobilu, pomeni nepotrebno izpostavljanje prenosa virusa.
Možnost prenosa okužbe tudi z dotikanjem površin, na katere se je prenesel virus z dotikom človek-predmet in tudi predmet-predmet. Izpostavljamo jeklenice, kline in skobe na planinskih poti, ograje, klopce in oprimke v plezalnih centrih in plezališčih. Na površinah virus lahko preživi tudi več dni!
Priporočamo, da se vse načrtovane gorniške aktivnosti v tujini do preklica odpovejo.
Strokovni služba PZS delo opravljamo od doma – kontaktirate nas lahko preko elektronske pošte. Včlanjevanje je možno preko portala clanarina.pzs.si. Planinska trgovina je zaprta, izdelke iz naše ponudbe lahko naročite v naši spletni trgovini.
![](https://www.slovenec.org/wp-content/uploads/2020/03/IMG_20171030_134452_velika-planina_osebni-arhiv_1sam.jpg)
Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Pri preprečevanju okužbe z virusom SARS-CoV-2 je tako kot pri drugih nalezljivih bolezni, ki povzročajo okužbe dihal, priporočljivo upoštevati naslednje vsakodnevne preventivne ukrepe:
- Izogibamo se tesnim stikom z ljudmi, ki kažejo znake nalezljive bolezni.
- Ne dotikamo se oči, nosu in ust.
- V primeru, da zbolimo, ostanemo doma.
- Upoštevamo pravila higiene kašlja.
- Redno si umivamo roke z milom in vodo.
- V primeru, da voda in milo nista dostopna, za razkuževanje rok uporabimo namensko razkužilo za roke. Vsebnost etanola v razkužilu za roke naj bo najmanj 60 odstotkov. Razkužilo za roke je namenjeno samo zunanji uporabi. Sredstva za čiščenje/razkuževanje površin niso namenjena čiščenju/razkuževanju kože.
- Splošna uporaba zaščitnih mask ni potrebna.
- V času povečanega pojavljanja okužb dihal se izogibamo zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko število ljudi. Poskrbimo za redno zračenje zaprtih prostorov.
Le skupaj lahko pripomoremo k zajezitvi širjenja okužbe z novim koronavirusom, zato je še posebej pomembno, da vsi skupaj in vsak posameznik delujemo odgovorno in preventivno za skupno dobro.
S planinskimi pozdravi!