Razkužilo je v tem trenutku najbolj iskan izdelek na policah prodajaln. Bodisi je to razkužilo za roke ali za površine. Za razkužilo za roke je bolj ustrezen izraz antiseptik, ki je protimikrobno sredstvo in ga nanašamo na tkiva, medtem ko se izraz razkužilo uporablja za snovi, ki jih nanašamo na opremo in druge površine. Njihova naloga je, da uničujejo mikroorganizme. Delimo jih na efektivna in zelo efektivna protimikrobna sredstva. Efektivna sredstva, kot so alkoholi, so namenjena uporabi razkuževanja kože. Oksidanti in aldehidi so zelo efektivna sredstva, ki se uporabljajo za razkuževanje površin. Strokovnjaki pravijo, da imamo na koži milijon bakterij. Po temeljitem umivanju rok nam na koži ostane še 1.000 bakterij, zato je pomembno, da po umivanju ne pozabimo uporabiti tudi razkužilo. To uniči večino preostalih bakterij tako, da nam na rokah ostane le še nekje 10 bakterij.
Doma narejeno razkužilo za roke
Ta hip je povpraševanje po razkužilih za roke preveliko, kar povzroča prodajalnam precejšnje preglavice, saj ne uspejo polniti svojih zalog. Nedostopnost in rast cen sta ena izmed glavnih razlogov, da se ljudje podajo v izdelavo razkužila za roke kar sami v udobju svojega doma. Spet drugim je doma narejeno razkužilo ljubše, kot tisto, ki stoji na policah trgovin zato, ker imajo stoodstotni nadzor nad sestavinami, ki jih dajo v razkužilo in pa seveda lahko si sami izberejo vonj, ki ga bo njihovo razkužilo imelo. Dodatna pozitivna lastnost takšnih razkužil je tudi ta, da lahko dodamo gel aloe vere, ki je znan po učinkovitem preprečevanju izsuševanja rok.
Preden se posvetimo izdelovanju domačega razkužila je potrebno vedeti naslednje stvari. Pri pripravi mešanice moramo biti zelo natančni z odmerjanjem sestavin. Za to je najbolje uporabiti medicinsko brizgalko, ki jo lahko najdete v lekarnah in prodajalnah z medicinskimi pripomočki. NIJZ (Nacionalni inštitut za javno zdravje) opozarja, da če želimo, da je naše razkužilo efektivno, mora ta vsebovati najmanj 60 odstotkov alkohola, najboljša učinkovitost pa se je v študijah pokazala pri razkužilih s 70 odstotkov alkohola. Vse kar je manj od 60 odstotkov ni učinkovito in ne bo uničilo bakterij iz naših rok. Pri odmerjanju sestavin za domače razkužilo nam bo najlažje, da imamo 100 ml čisto posodico oziroma stekleničko, na katero lahko pritrdimo razpršilec. Vanjo nalijemo alkohol – etanol, kot smo že omenili ne manj kot 60 odstotkov, kar nam zasede 60 ml prostora v steklenički. Nekateri svetujejo uporabo 96 odstotkov etanola, vendar se po poročanjih NIJZ raje držimo tistega s 70 odstotkov. Nato dodamo 1 ml želenega eteričnega olja in preostalo prostornino v steklenički napolnimo z gelom aloe vere (v primeru, da se odločimo za 96 odstotkov etanol, dodamo le 3 ml gela aloe vere). Pri uporabi eteričnih olj moramo biti pazljivi na morebiten pojav alergijskih reakcij, zato se svetuje, da na novo narejeno razkužilo testiramo na manjši površini kože.
V kolikor želimo več manjših razkužil, razkužilo pripravimo v 100 ml čisto posodico in nato prelijemo v manjše sterilne stekleničke z razpršilcem. Tako na razkuževanje nikoli ne bomo pozabili, saj nas bo steklenička razkužila ob umivalniku, v avtu, v torbici ali na pisalni mizi na to vedno spomnila.
Kako razkužilo pravilno uporabljati?
Najpomembnejša je osebna higiena kamor sodi redno umivanje rok z milom in toplo vodo. Pomembno je, da uporabimo milo, saj zgolj voda ne bo uničila bakterij z naših rok. Rezultati številnih študij razkrivajo zaskrbljujoče podatke, saj ugotavljajo, da si vsaj tretjina svetovne populacije rok ne umiva dovolj pogosto. To pa ne predstavlja le rizika za njih same, saj lahko sebe z dotikanjem obraza nevede okužijo, ampak lahko z dotikanjem raznih predmetov okužbo prenesejo še na koga drugega, ki pride v stik s temi okuženimi predmeti. Redno umivanje rok z milom je ključnega pomena predvsem po kihanju in kašljanju, po obisku sanitarij, pred jedjo oziroma pripravo jedi, ipd. in šele nato na roke nanesemo razkužilo. Strokovnjaki pravijo, da je uporaba razkužila brez predhodno umitih rok sprejemljiva le v primeru, da nimamo dostopa do vode in mila (npr. javne sanitarije ali kadar smo na poti) vendar, če razkužilo uporabimo na vidno umazanih rokah, le-to ne bo učinkovalo.
Smernice za pravilno uporabo razkužila so: razkužilo nanesemo na skrčeno dlan, dlani drgnemo eno ob drugo, dlan ene roke podrgnem po hrbtišču druge roke in obratno, nato drgnemo dlani skupaj s prepletenimi prsti, ponovimo postopek s prsti skupaj ter na koncu posebej podrgnemo palce. Cel postopek bi naj nam vzel 20 do 30 sekund.
Kadar se lotimo razkuževanja površin je pomembno, da se primerno zaščitimo, saj je razkužilo za površine nevarno za našo sluznico in kožo. Uporabimo zaščitne rokavice in masko, če ima razkužilo razpršilec, pa tudi očala. V splošnem je dovolj, da naš dom očistimo z navadnimi čistili vendar je včasih potrebno tudi razkužilo, predvsem na odlagalnih površinah in površinah, ki se jih pogosto dotikamo. Najpogosteje se v gospodinjstvih uporablja varikina ali belilo. Preden na površine nanesemo razkužilo jih je potrebno očistiti z navadnimi čistili – tu velja enaka logika, kot pri uporabi razkužila za roke na vidno umazanih rokah. Po uporabi razkužila počakamo kakšnih 5 do 15 min, da se le-to posuši, površine speremo z vodo in pa obvezno prostor prezračimo.