Je Janša prestopil meje razumnega vladanja?
Egoizem, hujskaštvo, slepo sovraštvo in neodgovornost so spet na pohodu. Takšnim nagnjenjem so podlegli udeleženci današnjih protivladnih shodov v Ljubljani, Mariboru in še nekaterih manjših mestih. Zbralo se jih je nekaj sto; v Mariboru okoli 150, v Ljubljani kakih 100 več. Tam je zbrane v imenu gibanja Ozaveščenih prebivalcev Slovenije nagovoril Ladislav Troha, znan tudi kot “pojoči major”. Protesti so bili organizirani preko facebook strani Upor proti vladi RS, kjer so vlado prikazovali kot okupatorja, proti kateremu se je potrebno upreti.
Na tej strani so po protestu nekateri izražali ogorčenje, saj jih je od 52,000 članov prišlo na proteste le malo. Kot kažejo spodnji tviti, udeleženci niti niso vedeli, zakaj protestirajo. So proti COVID-19, vladnim ukrepom, Janši, za Tita ali proti 5G omrežju? Glede tega so se celo sporekli:
Če protest snema kak novinar, je tudi sam del zarote proti ljudstvu:
Ali pa je za vse skupaj krivo 5G omrežje?
Če povežemo stališča protestnikov v skupno idejo, bi se ta glasila nekako takole: “Smo proti Janši, ker si je izmislil, da je med nami virus, ki ga sploh ni, in nas je zaprl domov, da lahko montira 5G tehnologijo, pri tem pa mu pomagajo novinarji.”
Protesti naj bi bili del širše akcije evropske levice, v Sloveniji pa so se tako v ideološkem kot tudi v praktičnem smislu idealno vklopili v prizadevanja večjega dela trenutne opozicije.
Bizarnost ne pozna meja
Da prepoznamo bizarnost dogodka, ni potrebna kakšna huda inteligenca. A ne gre zgolj za bizarnost, gre za sporočilo, ki se skoznjo izraža: uspešen boj vlade in ljudstva proti virusu nekatere zelo moti, saj ogroža dolgoletno vladavino starih struktur v Sloveniji. Zato mora vlada pasti, ne glede na ceno.
S tem namenom so organizatorji mobilizirali teoretike zarot in pravičniške zanesenjake, predvsem tiste, ki brezglavo sovražijo vse razen sebe, še najbolj pa trenutno vlado. Govoriti o njihovi samokritičnosti in odgovornosti do soljudi je absolutno odveč, saj ne obstajata. Nekateri spoštujemo navodila pristojnih in ostajamo doma, ker s tem preprečujemo nove okužbe, medtem pa oni kršijo vse možne zakone. Prestopili so policijski trak ter kršili omejitve javnega zbiranja in socialnega distanciranja, nekateri niso nosili mask (in še bi lahko naštevali; bomo naslednjič).
Provokacije niso uspele
Tu ni šlo za nič drugega kot za provokacijo policije, saj bi ob njenem ostrejšem posredovanju v levo-liberalni maniri takoj obtožili vlado, da izvaja policijsko nasilje. A policija je ravnala profesionalno in provokacijam ni nasedla, nekaj protestnikov pa je popisala in oglobila. Enaka usoda čaka organizatorje.
Pravo nevarnost njihovega početja lepo opiše dr. Žiga Turk:
Populistični džihad proti vladi
Ob tem se običajni državljani sprašujemo, kako je to možno? Mi tega ne smemo (niti nočemo), ampak oni lahko. Ker oni so proti vladi. Oni imajo prav! V svoji neizmerni aroganci najnizkotnejšega populizma skušajo nasprotovanje vladi prikazati kot sveti cilj naroda, ki opravičuje sredstva. Sovraštvo do političnih nasprotnikov naj bi jim po njihovem mnenju dajalo legitimnost. Za njihovo višjo moralo, ki je nam, navadnim smrtnikom nedoumljiva, je dovoljeno tudi sejanje smrti med soljudmi. Kaj pa njih briga, če povzročijo nov val okužb, pomembno je, da vlada pade. Njihova slepa in razumsko neutemeljena gorečnost je makiavelizem že zdavnaj presegla. To, kar gledamo v Sloveniji, je pravi džihad.
S tem se na simbolni ravni poskušajo poistovetiti z idealom uporništva. O slednjem je danes na TV Slovenija spregovoril znani publicist Ervin Hladnik Milharčič. Povedal je, da je upor naravna reakcija družbe, če oblast prestopi meje razumnega vladanja. Se popolnoma strinjam. A treba je dodati še, da trenutna vlada, sploh v primerjavi s prejšnjimi, nikakor ni prestopila teh meja, čeprav so protestniki predsednika vlade Janšo označili za okupatorja, ki krši njihove pravice. Tudi, če bi jih prestopila, rešiteljev ne gre iskati med današnjimi protestniki. Prestop meja dobrega okusa pa bi se dalo pripisati nekomu drugemu…
Gre za množično manipulacijo
Dejstvo pa je tudi, da pri veliki večini uporov in revolucij ne gre za spontan odziv zatiranega ljudstva, temveč za iz ozadja orkestrirano manipulacijo množic, ki niso zmožne racionalnega in kritičnega mišljenja ter etičnega ravnanja. Lenin je nekoč dejal, za je za izvedbo revolucije dovolj, da 1 % udeležencev ve, za kaj v resnici gre. Ko na FB prebiram Stran podpore Ivanu Galetu ali gledam tistih nekaj protestnikov, vidim točno to žalostno resnico.
Druga resnica pa je malo bolj razveseljujoča: protestniki nikakor ne predstavljajo stališč večine, naj si to še tako trudijo prikazati. Večina nas je odgovornih državljanov, ki kljub temu, da nam gredo ukrepi že malce na živce, potrpimo v korist skupnosti. To je nujno potrebno, in Slovenci smo se pokazali kot odgovoren narod, kateremu je jasno, da vladni ukrepi ne pomenijo omejevanja demokracije, pač pa so zagotovilo za njen obstanek. Kdor pa misli, da je vse skupaj desničarska prevara, ki jo je zrežirala trenutna vlada, se lahko odpravi na ekskurzijo v Bergamo. Tam jih je volja do takšnih protestov minila.