Slovenija je med najuspešnejšimi državami v spopadu s koronavirusom. Za to se lahko zahvalimo le pravi čas sprejetim ukrepom in seveda tistim, ki so se ukrepov dejansko držali. A od tega trenutka, ko je vlada sprostila ukrepe gibanja, smo sami odgovorni za svoje vedenje. Zavedati se moramo, da je trenuten koeficient rasti okuženih malce nad 0,5. Če bo le-ta ostal pod 1, lahko v septembru pričakujemo nov val in ponovno povečanje tako okuženih kot mrtvih. Če pa se zaradi našega brezbrižnega in brezvestnega ravnanja ta koeficient poveča samo na 1,5 bomo zelo hitro imeli toliko okuženih in mrtvih, da jih trenutna zdravstvena struktura ne bo prenesla. V Sloveniji trenutno nimamo težav s strokovnostjo ali opremo, ampak s številom zaposlenih v tej branži. Koronavirus je težavo pomanjkanja kadra že bolj postavil v ospredje, še posebej kadrovsko podhranjenost v domovih za ostarele.
Že nekaj časa je moč opaziti, da odstotek umrlih na svetovni ravni upada. Odstotek umrlih (228.860) glede na število zaključenih primerov (1,239.519) je 18 odstotkov. Dobra dva tedna nazaj je bi le-ta še 21 odstotkov. Država s številčno največ okuženimi je Amerika, Slovenija je na 80. mestu.
Po epidemioloških podatkih je bilo opravljenih 54.200 testiranj, na novo 1341. Pozitivnih je bilo 11 oseb in imamo že 1429 potrjenih okužb s covidom-19. Dve osebi sta izgubili bitko z življenjem, tako imamo že 91 umrlih oseb zaradi koronavirusa, prav tako pa 233 ozdravljenih. V bolnišnici se zdravi 63 oseb, od tega 22 na intenzivni negi, iz bolnišnice so odpustili tri osebe.
Od 1429 pozitivnih oseb je 633 moških in 796 žensk. Okužba s covidom-19 je bila potrjena pri 295 zdravstvenih delavcih in 433 osebah v domovih za starejše (310 oskrbovancev in 133 zdravstvenih delavcev).
Od danes naprej se lahko bolj sproščeno gibljete med občinam, a ne pozabite, da to še ne pomeni, da je vse dovoljeno. Še vedno ostaja prepoved gibanja, dostopa in zadrževanja na javnem kraju, razen:
- skupinam oseb, če gre za ožje družinske člane ali člane skupnega gospodinjstva in če je mogoče ob tem gibanju zagotoviti varno razdaljo do gibanja podobnih skupin ali posameznikov,
- skupinam sodelavcev do največ pet oseb, če uporabljajo skupni osebni transport za prevoz na delo ali z dela ali so vpoklicani za opravljanje nalog v okviru Civilne zaščite.
Ne pozabite, da se mora pri gibanju in zadrževanju na zaprtem javnem kraju, kjer se izvajajo z odlokom dovoljene storitve, upoštevati ohranjanje varne razdalje do drugih oseb, obvezna je uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela (šal, ruta ali podobna oblika zaščite, ki prekrije nos in usta) ter razkuževanje rok.
Da bo mogoče lažje, še nekaj odgovorov vlade na konkretna vprašanja.
- Ali lahko obiščete avtokampe?
Če je upravljanje avtokampa dopustno z odlokom pristojnega ministrstva, je dostop glede na odlok dopusten.
- Ali je z novim odlokom lastnikom plovil dovoljen dostop do svojih plovil, ki so zasidrana v marini, ki je privatna lastnina?
Če gre za gospodarsko dejavnost, ki jo kot storitev dopušča pristojno ministrstvo, je dostop v skladu z določili 3. točke 3. odstavka veljavnega odloka dopusten.
- Ali se partnerja, ki nimata skupnega gospodinjstva, lahko obiskujeta?
Partnerja, četudi nista v skupnem gospodinjstvu, se lahko obiščeta.
- Ali lahko obiščem starše, prijatelja, ki živijo v drugi občini?
Lahko. Pri tem se svetuje upoštevanje vseh zaščitnih ukrepov.
- Ali se lahko izvajajo stiki ločenih staršev z otroki?
Stiki z otroki so upoštevaje sodno odločbo ali glede na dogovor med staršema dopustni.
- Ali se lahko kuri kresove?
Kurjenje kresov ni dovoljeno, ker to ni nujno opravilo, pomeni pa nevarnost za širjenje epidemije. Ob kresu se ljudje zbirajo, pogosto takšno zbiranje predstavlja javne prireditve, ki so še vedno prepovedane in jih ni dovoljeno organizirati (npr. kres na Rožniku). Posamičen kres pa je problematičen zaradi požarne ogroženosti. Kresovanj v letošnjem letu za prvi maj zaradi koronavirusa in s tem povezanih omejitev gibanja in samozaščitnih ukrepov žal ne bo.
- Ali se sme postaviti mlaj?
Postavljanje mlaja kot gospodarske dejavnosti ali ko gre interes občine/lokalne skupnosti je dovoljeno. Ni pa dovoljeno druženje ob tem.
- Ali je dovoljena uporaba barke, predvsem za ribolov za lastne potrebe?
Gre za (individualno) rekreativno dejavnost, ki je z odlokom dovoljena. Svetovano je, da spremljate tudi ukrepe posamezne občine, saj lahko ta v okviru svojih pristojnosti na območju samoupravne lokalne skupnosti določi način in pogoje dostopa ali prepove dostop na določene javne kraje in površine v občini.
- Ali se sme igrati tenis v drugi občini?
Odlok dopušča nekatere športne aktivnosti posameznikov. V skladu z drugim odstavkom 3. člena tega odloka posameznik ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb lahko na prostem oziroma na odprtih javnih krajih izvaja športnorekreacijsko dejavnost individualnega značaja (npr. tek, kolesarjenje, golf, joga) ali športnorekreacijsko dejavnost, pri kateri ob običajnem izvajanju ni mogoč stik z drugimi posamezniki (npr. tenis, badminton, balinanje). Predpis jasno določa, da se je dovoljeno ukvarjati s tistimi športi, kjer je možno ohranjati varno razdaljo.
- Ali se lahko igra košarko?
V skladu z drugim odstavkom 3. člena odloka posameznik ob upoštevanju ohranjanja varne razdalje do drugih oseb lahko na prostem oziroma na odprtih javnih krajih izvaja športnorekreacijsko dejavnost individualnega značaja (npr. tek, kolesarjenje, golf, joga) ali športnorekreacijsko dejavnost, pri kateri ob običajnem izvajanju ni mogoč stik z drugimi posamezniki (npr. tenis, badminton, balinanje). Predpis jasno določa, da se je dovoljeno ukvarjati s tistimi športi, kjer je možno ohranjati varno razdaljo. Pri igranju košarke te razdalje ni mogoče ohranjati, zato takšna športna dejavnost ne sodi med izjeme v tem odloku.
- Ali se je dovoljeno preseliti?
Selitev iz enega stanovanja v drugo (tudi če je to v drugi občini) je dovoljena. Seveda je pri selitvah treba upoštevati varno razdaljo do drugih oseb, pri selitvi pa lahko pomagajo le ožji družinski člani ali člani istega gospodinjstva.
- Ali se je dovoljeno udeležiti pogreba?
Udeležba je dovoljena zgolj ožjim družinskim članom ali članom skupnega gospodinjstva. Pri tem je treba spoštovati tudi določila 5. člena odloka in v zaprtem javnem kraju nositi zaščitno masko ali drugo obliko zaščite ustnega in nosnega predela (šal, ruta ipd.), ki prekrije nos in usta, razkuževanje rok, ob tem pa ohranjati tudi varno razdaljo do drugih oseb.
- Ali je dovoljen obisk groba pokojnih svojcev v drugi občini?
Lahko, odlok namreč obiskovanje grobov posameznikov ali ožjih družinskih članov ali članov skupnega gospodinjstva uvršča med izjeme.
- Ali je dovoljen obisk cerkva?
Glede vstopa in molitve v cerkvi se morate ravnati po navodilih, ki jih je izdala cerkev. Hkrati je treba spoštovati tudi določila 5. člena odloka in v zaprtem javnem kraju nositi zaščitno masko ali drugo obliko zaščite ustnega in nosnega predela (šal, ruta ipd.), ki prekrije nos in usta, razkuževanje rok, ob tem pa ohranjati tudi varno razdaljo do drugih oseb.