Mednarodni dan babic z geslom Babice z ženskami: praznujte, dokažite, aktivirajte, združite se – naš čas je ZDAJ!
Babice so nepogrešljiv del vsakega novega rojstva. Zagotavljajo varno in kakovostno obravnavo tako ženskam v času nosečnosti, poroda in v poporodnem obdobju kot otrokom in celotni družini ter s tem skrbijo za temelje zdrave družbe. V času koronavirusa in prepovedi sodelovanja očetov pri porodu je bila njihova naloga še toliko pomembnejša.
V poznih osemdesetih letih prejšnjega stoletja se je ideja o praznovanju mednarodnega dneva babic razvila na pobudo različnih babiških združenj, vključenih v Mednarodno zvezo babic. Leta 1992 so na podlagi te ideje tudi uradno razglasili mednarodni dan babic.
Mednarodni dan babic, ki ga babice praznujejo vsako leto 5. maja, je vedno znova usmerjen v prepoznavanje pomena babic in opozarjanje na potrebe ter pravice žensk po vsem svetu. Babice so namreč pomemben člen v zagotavljanju kakovosti zdravstvenega varstva žensk. Le-tega pa lahko dosegamo le z zadostnim številom strokovno usposobljenih babic, ki bi bile dostopne prav vsem ženskam in novorojenčkom. Babice potrebujejo tako mamice kot novorojenčki in so marsikdaj za mamice rešilna bilka, glavna opora in so tiste, ki opazijo njihovo stisko.
Letošnji mednarodni dan babic poteka pod geslom Babice z ženskami: praznujte, dokažite, aktivirajte, združite se – naš čas je ZDAJ! Kodeks etike za babice Slovenije jih zavezuje k spoštovanju in zagovarjanju temeljnih človekovih pravic, pravic matere, otroka in družin. Kodeks v svojem prvem načelu pravi, da mora babica spoštovati načelo enakosti in zagotavljati vsem enako kakovostno babiško nego ne glede na narodnost, raso, spol, jezik, vero, politično prepričanje, izobrazbo ali socialni položaj.
Naloga babic je bila, je in tudi v prihodnje bo izobraževanje žensk o njihovih pravicah do informirane odločitve v zvezi z njihovimi telesi in življenjem, kar zadeva normalno nosečnost, porod in poporodno obdobje ter kontracepcijo. Prav tako je njihova naloga spodbujati ženske, da postavljajo vprašanja v zvezi z odločitvami zdravstvenih strokovnjakov, same pa naj bi zagovarjale tudi enak dostop do spolnega in reproduktivnega zdravja.
Babice morajo biti tudi »drzne in pogumne« ter zagovarjati pravice žensk in deklet. Boriti se morajo proti krivicam, ki jih ženske doživljajo – od pohabljanja ženskih spolnih organov do spolnega nasilja, nadlegovanja ter nepoštenega in neenakega obravnavanja žensk in deklet.
Babica je v porodni sobi glavni steber in je tista, ki bodoči materi zagotavlja varnost, ji daje občutek, da zmore in da bo vse v redu. Očetje marsikdaj v porodni sobi, vsaj ti, ki so prvič v takšni vlogi, spoznajo čisto nov vidik ženske, saj je ženska takrat najbolj ranljiva. Babica pa je videla že skoraj vse in vedno ve, kaj mora reči, kaj narediti. Babice so dostikrat tiste, ki oblikujejo temelje odnosa med materjo in otrokom. Le hvaležni smo jim lahko za njihovo požrtvovalnost, potrpežljivost in sočutje.