Donald Trump nominiran za Nobelovo nagrado za mir

Norveški poslanec je v sredo sporočil, da je ameriškega predsednika Donalda Trumpa nominiral za Nobelovo nagrado za mir.
Christian Tybring-Gjedde, poslanec norveškega parlamenta skrajno desne stranke Progress, je dejal, da je treba Trumpa obravnavati zaradi njegovega prizadevanja »za mirovni sporazum med Združenimi arabskimi emirati in Izraelom, ki se opira na morebitni mir na Bližnjem vzhodu.«
Izrael in Združeni arabski emirati (ZAE) so na pobudo ameriškega predsednika prejšnji mesec sklenili zgodovinski dogovor, ki normalizira odnose. 48-letno gospodarsko vojno naj bi 15. septembra prekinili s podpisom sporazuma v Beli hiši. ZAE je tako prva zalivska arabska država, ki je to storila, in šele tretja arabska država, ki ima aktivne diplomatske vezi z Izraelom.
Preberite še:
Zaradi Trumpa bo škoda hujša, kot bi morala biti
Številni politični komentatorji to potezo vidijo kot veliko zmago Trumpa, saj je predsednik ZDA ameriškim volivcem dokazal, da lahko doseže dogovore z geopolitičnim pomenom. Kritiki pa trdijo, da gre le za reklamni trik in da dogovor ne predstavlja pomembne preobrazbe v odnosih.
Trumpove možnosti glede nagrade so odvisne od tega, kako si vse skupaj razlagajo člani Nobelovega odbora.

Vir slike: Florian Pircher, Pixabay
Kakšne možnosti ima Trump?
Postopek obravnave kandidatov in podelitve Nobelove nagrade za mir poteka na Norveškem, v nasprotju z drugimi Nobelovimi nagradami, ki jih podeljujejo na sosednji Švedski.
Norveški Nobelov odbor javno ne komentira nominirancev. Po pravilih je treba podatke o nominirancih namreč 50 let hraniti v tajnosti.
»Ne glede na to, kako Trump deluje doma in kaj govori na tiskovnih konferencah, ima absolutno možnost, da dobi Nobelovo nagrado za mir,« je za Associated Press dejal Tybring-Gjedde.
Potrdil je, da je Trumpa v sredo nominiral za Nobelovo nagrado 2021 in dodal, da »Donald Trump izpolnjuje vsa merila.«
Tybring-Gjedde je eden od dveh norveških poslancev, ki sta že leta 2018 Trumpa nominirala za Nobelovo nagrado za mir – zaradi njegovih prizadevanj za spravo med Severno in Južno Korejo.
Nominacije je bilo sicer potrebno poslati norveškemu Nobelovemu odboru do 1. februarja, kar pomeni, da je rok za nominacijo oseb za letošnjo nagrado za mir že potekel.
»Upam, da bo Nobelov odbor lahko preučil, kaj je Trump dosegel na mednarodni ravni, in da se ne bo spotaknil pri uveljavljenih predsodkih do ameriškega predsednika,« je v objavi na Facebooku zapisal Tybring-Gjedde. Dodal je sicer, da se ne strinja z vsemi Trumpovimi politikami.
Verjetnosti, da bi Trump osvojil nagrado, so bile v začetku tedna majhne in so znašale 100/1, poroča spletna stavnica Betfair. Toda zdaj, po objavljenih podatkih, da ima Trump veliko možnost zmage na ponovnih volitvah in potrjeni nominaciji, ga ni mogoče popolnoma izključiti, je za Euronews dejal Sam Rosbottom iz Betfaira.
Trumpove možnosti so se povečale in zabeležile kvoto 11/1. Novozelandska premierka Jacinda Ardern je s kvoto 5/1 na vrhu lestvice med vsemi svetovnimi voditelji – prejela je svetovno priznanje za obvladovanje koronavirusne krize v svoji državi.
Po Betfairovih podatkih so najverjetnejše dobitnice Nobelove nagrade za mir Greta Thunberg s kvoto 3/1 in Svetovna zdravstvena organizacija s kvoto 5/2.
Sporni prejšnji nagrajenci
Norveški Nobelov odbor vsako leto prejme na stotine nominacij za nagrado. Čeprav je Trumpova nominacija morda dvignila nekaj prahu, so bili iz različnih razlogov sporni tudi številni prejšnji kandidati.
Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama je leta 2009 nagrado prejel le nekaj mesecev po prvem mandatu, kar je bilo po mnenju mnogih prezgodaj. Norveški odbor je sporočil, da je Obamo počastil za njegovo zavezanost »iskanju miru in varnosti sveta brez jedrskega orožja.«
Kritiki trdijo, da nagrajence določa politično motiviran Nobelov odbor. Tako naj bi bilo tudi pri politiku in okolijskem aktivistu Al Goru, ki je leta 2007 z Medvladnim odborom za podnebne spremembe IPCC nagrado pobral za »prizadevanja za okolje in širjenje znanja o človeku«
Pripravil naj bi analize podnebnih sprememb in postavil temelje za ukrepe, ki so potrebni za boj proti takim spremembam, a projekt nagrajenca nikoli ni bil do konca izpeljan.
Kljub temu, da je Trump v tej fazi še vedno daleč od vrha lestvice, bo špekulacije rešila le razglasitev dobitnika nagrade za mir 9. oktobra ob 11:00 CEST.