SZO: »’Lockdownu’ se je moč izogniti samo z doslednim upoštevanjem ukrepov.«
Težko bi našli državo, ki še ni uvedla strogih ukrepov. Vsi upi, da se bo norija glede covida končala, pa so usmerjeni v cepivo – ameriško ali rusko, ni pomembno, samo da bo. Generalni direktor Svetovne znanstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ob tem opozarja, da cepivo ni srebrna krogla, ki bi ubila zlobnega volkodlaka.
SZO ob tem še poudarja, da bi se države lahko izognile tako drastičnim ukrepom, če bi ljudje dojeli, da že zgolj dosledno nošenje mask in spoštovanje ukrepov pomaga k izboljšanju epidemiološke slike.
Preberite tudi:
Hans Kluge, regionalni direktor SZO za Evropo, opozarja, da so zdravstveni sistemi v nekaterih državah v Evropi preobremenjeni. Število mrtvih v nekaterih državah je v teh zadnjih tednih preseglo 20.000, prav tako narašča odstotek umrlih. Tu je tudi Slovenija zelo visoko na lestvici.
»Evropa je znova epicenter pandemije skupaj z ZDA. Na koncu predora je svetloba, vendar nas čaka šest težkih mesecev,« meni Kluge.
Dodaja še: »Zaprtju države se je mogoče izogniti in to stališče bom vztrajno zagovarjal, saj je popolna ustavitev skrajni ukrep. Samo uporaba mask nikakor ni rešitev, ki bi prinašala hitre rezultate, zato so nujni še drugi ukrepi. A vendar, če bi dosegli zgolj to, da bi maske uporabljalo 95 % ljudi, popolno zaprtje države ne bi bilo potrebno.«
SZO opozarja, da mora biti sproščanje ukrepov postopno in premišljeno, saj vsaka napačna poteza situacijo samo še poslabša in agonijo vseh nas poglobi.
Kluge sicer meni, da bi osnovne šole in vrtci morali biti odprti, saj se je izkazalo, da ob doslednem izpolnjevanju ukrepov – nošenju mask – otroci in mladostniki ne pospešujejo širjenja virusa SARS-CoV-2, zato zaprtje šol in vrtcev po njegovem ni učinkovit ukrep.
Kot že omenjeno, pa SZO opozarja, da cepivo ni srebrna krogla in bo zlasti na začetku velika težava, saj cepiva ne bo dovolj, naslednjih šest mesecev pa bo odločilnih.
Če se covid-19 širi v vašem varnem balončku, SZO meni, da boste vdor virusa v ta balonček preprečili, če boste upoštevali preproste varnostne ukrepe, kot so fizična distanca, nošenje maske, dobro prezračevanje prostorov, izogibanje gnečam, higiena rok in kašlja.
SZO svetuje, naj bo nošenje maske običajni del vašega življenja. Maske je treba uporabljati kot del celovite strategije ukrepov za zatiranje prenosa in reševanje življenj. Samo uporaba maske pa ne zadostuje za zagotovitev ustrezne ravni zaščite pred covidom-19, zato je nujna kombinacija z ostalimi ukrepi.
Ne pozabite tudi na pravilno nošenje mask. Preden si jo nadenete, si umijte roke in prav tako tudi po tem, ko jo snamete. Prepričajte se, da pokriva nos, usta in brado.
SZO meni, da masko iz blaga lahko uporabljate, če ne spadate v določeno rizično skupino. Medicinsko oziroma kirurško masko pa morajo nositi tisti, ki:
- so starejši od 60 let,
- imajo t. i. pridružene bolezni,
- se slabo počutijo in/ali
- skrbijo za bolnega družinskega člana.
Za zdravstvene delavce so po mnenju SZO medicinske maske nujna osebna zaščitna oprema pri sodelovanju z bolniki z domnevnim, verjetnim ali potrjenim covidom-19. Respiratorne maske (kot so FFP2, FFP3, N95, N99) je treba uporabljati v okoljih, kjer se izvajajo postopki za ustvarjanje aerosolov.
Ob tem pa je zelo pomembno, da je maska prave velikosti.