Skip to content

Tudi na petkovem protestu z avtomobili je policija zgolj opravljala svoje delo

Nemočno lahko gledamo, kako države, ki so se kasneje znašle v t. i. drugem valu, počasi že sproščajo ukrepe, ker se jim je epidemiološka slika izboljšala. Pri nas pa je le-ta odraz stanja na ulici. Kljub nenehnim opozorilom, pozivom, nadzoru in visokim globam so še vedno dnevno zaznane kršitve. Ne nazadnje naj bi se ukrepov držalo zgolj 10,8 odstotka ljudi, 32 odstotkov pa naj bi jih zavestno kršilo ukrepe.

Preberite tudi:

Protestniki pokazali svoj pravi obraz

Lahko pravica do zasebnosti in svobode gibanja rodi nasilje?

Policija obravnavala kar nekaj zasebnih druženj

Po do sedaj zbranih podatkih policije gre pri kršenju ukrepov največkrat za zasebna, nedovoljena zbiranja oseb v gostinskih lokalih, za t. i. tok tok gostilne. V preteklem tednu so policisti en takšen lokal odkrili v Ljubljani in so v majhnem skladišču lokala našli skritih 13 oseb. Policija je ob tem ugotovila več različnih kršitev – kršitev prepovedi zbiranja, neuporabe maske, neupravičenega prehajanja meja med občinami, nedostojno vedenje do uradne osebe in kršitve odloka o začasni prepovedi ponujanja blaga in storitev.

Policija je obravnavala tudi primer, ko je gostinec v okolici Ljubljane omogočil praznovanje družbi domnevno 25 oseb, ob prihodu policistov pa je bilo v lokalu še devet oseb.

V Murski Soboti je bil po prejeti prijavi o obratovanju lokala opravljen nadzor. Ugotovljeno je bilo, da je bil lokal na zunaj sicer zaklenjen, a je v notranjosti normalno obratoval. Lastniku lokala je bila izdana odločba zaradi kršitve odloka, gostoma bo izrečena globa zaradi neuporabe zaščitne maske.

Na Ptuju je bilo prav tako na podlagi prijave o nedovoljenem zbiranju izsledenih enajst oseb, od tega je bila ena oseba mladoletna, ki so kršile prepoved zbiranja in prepoved prehajanja med občinami.

V Kočevju pa je bil obravnavan primer prijave zabave v podjetju (o njem smo že pisali), ker naj bi eden izmed zaposlenih odhajal v pokoj. Zbrani naj bi na varni razdalji zgolj jedli pice.

Največ kršitev med vikendom

Od marca letos je bilo podanih nekaj več kot 4000 prijav o kršitvah s strani občanov. Policisti so odkrili več kot 16.000 kršitev odlokov in pri tem izrekli skoraj 11.000 opozoril. Uvedli so 136 prekrškovnih postopkov po Zakonu o varstvu javnega reda in miru ter zdravstvenemu inšpektoratu odstopili 7881 predlogov za začetek postopka.

Kot navajajo policisti, je še vedno največ kršitev med vikendom. Pričakovalo bi se, da so številne izrečene globe vendarle malce spremenile mišljenje ljudi in da je logika, da nam bo le zmanjšanje števila okuženih dalo svobodo, do katere pridemo le z doslednim upoštevanjem ukrepov in izogibanjem nepotrebnim stikov, počasi postala že domača. Žal temu ni tako, saj se število kršitev in glob dejansko ne spreminja.

Protestniki ob podpori osrednih medijev le eni izmed mnogih, ki poskrbijo za širjenje okužb

Od nasilnega protesta v začetku meseca se je po tihem pričakovalo, da so se protestniki, katerih glavna mantra je zgolj »ne Janez Janša«, končno umirili in dojeli razsežnosti virusa. Pretekli petek je pokazal, da ni tako in da je šlo le za zatišje pred nevihto.

Mogoče na videz ni moč opaziti povezav med okuženimi in protesti, a nekaj osnovnega znanja psihologije jasno pokaže, kako močno je le-to povezano. Mogoče je res, a dokazano še ni bilo, ker konec koncev vsaj 25 odstotkov oseb »ne ve«, kje se je okužilo, da bi okužbe prihajale ravno s protestov. A v to enačbo je treba vzeti še vse tiste, ki jih v petek na protestih ni, a v duhu le-teh ne spoštujejo ukrepov in se kljub temu, da so pozitivni, gibajo naokoli in hodijo v službo.

Dodatno podporo in potrditev o svojem prav dobijo v osrednjih medijih, ki vestno poročajo o protestih, in če je le mogoče, napadajo vlado in ustvarjajo tisoč in eno afero, ki je prej pravljica za lahko noč kot resnica. (Ne)namensko poročajo o ukrepih pavšalno, ali si jih razložijo po svoje ter na ta način ustvarjajo zmedo.

Zadnji takšen poskus je bil z ocenjevanjem, ko bilo v okrožnici MIZŠ jasno zapisano, da je bil izdan SKLEP, da bo v letošnjem letu zgolj eno ocenjevalno obdobje, kar pomeni samo to, da morajo učitelji in predavatelji pridobiti pol manj ocen. Hkrati pa je Zavod RS za šolstvo izdal PRIPOROČILA, naj se na daljavo ne ocenjuje. Torej je odločitev posamezne šole in učitelja, če bo ocenjeval na daljavo. Osrednji mediji pa so poročali, da se NE SME ocenjevati na daljavo, kar je laž. Do sedaj se ni še nihče, kot v mnogih podobnih primerih, opravičil.

Kot kaže, se nimajo namena opravičiti niti za poročanje, da naj bi policija na petkovih protestih in še v nekaterih drugih primerih ravnala nestrokovno in da so izvajali »represijo«. Policija se je seveda na zelo glasne javne očitke tudi odzvala.

Sporočili so, da je v prvi vrsti petkov protest, kjer so se protestniki vozili okrog v osebnih avtomobilih, ovirali promet, kršili cestnoprometne predpise, hupali …, nedovoljen shod. Pravica do protesta je res zapisana v ustavi, a je treba vsak protest tudi prijaviti. Konec koncev pa je zaradi višje sile, kar je tudi dovoljeno z ustavo, protestiranje v času veljavnosti ukrepov prepovedano.

Policija je razložila, da so nekateri udeleženci med shodom sistematično kršili prometna pravila z neupravičenim hupanjem, ustavljanjem, naglim zaviranjem in speljevanjem, oviranjem drugih udeležencev in neupoštevanjem prometne signalizacije. Prav tako so med vožnjo telefonirali in niso uporabljali varnostnih pasov. Med drugim pa so kršili tudi odloke o nošenju mask, prepovedi zbiranja in prehajanju mej. Skupno je šlo v petkovem protestu za okoli 40 kršitev ukrepov.

Zelo radi navajamo dejstva, kako mili so drugod ukrepi, kar vedno ni res, in kako visoko smo mi po številu umrlih, ter kako ukrepi pri nas ne učinkujejo in da bi morali biti bolj mili. Za kaj takšnega potrebujemo samodisciplino, ki je žal ne premoremo. Domišljija o tem, kako zaobiti ukrepe, je pri nas zelo pestra in marsikatera država se lahko uči od nas, če seveda želi, da se stanje mesece ne izboljša.

Želimo imeti dokaj normalen božič, a se epidemiologi že zdaj bojijo, da bo »veseli december« številke še samo poslabšal in da bomo do božiča imeli že 2000 mrtvih. Če se bomo zdaj strogo držali ukrepov, bo mogoče božič »normalen«, a se moramo ob tem zavedati, da bomo za to normalnost ceno plačali v januarju, ko bomo upravičeno lahko pričakovali kolaps zdravstva.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments