Skip to content

Aplikacija #OstaniZdrav nadgrajena

Aplikacijo #OstaniZdrav si je do 21. januarja 2021 na Androide naložilo 334.032 oseb in 36.085 oseb na sistem iOS, skupaj torej že kar 370.117 uporabnikov ali kar 18 odstotkov državljanov. TAN-kodo  pa si je naložilo 54.150 oseb.

Kot vsaka aplikacija je tudi #OstaniZdrav na osnovi izkušenj in ugotovljenih pomanjkljivosti potrebovala nadgradnjo. Z namenom izboljšanja in učinkovitejšega delovanja ter boljše prilagodljivosti potrebam uporabnikov se je nadgradila tudi aplikacija #OstaniZdrav z oznako 1.10.1.

Preberite tudi:

Aplikacija #OstaniZdrav je že na voljo

Aplikacijo #OstaniZdrav uporablja že 165.000 Slovencev

Nadgradnja za uporabnike prinaša mnogo novosti, s katerimi bo aplikacija še učinkovitejše orodje pri zajezitvi širjenja okužb z virusom SARS-CoV-2.

Novosti aplikacije #OstaniZdrav

Med uporabo aplikacije so bile opazne nekatere pomanjkljivosti, ki so z nadgradnjo odpravljene, hkrati pa se dodajajo novosti:

  • nova barva  – oranžna,
  • povezava na eUpravo za pridobitev potrdila o karanteni,
  • povezava do pridobitve TAN-kode,
  • datum začetka simptomov,
  • možnost pogostejšega posodabljanja,
  • povezava do znakovne razlage,
  • številke za psihološko pomoč,
  • dodana številka za psihološko pomoč in
  • interoperabilnost.
Aplikacija #OstaniZdrav vsebuje kar nekaj novosti.
Aplikacija #OstaniZdrav vsebuje kar nekaj novosti.
Vir slike: Gov.si

Dodano je novo, oranžno stanje

Prejšnja verzija je enačila stanje, ko uporabnik ni imel tveganega stika, in stanje, ko je bil stik nizko rizičen. V obeh primerih je bilo opozorilno okence obarvano zeleno.

Sedaj je nizko tveganje razdeljeno na dve stanji:

  • če uporabnik še ni bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, je stopnja tveganja nizka, kar je vidno kot zeleno barvno ozadje.
  • če je uporabnik bil izpostavljen osebi s potrjeno okužbo s SARS-CoV-2, vendar je bil ta stik na večji razdalji oziroma kratkotrajen, potem se aplikacija obarva oranžno.

Pri opozorilih za večje tveganje ozadje ostaja enako (rdeče), so pa posodobljena priporočila, kako ravnati v primeru večjega tveganja.

Prav tako je bilo odpravljeno stanje »neznano tveganje«, ki se je pojavilo v prvih 24 urah od namestitve aplikacije.

Dodana je tudi povezava na eUpravo za pridobitev potrdila o karanteni.

Prav tako je dodana povezava na spletni obrazec NIJZ, kjer lahko uporabnik v primeru potrjene okužbe s SARS-CoV-2 pridobi TAN-kodo. To bo prejel prek SMS- sporočila.

Aplikacija #OstaniZdrav ima sedaj tri barve.
Aplikacija #OstaniZdrav ima sedaj tri barve.
Vir slike: Gov.si

Vnos datuma začetka simptomov

Da bo natančnost aplikacije večja in bo tudi natančneje določena stopnja tveganja, lahko uporabnik vnese datum začetka simptomov. Na podlagi tega se natančneje določi stopnja kužnosti dnevnim ključem. Če tega uporabnik ne stori, se dnevnim ključem dodeli privzeta vrednost (najbolj kužna je bila oseba zadnje tri dni pred vnosom TAN-kode).

Novejša različica GAEN-sistema za obveščanje pa omogoča pogostejši izračun in posodabljanje stanja tveganja. Sedaj je lahko stanje tveganja posodobljeno do šestkrat na dan.

Znakovni jezik in telefon za psihološko podporo

Dodana je povezava na spletno stran gov.si, kjer je objavljena videopredstavitev aplikacije v znakovnem jeziku.

Na več mestih v aplikaciji je dodana telefonska številka klicnega centra za psihološko podporo ob epidemiji covida-19, ki je na voljo 24 ur na dan, 7 dni v tednu.

Na brezplačni telefonski številki 080 51 00 vam je 24 ur na dan na voljo psihološka podpora.

Čezmejna izmenjava ključev – interoperabilnost

Pomembna novost aplikacije #OstaniZdrav je možnost izmenjevanja oddajne kode z vsemi aplikacijami, ki uporabljajo sistem za obveščanje o izpostavljenosti Googla in Appla.

Izmenjava bo potekala tako, da se bo zaledni sistem aplikacije #OstaniZdrav povezoval na evropski centralni strežnik (pod okriljem Evropske komisije), od koder bo pridobil dnevne ključe uporabnikov aplikacij ostalih držav EU in v centralni strežnik pošiljal ključe slovenskih uporabnikov.

Uporabniki posodobljene aplikacije bodo že opazili obvestilo o čezmejnem beleženju izpostavljenosti, na seznamu držav pa bo zaenkrat samo Slovenija.

Ko bo urejena povezava na evropski strežnik, pa bo v nastavitvah beleženja izpostavljenosti možno videti vse sodelujoče države.

Če ste že uporabnik aplikacije, bo posodobitev avtomatska.

Zavedati se pa hkrati morate, da aplikacija ne ščiti nikogar, ampak je zgolj tehnični pripomoček, le eden izmed niza v bitki za zajezitev virusa. Poleg aplikacije še vedno potrebujete masko, ohranjati morate varnostno razdaljo, upoštevati higieno rok in kašlja ter se, če je le mogoče, izogibati nepotrebnim kontaktom.

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarji
Inline Feedbacks
View all comments

Prijava na e-novice