Polnjenje električnega avtomobila

Ena izmed ključnih stvari, na katere morate pomisliti ob nakupu novega (ali rabljenega) avtomobila je seveda polnjenje vozila. Seveda ob nakupu avtomobila z bencinskim ali dizel pogonom je način polnjenja jasen – ustavite se na bencinski črpalki, v vozilo natočite gorivo, plačate z gotovino ali kartico ter se odpeljete dalje.
Nekoliko pa se zaplete, ko izberete električni avtomobil in ga morate napolniti z električno energijo. Tak avtomobil lahko v teoriji napolnite povsod, kjer imamo dostop do elektrike. V praksi pa morate pomisliti na še nekaj dodatnih stvari.
Mogoče vas bo tudi zanimalo:
Električni avtomobil lahko tako napolnite tudi doma, na domači vtičnici. Petrol na svoji spletni strani poroča, da je takih polnjenj največ. Voznik zvečer priključijo avtomobil na polnjenje in ga pustijo čez noč. Glede na moč vozila pa lahko tako polnjenje traja tudi več dni, saj je domača električna napetost prešibka, da bi avtomobil v celoti napolnila.

Vir slike: Splet
Javne električne polnilnice
Avtomobil lahko najhitreje napolnite na javnih električnih polnilnicah, ki se običajno nahajajo na bencinski črpalki. Take polnilnice uporabljajo izjemno močan električni tok, zato lahko avtomobilsko baterijo napolnite v zgolj 30 minutah.
Petrol upravlja z največjo mrežo polnilih postaj v Sloveniji, na katerih lahko svoje avtomobile napolnijo kar 90 % vseh lastnikov električnih avtomobilov v državi. Ponujajo običajne polnilnice, ki omogočajo moč polnjenja od 3,7 do 22 kW (AC), potrebovali pa boste svoj lasten kabel za polnjenje, ter hitre polnilnice, ki omogočajo DC polnjenje do največje moči 50kW, AC pa do največje moči 43 kW.
Poleg očitne razlike v tipu energenta pa polnjenje električnih avtomobilov prinaša še eno posebnost – plačilo polnjenja. Z gotovino ne morete plačila tovrstno energijo. Za plačilo in seveda samo polnjenje boste potrebovali ali mobilno aplikacijo ali Petrolovo plačilno kartico.
Aplikacija se imenuje OneCharge, deluje pa kot spletna ali mobilna aplikacija, ki si jo lahko naložite na telefon. Vodila vas bo do najbližje polnilnice, kjer boste lahko s pomočjo QR kode avtomobil napolnili in polnjenje nato plačali s kartico, ki jo boste dodali v aplikacijo. Izbirate lahko med polno ali začasno registracijo – slednja prinaša nekoliko dražje polnjenje.
Na Petrolovi polnilni postaji boste lahko plačilo opravili tudi z njihovo plačilno kartico elektromobilnosti, ki jo pridobite tako, da po pošti pošljete pristopno izjavo, skupaj z nekaj dokumenti – kopijo zadnjih treh plačilnih list ali odrezek pokojnine, bančne izpiske za obdobje zadnjih treh mesecev ter obojestransko kopijo osebnega dokumenta. Kartico prejmete po pošti in nato lahko na polnilnih postajah brezstično opravite plačilo.
Podobno kot na polnilnih enotah Petrola velja za vse ostale ponudnike v Sloveniji – na takšen ali drugačen način morate opraviti registracijo.

Vir slike: Splet
Lahko pa polnjenje opravite tudi na Elektro Ljubljana. Za vse informacije o polnjenju električnih avtomobilov obiščite spletno stran Gremo na elektriko. Za polnjenje na njihovih polnilnicah se boste morali registrirati preko spleta ali mobilne lokacije, dodati plačilno sredstvo in izbrati način plačevanja. Kot predplačnik morate naložiti sredstva na račun in nato lahko polnite (cenejši način), način »polni in plačaj« pa omogoča plačilo po vsakem polnjenju posebej (dražji način).
Za ogled vseh polnilnih postaj po Sloveniji lahko uporabite spletno stran Polni.si. Tukaj lahko s pomočjo zemljevida poiščete najbližjo polnilnico ter nekaj osnovnih podatkov o njej.
Jasno je, da se polnjenje električnega avtomobila razlikuje od polnjenja, ki smo ga vajeni. Je pa to področje, ki je v polnem razvoju in nova odkritja bodo prinesla tudi nove načine polnjenja. Kako bi izgledalo, če bi se avtomobil lahko začel polniti brezžično ob ustavitvi na parkirnem prostoru, strošek pa bi bil poravnan letno ob plačilu registracije? To pa že zveni nekoliko bolje.