Ukrepi povezani s preprečevanjem širjenja covida-19 širom Evrope in sveta v celoti so tako raznoliki, da bi se upravičeno lahko vprašali, ali se sploh pogovarjamo o istem virusu. Ali to zgolj pomeni, da v drugih državah ustavno sodišče ne deluje na enak način kot v Sloveniji, ali pa jih morda sploh nimajo?
Preberite tudi:
Ali pa morebiti to pomeni, da niso prav povsod tik pred volitvami (kot se v Sloveniji zdi, da smo že dve leti) in se zato ne bojijo naslavljati vprašanj bolj odločno in brez strahu pred tem, da bi izgubili lastne stolčke. Vsled tega se tudi ne poslužujejo taktike, da morda pa lahko z manj radikalnimi potezami zaobjamejo še del volilnega telesa, ki se ne želi cepiti. Ali z drugimi in zelo direktnimi besedami: morda jim je zdravje ljudi pred lastnimi političnimi interesi.
Preden zaplavam dalje v tem razmišljanju, za katerega bo čas še ob kaki drugi priložnosti, si poglejmo nekaj primerov posameznih držav, ki so pripravljene iti celo tako daleč, da necepljenim pokažejo vrata.
Italija – obvezno cepljenje za določene poklice
Od 15. decembra naprej je v Italiji cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse zaposlene v šolah, policiste, vojake in reševalce. Za zdravstveno osebje je cepljenje obvezno že od pomladi 2021.
Tisti zaposleni v omenjenih poklicih, ki ne bodo spoštovali uredbe o obveznem cepljenju, ne bodo mogli delati in zato tudi ne bodo upravičeni do plače. Če bodo delo opravljali, ne da bi bili cepljeni, jim grozi do 1500 evrov kazni.
Madžarska – obvezno cepljenje za zdravstvene delavce, delodajalci lahko necepljene pošljejo na neplačani dopust
Madžarskavlada dovoljuje delodajalcem, da zaposlene, ki niso cepljeni, pošljejo na neplačani dopust. Že julija letos so tudi uvedli obvezno cepljenje proti covidu-19 za zdravstvene delavce in negovalno osebje. Vsi so se morali prvič cepiti najkasneje do 1. septembra. Tistim, ki se ne bodo cepili, so napovedali ob sprejetju odločitve, grozi odpoved.
Cepljenje je prav tako obvezno za zaposlene v državnih institucijah.
ZDA – obvezno cepljenje za zaposlene v večjih podjetjih in zvezne uslužbence
V Združenih državah Amerike je administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna sprejela pravilo o izrednih razmerah, ki bo velike zasebne delodajalce prisililo, da od zaposlenih zahtevajo cepljenje ali redno testiranje. Od 4. januarja bo to veljalo za vsa podjetja, ki imajo sto ali več zaposlenih. V kolikor delodajalci tega ne bodo upoštevali, jim grozi globa v višini do 136.000 dolarjev.
Z 22. novembrom je stopil v veljavo pogoj obveznega cepljenja za vse zvezne uslužbence in pogodbenike ter za vse pripadnike oboroženih sil ZDA. Vsak rod vojske je lahko ob tem samostojno določil rok, do kdaj morajo zaposleni prejeti vsaj en odmerek cepiva proti covidu-19. Pripadniki vojske sicer lahko zaprosijo za izjemo zaradi verskih ali zdravstvenih razlogov (npr. alergijske reakcije na cepiva). 27 pripadnikov zračnih sil, ki niso zaprosili za izjemo in se niso cepili do določenega datuma, so že odpustili.
Posamezne zvezne države so uvedle obvezno cepljenje za zaposlene v zdravstvu in šolstvu. Z nekaterimi izjemami pa odpuščenim v primeru, da je razlog prekinitve delovnega razmerja odklanjanje cepljenja, tudi ne pripada nadomestilo za brezposelnost.
Poljska – predlog je še v obravnavi
Na Poljskem ministrstvo za zdravje podpira predlog, da bi na s 1. marcem uvedli obvezno cepljenje proti covidu-19 za zdravstvene delavce, učitelje in vojsko, a znotraj vlade o tem ni enotnega stališča.
V parlamentarni proceduri je tudi zakonodaja, ki bi poljskim delodajalcem omogočala preverjanje, ali so zaposleni cepljeni proti covidu-19 oziroma ali je bil nedavni test na okužbo z novim koronavirosum negativen.
Nemčija – obvezno cepljenje za zdravstvene delavce
Spodnji dom nemškega parlamenta je potrdil predlog zakona, ki za zdravstvene delavce uvaja obvezno cepljenje proti covidu-19. Cepljenje bo tako obvezno za vse zaposlene v ustanovah, kjer skrbijo za pomoči potrebne ljudi, kot so bolnišnice in zdravstveni domovi ter domovi za starejše. Cepljenje bo zanje obvezno od sredine marca prihodnje leto oziroma do takrat imajo čas, da dokažejo, ali cepljeni ali so covid-19 preboleli.
Ukrajina – necepljeni učitelji in vladni uradniki na prisilni dopust
V Ukrajini so učitelje in vladne uradnike, ki niso v celoti cepljeni, poslali na neplačan dopust. Tudi restavracije, nakupovalna središča in fitnes centri lahko delujejo le, če je 100 % njihovega osebja cepljeno. Prav tako je javni prevoz po vsej državi na voljo le cepljenim.
Češka – obvezno cepljenje uvaja odhajajoča vlada
Zadnje dejanje odhajajoče češke vlade premierja Andreja Babiša je uvedba obveznega cepljenja proti covidu-19 za vse prebivalce, stare 60 let in več. Cepljenje bi postalo obvezno od 1. marca prihodnje leto naprej. Vprašanje je sicer, ali bo nova vlada ta odlok obdržala ali ne.
Obenem Češka uvaja obvezno cepljenje za zdravstvene delavce in zaposlene v domovih za starejše, za študente medicine, policiste, gasilce ter vojake.
Grčija – obvezno cepljenje za zdravstvene delavce
V Grčiji so uvedli obvezno cepljenje proti covidu-19 za zdravstvene delavce. Že pred 16. avgustom so se morali cepiti tudi vsi, ki delajo v domovih za ostarele. Od 1. septembra naprej pa je cepljenje obvezno za vse zdravstvene delavce tako v javnem kot tudi zasebnem sektorju.
Francija – suspendirali necepljene zdravstvene delavce
Tudi v Franciji je cepljenje za zdravstvene delavce obvezno. Vse, ki se niso cepili do 15. septembra, so suspendirali. Teh je bilo v prvi fazi okoli tri tisoč, a kljub temu je zdravstvena oskrba potekala nemoteno, saj ima Francija več zdravstvenih delavcev, kot nas je Slovencev vseh skupaj, in sicer 2,7 milijona.
Cepljenje je v Franciji prav tako obvezno za javne uslužbence, vključno s piloti v sektorju civilne varnosti, vojake, ki so na civilnih varnostnih misijah in gasilce.
Latvija – dovolijo podjetjem, da necepljene delavce odpustijo
Latvija je 4. novembra dovolila podjetjem, da odpustijo delavce, ki se ne želijo cepiti ali pa jih premestijo na delo na daljavo, v kolikor narava dela to dopušča. Že julija pa se je latvijska vlada odločila, da bo cepljenje proti covidu-19 obvezno za vse, ki so zaposleni v zdravstvu, na področju izobraževanja in v socialnih službah.
Nova Zelandija – obvezno cepljenje učiteljev in zdravstvenih delavcev
Nova Zelandija je že oktobra sporočila, da bo zahtevala popolno cepljenje učiteljev in delavcev v zdravstvenem in invalidskem sektorju. Zdravniki, medicinske sestre in drugi zdravstveni delavci, ki so najbolj izpostavljeni, so se morali z obema predpisanima odmerkoma cepiti do 1. decembra, medtem ko morajo vsi, ki delajo v izobraževalnem sektorju in imajo stik z učenci, dva odmerka prejeti do 1. januarja 2022.
V skupino tistih, za katere je cepljenje obvezno, spadajo tudi vsi zaposleni na mejah, v zaporih, pripadniki policije in vojske.
Singapur – v službo smejo le cepljeni in prebolevniki
Singapur je odločil, da lahko od 1. januarja 2022 na delovno mesto pridejo le zaposleni, ki so cepljeni ali od takrat, ko so preboleli covid-19, še ni minilo 270 dni. Necepljeni se morajo izkazati z negativnim testom, ki ga morajo plačati sami.
Delodajalci pa imajo tudi pravico prerazporediti zaposlene na tako delovno mesto, ki ga je mogoče opravljati od doma (in temu primerno prilagoditi višino plačila), jih poslati na neplačani dopust ali jim v skrajnem primeru dati odpoved delovnega razmerja (z odpovednim rokom, v skladu s pogodbo o zaposlitvi).
Armenija – dovoljeno je odpuščanje necepljenih, izjema so funkcionarji
Armenski parlament je sprejel zakon, ki delodajalcem omogoča odpuščanje delavcev, ki nočejo predložiti dokazila o cepljenju proti covidu-19 ali negativnemu rezultatu testa.
Če delavec ne predloži potrdila o cepljenju ali negativnega PCR testa na vsakih 14 dni, ima delodajalec pravico, da delavcu prepove priti na delovno mesto, zadrži njegovo plačo ali ga odpusti, če je delavec odsoten 10 delovnih dni (iz razloga, da ne predloži potrdila o cepljenju ali negativnega testa).
Nova zahteva v povezavi s cepljenjem pa ne velja za predsednika države, premierja, poslance državnega zbora in državnega sveta, varuha človekovih pravic, sodnike ustavnega sodišča in številne druge uradnike, je dejal namestnik ministra za delo in socialne zadeve Ruben Sargsyan in pojasnil, da je do te izjeme prišlo zato, ker so te funkcije bodisi institucionalne, kot pri poslancih, bodisi so njihovi nosilci imenovani v skladu z ustavo.
Armenija je že aprila začela s kampanjo množičnega cepljenja s ciljem do konca leta precepiti 700.000 od 2,9 milijona državljanov države, vendar je bilo do 6. decembra z vsemi potrebnimi dozami cepljenih le 516.989 državljanov.
Necepljeni ustanovite stranko! In se znebite farmacevtsko-medicinskega lobija, ki profit ustvarja na račun bolnih. Cepljeni verjamejo, da si farmo-kemijska industrija želi zdravih ljudi!??? Želi si dobičkov. Dobiček pa ustavrajajo na račun bolnih.