Medtem ko svet razburja omikron različica koronavirusa, zdaj iz Francije prihajajo poročila o novi različici, ki bi lahko bila še bolj nalezljiva in odporna na cepiva kot omikron. Znanstveniki so do zdaj odkrili 12 primerov okužbe z novo različico, ki so jo poimenovali B.1.640.2 oziroma na kratko IHU.
Ljudje, pri katerih so odkrili različico IHU, prihajajo iz jugovzhodne Francije, prvi primer pa so pri inštitutu IHU Mediterranee Infection povezali z osebo, ki je pred tem pripotovala iz afriške države Kamerun.
Znanstveniki so ugotovili, da ima nova različica kar 46 mutacij, kar je znatno več kot pri omikronu. Te mutacije vključujejo N501Y (prvič opažena pri različici alfa), ki virus naredi bolj prenosljiv ter E484K, ki je kriva za večjo odpornost proti cepivom.
»Za dvanajst SARS-CoV pozitivnih bolnikov, ki živijo na istem geografskem območju jugovzhodne Francije, je posebno PCR testiranje, ki je pregledalo mutacije, povezane z različicami, pokazalo netipično kombinacijo,« je sporočil Philippe Colson iz inštituta IHU Mediterranee Infection. »Vendar pa je prezgodaj za govoriti o viroloških, epidemioloških ali kliničnih značilnostih te različice IHU na podlagi teh 12 primerov,« je še dodal.
Prvi znani primer te nove različice se je pojavil, ko se je cepljena odrasla oseba vrnila v Francijo s počitnic v državi Kamerun v osrednji Afriki. Tri dni po vrnitvi je ta oseba imela zmerne respiratorne simptome.
Colson je opazil, da je njegov vzorec, odvzet iz nosu sredi novembra lani, »pokazal nenavadno kombinacijo, ki ni ustrezala vzorcu različice delta (kasneje omikron), ki je bila takrat povzročitelj skoraj vseh okužb s koronavirusom«.
Pri pregledu s PCR je bila enaka kombinacija mutacij odkrita v vzorcih, zbranih pri sedmih drugih bolnikih, pozitivnih na covid-19, ki so živeli v istem kraju. V tej skupini sta bila dva odrasla in pet mladostnikov, mlajših od 15 let.
Kako nevarna je nova različica?
Epidemiolog Eric Feigl-Ding je v Twitter objavi pojasnil, da se koronavirus stalno razvija in nove različice ne pomenijo, da je virus zdaj bolj nevaren. »Nove različice se pojavljajo ves čas, vendar to ne pomeni, da bodo bolj nevarne. Kar naredi različico bolj razširjeno in nevarno, je njena sposobnost razmnoževanja na podlagi števila mutacij, ki jih ima glede na prvotni virus,« je zapisal.
Dodal je še mnenje francoskih znanstvenikov, ki pravijo, da »ta opažanja vedno znova kažejo na nepredvidljivost mutiranja virusa SARSCoV2 in njegova prenosa iz tujine ter ponazarjajo težave pri nadzoru takšnega prenosa in posledičnem širjenju«.
Zaenkrat nova različica še ni na seznamu Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki sledi zaskrbljujočim različicam virusa, prav tako pa je tudi še niso zaznali v nobeni drugi državi.
Francoski minister za zdravje Olivier Veran je nekaj dni nazaj povedal, da pričakujejo višanje dnevnega števila novih okužb s koronavirusom. Prejšnji teden so v Franciji štiri dni zapored zabeležili rekordno število novih primerov nad 200.000.
Veran je prepričan, da bi se lahko število v prihodnjih dneh povečalo tudi na 300.000 ali celo do 400.000. »Rekel sem, da je to mogoče – mogoče – zadnji val okužb, saj je zelo verjetno, da bomo glede na število okužb pri nas in po svetu razvili neko obliko imunosti, bodisi s cepljenjem, bodisi z okužbo ali z obojim« je dodal.