Dva odmerka novega cepiva, ki ga razvijata farmacevtski podjetji Sanofi iz Francije in GSK iz Velike Britanije, sta na raziskavi pokazala kar 100-odstotno učinkovitost proti resnemu poteku okužbe s covidom-19. Cepivo je izdelano po »tradicionalnem« principu (za razliko od mRNA cepiv) in bi lahko predstavljalo izjemno učinkovit poživitveni odmerek v kombinaciji z drugimi, že uveljavljenimi cepivi.
Morda vas bo zanimalo tudi:
Najnovejše ugotovitve: tri doze cepiva prinašajo večletno zaščito proti covidu-19
Izsledki klinične raziskave faze III so pokazali, da je novo cepivo 75-odstotno učinkovito proti zmernemu poteku okužbe ter 58-odstotno učinkovito proti vsem simptomom, ki jih lahko povzroči covid-19.
Te številke so sicer nižje kot pri mRNA cepivih, ki sta jih razvila Pfizer-BioNTech in Moderna, vendar pa sta Sanofi in GSK zagotovila, da so rezultati »v skladu s pričakovano učinkovitostjo cepiva v današnjem okolju, v katerem prevladujejo zaskrbljujoče različice«.
Iz podjetij so v sredo sporočili, da nameravajo predložiti podatke iz svojih klinični raziskav z namenom regulativne odobritve cepiva tako v Evropi kot tudi v ZDA.
Pri udeležencih, ki so pred tem prejeli dve dozi že odobrenega cepiva, je poživitveni odmerek Sanofi-GSK povzročil povečanje protiteles za 18 do 30 krat. Ko pa je bilo cepivo Sanofi-GSK uporabljeno v dveh dozah kot primarno cepivo, ki mu je nato sledil še poživitveni odmerek, so opazili 84 do 153 krat večje število protiteles. V tem primeru so rezultati celo boljši kot pri mRNA cepivih, vendar pa bodo celotne raziskave objavili komaj proti koncu letošnjega leta.
Cepivo je varno in v raziskavah so ga dobro prenašali odrasli vseh starosti, so sporočili iz podjetij. »Zelo smo zadovoljni s temi podatki,« je dejal Thomas Triomphe, izvršni podpredsednik pri Sanofi. »Opazili smo visoko učinkovitost cepiva v obliki dveh primarnih odmerkov v današnjem zahtevnem epidemiološkem okolju. V tem obdobju ni bila izvedena nobena druga globalna študija učinkovitosti s toliko zaskrbljujočimi različicami, vključno z omikronom, in ti podatki se lahko primerjajo z nedavnimi rezultati že odobrenih cepiv.«
Podjetje Sanofi je cepivo razvilo, medtem ko je GSK, največji proizvajalec cepiv na svetu glede na prodajo, prispeval posebno tehnologijo, ki poskrbi za močnejši imunski odziv.
»Naše cepivo na osnovi beljakovin uporablja uveljavljen pristop, ki se je že v preteklosti široko uporabljal za preprečevanje okužbe z drugimi virusi, vključno s pandemsko gripo,« je povedal Roger Connor, predsednik pri GSK Vaccines. »Prepričani smo, da lahko to cepivo igra pomembno vlogo, medtem ko se še naprej spopadamo s to pandemijo ter se pripravljamo na obdobje po njej.«
V telesu je najboljša tarča za koronavirusna cepiva beljakovina, imenovana spike, ki pokriva površino virusa. Medtem ko cepiva mRNA vsebujejo genetska navodila za izdelavo teh beljakovin neposredno v telesu, cepivo Sanofi-GSK vsebuje nekoliko spremenjeno različico samega proteina za spodbujanje imunskega odziva.
To je zelo pogosto uporabljen pristop za cepiva, zato bi lahko bil ključen za nekatere ljudi, ki se za cepljenje niso odločili zaradi nezaupanja v novejšo mRNA tehnologijo. »Tradicionalna« cepiva na osnovi beljakovin pomenijo tudi relativno poceni proizvodnjo in v nekaterih primerih ne zahtevajo ultra hladnega shranjevanja, ki je nujno pri mRNA cepivih. Zaradi teh lastnosti so taka cepiva tudi najboljši kandidati za afriške države, kjer je precepljenost še vedno zelo nizka.